Superlegalizace ghanských úředních dokumentů
13.05.2019 / 17:28 | Aktualizováno: 16.01.2024 / 11:12
Velvyslanectví České republiky v Ghaně informuje veřejnost o správném postupu při legalizaci úředních dokumentů.
Velvyslanectví České republiky v Ghaně si dovoluje informovat, že všechny žádosti o superlegalizaci veřejných listin musí dodržovat následující postup (v chronologickém pořadí):
- Za prvé, je potřeba získat razítko, podpis a pečeť příslušného veřejného notáře, který legalizuje dokumenty, na zadní části dokumentu.
- Původní dokument by měl také obsahovat stručné prohlášení, nejlépe opatřené razítkem notáře, v němž je uvedeno, že dokument je originálem, nebo že potvrzuje podpis a autoritu úřadu, podepsaného na původním dokumentu. (Například: Já, veřejný notář, tímto potvrzuji, že tento dokument je původním ghanským dokumentem a je opatřen podpisem pověřeného příslušného orgánu).
- Za druhé, je potřeba získat soudní potvrzení o závaznosti podpisu a razítka notáře. V tomto dopise by mělo být potvrzeno, že razítko, podpis a pečeť veřejného notáře jsou závazné (místo čestného prohlášení, jak tomu bylo dříve).
- Za třetí, je potřeba získat potvrzení od Ministerstva zahraničních věcí a regionální integrace (legalizaci).
- Po provedení všech výše zmíněných kroků je možné dokument předložit na Zastupitelském úřadě České republiky k superlegalizaci.
Dokumenty, které nesplňují výše uvedené náležitosti, nebudou k superlegalizaci přijaty.
Poplatek za superlegalizaci činí 600,- CZK za 1 podpis/razítko (v závislosti na aktuálním směnném kurzu vyhlašovaném MZV ČR) a je možné jej uhradit pouze v GHS.