Zvláštní seznam voličů
01.01.2014 / 22:13 | Aktualizováno: 04.04.2025 / 13:09
Zvláštní seznam voličů je seznam voličů s českým státním občanstvím, kteří mají trvalé bydliště či dlouhodobě pobývají mimo území České republiky, vedený velvyslanectvím ČR v zahraničí.
Zvláštní seznam je stálé povahy, tzn. nevytváří se pro další volby znovu, pouze se aktualizuje. Aktualizaci provádí velvyslanectví průběžně, vždy na žádost voliče o zápis či vyškrtnutí ze seznamu.
Podle platné právní úpravy je možné v zahraničí hlasovat pouze v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, při volbě prezidenta a volbě do Evropského parlamentu. Hlasování při volbách do jiných zastupitelských orgánů se lze zúčastnit pouze na území ČR. Voliči, kteří jsou zapsáni do zvláštního seznamu zastupitelského úřadu, se mohou voleb konaných na území České republiky zúčastnit pouze na základě voličského průkazu vydaného tímto úřadem, případně požádat o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu.
ZÁPIS DO ZVLÁŠTNÍHO SEZNAMU VOLIČŮ
Zápis oprávněného občana do zvláštního seznamu voličů provede zastupitelský úřad na základě žádosti o zápis. Forma žádosti není přesně stanovena. Můžete využít vzor zde Zápis do ZSV (DOCX, 26 KB) nebo anglickou verzi zde Zápis do ZSV anglicky (DOCX, 25 KB). Z obsahu podání musí být zřejmé, že žadatel projevuje vůli být zapsán do zvláštního seznamu voličů vedeného velvyslanectvím ČR v Abú Dhabí.
Možnosti podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů:
1. osobní podání žádosti na velvyslanectví - volič prokazuje svou totožnost platným dokladem totožnosti
2. písemné podání žádosti zaslané v poštovním styku, s úředně uvěřeným podpisem voliče.
3. podání žádosti prostřednictvím datové schránky žadatele. Žádost se zasílá do datové schránky MZV, které ji předá na příslušný ZÚ. Pro dodržení lhůty je rozhodující, kdy byla žádost doručena do datové schránky MZV.
4. prostřednictvím honorárního konzulárního úřadu (Tato možnost není pro zvláštní seznam voličů vedený velvyslanectvím v Abú Dhabí využitelná)
5. prostřednictvím zmocněné osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče. Vzor naleznete zde Zápis do ZSV - zplnomocnění (DOCX, 26 KB)nebo zde Zápis do ZSV anglicky - zplnomocnění (DOCX, 24 KB)
6. prostřednictvím Portálu občana.
Důležitá upozornění:
-
Volič, který bude na základě své žádosti zapsán do zvláštního seznamu voličů, bude automaticky vyškrtnut ze stálého seznamu voličů vedeného obecním úřadem dle místa jeho trvalého pobytu. Na území ČR se může volič účastnit voleb do Parlamentu ČR, volby prezidenta republiky ČR a voleb do Evropského parlamentu až po vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů vedeného konzulátem nebo na základě voličského průkazu vydaného Velvyslanectví ČR v SAE, v jehož zvláštním seznamu je zapsán.
-
Žádost musí být Velvyslanectví ČR v SAE doručena nejpozději 40 dnů před konáním voleb.
-
V případě krátkodobého pobytu v zahraničí je vhodnější volit na Velvyslanectví ČR v SAE na základě voličského průkazu vydaného voliči příslušným obecním úřadem.
ŽÁDOST O VYDÁNÍ VOLIČSKÉHO PRŮKAZU
V případě, že jste již zapsáni ve zvláštním seznamu voličů a v době voleb se budede zdržovat mimo své trvalé bydliště (např. v ČR) můžete volit s pomocí voličského průkazu. Průkaz vám bude vydán na základě písemné žádosti.
Zastupitelský úřad vydává voličské průkazy voličům, kteří jsou zapsáni v jeho zvláštním seznamu voličů, podle ustanovení § 6a zákona o volbách. Volič může požádat o vydání voličského průkazu již ode dne vyhlášení volby, a to osobně do okamžiku uzavření zvláštního seznamu voličů, nebo písemným podáním doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem volby. Toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče, nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky voliče.
O voličský průkaz mohou voliči nově požádat také prostřednictví Portálu občana. Žadatel pro tento způsob podání žádosti potřebuje disponovat elektronickou identitou a datovou schránkou, kterou si lze zřídit i při podávání žádosti.
ŽÁDOST O VYŠKRTNUTÍ ZE ZVLÁŠTNÍHO SEZNAMU VOLIČŮ
Vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů provede velvyslanectví na písemnou žádost (příklad zde) voliče doručenou osobně nebo poštou (nutný ověřený podpis na žádosti). V případě osobní žádosti není nutné podpis ověřovat. Od 1. dubna je možné o vyškrtnuít požádat také prostřednictvím Portálu občana.
Běžná žádost prostřednictvím e-mailu není dostačující z důvodu nedostatečné identifikace voliče a anonymitě odesílatele. Přijmout lze ale žádost o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů, zaslanou emailem, jehož přílohou je scan žádosti s úředně ověřeným podpisem žadatele.
Velvyslanectví vydá/zašle vyškrtnutému voliči potvrzení o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů, aby se volič mohl nechat zapsat do stálého seznamu voličů v místě svého bydliště v ČR, příp. aby se mohl nechat zapsat do zvláštního seznamu voličů, vedeného jiným velvyslanectvím v zahraničí.
V žádosti žadatel uvede údaje ke své identifikaci a adresu, na kterou mu má být zasláno potvrzení o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů, pokud nepodává žádost osobně.
Oprávněná osoba, která je zapsaná ve zvláštním seznamu voličů velvyslanectví, se může zúčastnit hlasování na území ČR pouze na základě voličského průkazu nebo musí ve stanovené lhůtě požádat o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů.