česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Rangún
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Inspirativní mise po ČR odhalila řadu možností spolupráce

Ve dnech 26. - 29. května 2025 proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) inspirativní incomingová mise myanmarských distributorů zemědělské a lesnické techniky po celkem 5 českých společnostech napříč celou Českou republikou. Jednotlivé návštěvy prokázaly, že české společnosti nejenže mají myanmarským protějškům co nabídnout co se komplexních zařízení a strojů týče, ale zároveň také předat tolik potřebné know-how.

Incomingové mise se zúčastnili zástupci sedmi předem prověřených myanmarských společností podnikajících v oblasti zemědělské techniky, včetně představitelů vedení Asociace podnikatelů zemědělských strojů, kteří navzdory turbulentní politické a ekonomické situaci v zemi i nadále usilují o modernizaci zemědělského sektoru a výstavby nových závodů na zpracování zemědělských plodin s důrazem na biokvalitu finální produkce a šetrnost k životnímu prostředí.

Během jednotlivých návštěv společností Farmet, Strojírny Novotný, Laski, JK Machinery a Bonavita/Prokop Technology byli zahraniční hosté seznámeni nejen s výrobou často unikátních českých strojů a zařízení, ale také s jedinečnými technologiemi na zpracování zemědělských a lesnických vstupů i odpadů. Hosté především projevili zájem o lisy na výrobu jedlých olejů, štěpkovače, mobilní linku s čističkou, odklasňovačem, gravitačním separátorem a mořičkou osiv či mlýny na zpracování rýže, kukuřice a dalších zemědělských plodin. Neméně silnému ohlasu se dostalo také lesnímu harvestoru.

Program mise rovněž zahrnoval návštěvu partnerské Asociace zemědělské a lesnické techniky v Brně, kde došlo především k vzájemnému představení činností obou asociací, přičemž největší diskuzi vzbudila možnost navázání spolupráce s českými zemědělskými univerzitami, které jsou zároveň členy předmětné asociace.

Již v průběhu návštěvy byly navázány kontakty a potenciální spolupráce v otázce nákupu několika strojů a zařízení, včetně zaškolení, sdílení know-how a zájmu o navázání spolupráce v rámci vzdělávání v oblasti zemědělství i lesnictví. Identifikován byl také zájem na české straně, a to ve snaze o diverzifikaci dodavatelského řetězce ve formě diskuze s jedním ze zahraničních účastníků o potenciálním odběru rýže.

V případě zájmu o detailnější informace a/nebo přímé zapojení do nástrojů ekonomické diplomacie s Myanmarským svazem se neváhejte obrátit na obchodně-ekonomický úsek ZÚ Rangún prostřednictvím e-mailové adresy: ales.marta@mzv.gov.cz.