česky  english 

rozšířené vyhledávání

Americké investiční společnosti se vztahem k ČR

Tento podkladový materiál, vypracovaný GK New York, obsahuje základní informace o amerických investičních společnostech, jejich zakládání a podmínky jejich činnosti. Dále podává přehledné rozlišení jednotlivých typů investičních společností. Zpráva také obsahuje zkušenosti amerických společností s


Tento podkladový materiál, vypracovaný GK New York, obsahuje základní informace o amerických investičních společnostech, jejich zakládání a podmínky jejich činnosti. Dále podává přehledné rozlišení jednotlivých typů investičních společností. Zpráva také obsahuje zkušenosti amerických společností s podnikáním v ČR a jejich hodnocení. Přílohy uvádí přehled hlavních amerických investičních společností a také těch, které mají své aktivity také v ČR.

Obsah

1) Investiční společnost - definice a historický vývoj
2) Typy investičních společností
3) Registrace investičních společností
4) Neregistrované investiční společnosti
5) Další požadavky na investiční společnosti
6) Základní charakteristika mutual funds
7) Založení MF
8) Základní typy mutual funds
9) Zkušenosti U.S. investičních společností v ČR
Příloha č.1: Přehled U.S. investičních společností aktivních v ČR (k 31.3.2000)
Příloha č.2: Přehled U.S. investičních společností a jejich investičních fondů pro střední Evropu (k 31.3.2000)


1) Investiční společnost - definice a historický vývoj

Investiční společnost (IS) je v USA definována zákonem "I nvestment Company Act of 1940". Za IS je považován každý vydavatel cenných papírů, který se:

  • primárně zabývá nebo se hodlá zabývat investováním, reinvestováním či obchodováním s cennými papíry

  • zabývá nebo se hodlá zabývat vydáváním certifikátů o nominální hodnotě se splátkovým typem, nebo se tím již zabýval a některé tyto certifikáty má dosud nezaplacené

  • zabývá nebo se hodlá zabývat investováním, reinvestováním, vlastněním, držením nebo obchodováním s cennými papíry a vlastní či hodlá vlastnit "investiční cenné papíry", jejichž hodnota přesahuje 40% hodnoty celkových aktiv vydavatele na nekonsolidované bázi (mimo vládních cenných papírů a hotovosti).

"Investiční cenné papíry" zahrnují veškeré cenné papíry kromě:

  • vládních cenných papírů cenných papírů vydaných zaměstnaneckými investičními společnostmi

  • cenných papírů vydaných většinovým vlastníkem dceřiných společností, které nejsou investičními společnostmi a neodkazují se na výjimky z definice IS ze zákona

První investiční společnost v USA vznikla již v roce 1924 - The Massachusetts Investor Trust. Jednalo se o privátní společnost. Do dnešního dne je činná, změnila pouze název na State Street Research. V současné době provozuje 7 investičních fondů. Podle odhadů této investiční společnosti by 10.000 USD investovaných v roce 1924 mělo dnes hodnotu téměř 40 mil. USD. Na konci roku 1999 bylo v USA u Securities and Exchange Commission registrováno 434 investičních společností, které provozovaly 7.808 investičních fondů. Hodnota spravovaných aktiv přesáhla 6,8 bil. USD.

Následující tabulka ukazuje historický vývoj počtu investičních společností v USA:

Rok

1980

1985

1990

1995

1999

Počet investičních společností

123

215

326

371

434



Zdroj: U.S. Securities and Exchange Commission

2) Typy investičních společností

Ve Spojených státech existuje několik typů investičních společností. Mezi 3 nejobvyklejší typy patří:

  1. open-end management companies

  2. close-end management companies

  3. unit investment trusts

a) Open-end management companies jsou běžně nazývány jako mutual funds (MF). Ty vlastní určité portfolio cenných papírů, které jsou spravovány investičním poradcem. MF jsou řízeny správní radou (board of directors), která kontroluje jednání fondu s investičním poradcem a dalšími poskytovateli služeb. MF nabízí průběžně veřejnosti neomezené množství svých akcií. Tyto akcie jsou odkoupitelné (redeemable), tzn. že akcionáři fondu mají právo prodat své akcie zpět fondu a obdržet poměrnou část čistých aktiv fondu.

b) Close-end management companies rovněž vlastní určité portfolio cenných papírů, které jsou spravovány investičním poradcem. Jsou rovněž řízeny správní radou. Obvykle vytváří tzv. closed-end funds. Ty nabízí veřejnosti jednorázově pevné množství akcií, které však nejsou odkoupitelné (redeemable). S akciemi close-end funds se obchoduje na sekundárních trzích, většinou na burze.

Mutual funds a closed-end funds se na základě složení portfolia dále dělí na diverzifikované a nediverzifikované fondy. Diverzifikované fondy musí mít minimálně 75% celkové hodnoty jmění v hotovosti a dalších likvidních položkách včetně pohledávek, vládních obligací a ostatních obligací.

Nediverzifikované fondy jsou všechny fondy kromě diverzifikovaných.

c) Unit investment trust (UIT) vlastní určité portfolio cenných papírů. Na rozdíl od předchozích 2 typů investičních společností nemají investičního poradce ani správní radu, která nepřetržitě dohlíží na činnost společnosti. UIT mají sponzora, který organizuje jejich činnost. UIT vydávají odkoupitelné akcie. Typickou činností sponzora je obchodování s akciemi na sekundárním trhu (burza).

3) Registrace investičních společností

Investiční společnosti musí být podle zákona Investment Company Act of 1940 registrovány u U.S. Securities and Exchange Commision (SEC). Kromě žádosti o registraci (tzv. Form N-8A) musí investiční společnost dále předložit SEC různé finanční dokumenty, organizační strukturu společnosti a smlouvy s poskytovateli služeb. Žádost o registraci mutual funds je odlišná (tzv. Form N-1A). Další typy investičních společností předkládají různé jiné registrační formuláře - closed-end funds např. Form N-2.

Mutual Funds (MF) a Unit Investment Trust (UIT) neplatí při založení žádné registrační poplatky. Každý rok jsou povinny SEC předkládat formulář (Form 24F-2), který obsahuje údaje o počtu a hodnotě prodaných a zpětně odkoupených cenných papírů za poslední finanční rok. Investiční společnost současně zaplatí příslušný poplatek, jehož výše je vypočtena dle příslušné sekce zákona Act of 1933. Closed-end funds platí na rozdíl od MF a UIT registrační poplatek. Většina formulářů se předkládá v elektronické podobě.

4) Neregistrované investiční společnosti

Investment Company Act of 1940 obsahuje řadu výjimek a osvobození od povinnosti registrace. V zásadě existují 2 druhy vydavatelů cenných papírů, kteří nemusí být zaregistrovány jako investiční společnost u SEC. Jedná se o private investment companies a investment clubs. Private investment companies (soukromé investiční společnosti) jsou společnosti, které neprodávají své akcie veřejně a nabízejí je pouze omezenému počtu nebo určité skupině investorů. Investment clubs (investiční kluby) jsou skupiny lidí, které shromažďují peníze na investování. Tyto kluby jsou organizovány jako sdružení. Členové klubu nejprve studují různé možnosti investování a poté se na základě většinového rozhodnutí nakupuje či prodává. Každý člen klubu se podílí na investičním rozhodnutí.

5) Další požadavky na investiční společnosti

Investiční společnosti podléhají požadavku na minimální kapitál. Podle sekce 14(a) Investment Company Act of 1940 registrovaná investiční společnost a hlavní upisovatel registrované investiční společnosti mohou veřejně nabízet své akcie pokud tato společnost:

  1. má čistou hodnotu (net worth) minimálně 100.000 USD

  2. nebo dříve udělala veřejnou nabídku svých cenných papírů a v době této nabídky společnost měla čistou hodnotu minimálně 100.000 USD

Po registraci u SEC musí investiční společnosti pravidelně předkládat určité zprávy. Současně musí také pravidelně zasílat určité zprávy svým akcionářům. Každodenní činnost registrovaných investičních společností podléhá mnohým komplikovaným regulacím a požadavkům federálních zákonů o cenných papírech. Investiční fondy např. nemohou podle sekce 17 Investment Company Act of 1940 vstupovat do transakcí s přidruženými poskytovateli služeb, jako jsou např. jejich investiční poradci. Řada regulací se týká rovněž činnosti správní rady fondu. Činnosti investičních společností zpravidla nejsou regulovány jednotlivými státy Unie. Ty však mohou požadovat po investičních společnostech předložení zpráv o činnosti a zaplacení registračních či jiných poplatků. Osoby, které řídí portfolio registrované investiční společnosti, musí být zaregistrovány u SEC jako investiční poradci.

6) Základní charakteristika mutual funds

Mutual fund (MF) je soubor akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů, které jsou vlastněny skupinou investorů a spravovány profesionální investiční společností. Většina profesionálních investorů se shoduje v tom, že je chytřejší vlastnit určitý soubor (kolekci) akcií a dluhopisů než spekulovat na úspěch několika málo cenných papírů. Diverzifikace investic může být však obtížná, neboť nakupování jednotlivých akcií a dluhopisů se může prodražit. Vědět co a kdy koupit je permanentní práce. MF nabízejí jedno řešení - jestliže investor svěří své peníze fondu, stávají se součástí společného balíku peněz dalších investorů. Tento balík peněz vytváří mnohem větší kupní sílu než peníze jednoho investora. Jelikož fond může vlastnit stovky různých cenných papírů, jeho úspěch nezávisí na tom, jak si vede jeden či dva cenné papíry. Profesionální manažeři MF neustále sledují kapitálové trhy a přizpůsobují portfolio fondu nejsilněji možnému výkonu.

Následující tabulka ukazuje historický vývoj počtu mutual funds a hodnoty spravovaných aktiv.

1980

1985

1990

1995

1999

Počet mutual fnds

564

1.427

3.086

5.761

7.808

Celková aktiva (v mld. USD)

134,8

495,4

1.065,5

2.820,4

6.843,5

Zdroj: U.S. Securities and Exchange Commission

7) Založení Mutual Fund

MF jsou vytvářeny investičními společnostmi (tzv. mutual fund companies), makléřskými firmami a bankami. Všechny fondy musí být registrovány u SEC. Minimální vklad pro založení fondu je 100.000 USD. Fondy vydělávají peníze dvojím způsobem - z dividend/úroků ze svých investic a prodejem investic, které zvýšily cenu. MF vyplácí svým podílníkům (investorům) zisky ze své činnosti. Jednotlivé MF vyplácejí či připisují zisky svým klientům na základě různých rozvrhů - v rozmezí každodenně a jednou ročně. Řada MF nabízí svým investorům reinvestice celého či části vytvořeného zisku. Klienti fondů (investoři) platí daně ze zisku (a to i v případě reinvestování tohoto zisku). Počet MF v rámci jednotlivých investičních společností se velmi liší. Některé provozují pouze několik fondů (2-3), jiné i přes sto - např. investiční společnost Fidelity provozuje až 140 mutual funds. Každý nový fond má profesionálního manažera, investiční cíl, který sleduje při "b udování" svého portfolia. Fondy "jsou nabízeny" potenciálním investorům prostřednictvím inzerátů ve finančním tisku, přímými poštovními zásilkami (tzv. direct mailing) nebo tiskovými prohlášeními. V některých případech je podpora prodeje akcií (podílů) nových investičních fondů zajišťována makléři, kteří za prodej inkasují provizi.

Většina MF je otevřených (tzv. open-end funds). To znamená, že fond prodává tolik akcií, kolik investor chce. Jak peníze přicházejí do fondu, dochází k jeho růstu. Když investoři prodávají akcie investičního fondu, počet akcií fondu prodaných investorům klesá. Někdy dochází k tomu, že otevřené fondy jsou uzavřeny novým investorům. Bývá to v případě, že prodej akcií fondu roste příliš rychle a mohl by způsobit neefektivní řízení fondu. Stávající akcionáři však mohou do fondu investovat další peníze. Když je fond uzavřen tímto způsobem, investiční společnost většinou vytvoří podobný fond, aby využila zájmu investorů.

Některé MF jsou uzavřené (tzv. closed-end funds). Tyto fondy investují rovněž do různých cenných papírů, peníze od investorů získávají pouze jednorázově a nabízejí pevně dané množství akcií. S akciemi těchto fondů se obchoduje na burze nebo prostřednictvím přímých obchodů. Tržní cena uzavřeného fondu závisí na investorské poptávce a rovněž na změnách v hodnotě majetku fondu.

Většina MF vkládá svůj kapitál do různých investic, které odpovídají typu fondu. Například typický akciový fond může vlastnit akcie ve více než 100 společností, které nabízejí různé zboží či služby. Kouzlo rozmanitosti akcií je v tom, že ztráty z držení některých akcií jsou téměř vždy vyrovnány nebo překročeny zisky z držení ostatních akcií. Na druhou stranu některé MF jsou extrémně specializované - např. sektorové fondy (sector funds) kupují většinou akcie firem z určitého odvětví (elektronika, zdravotní péče, apod.), vysoce výnosové dluhopisové fondy (high yield bond funds) nakupují zase riskantní dluhopisy přinášející vysoký příjem.

8) Základní typy mutual funds

MF jsou rozděleny do 3 hlavních kategorií:

  1. stock (equity) funds

  2. bond funds

  3. money market funds

Stock funds - tyto fondy investují především do akcií. Portofilo akcií může být u jednotlivých fondů rozdílné a závisí na cílech investiční společnosti. Některé fondy kupují pouze akcie osvědčených firem (tzv. blue chip stocks, value stocks), které pravidelně vyplácejí dividendy. Jiné fondy investují naopak do akcií "mladých" firem (většinou z oblasti high-tech) nebo firem, u nichž očekávají růst ceny akcií za několik let (growth stocks, cyclical stocks). Některé stock funds při investování kombinují obě předchozí varianty.

Bond funds - tyto fondy investují především do dluhopisů (bonds), které mohou mít dlouhodobou či krátkodobou splatnost. Dluhopisy vydává většinou federální vláda, vlády jednotlivých států Unie, města, některé firmy. V USA existují 2 hlavní kategorie těchto dluhopisů:

  • taxable bonds - výnosy z dluhopisů federální vlády a firem (korporací) se zdaňují.

  • tax-free bonds - výnosy z municipálních dluhopisů nejsou zatíženy federální daní. Ani státní, ani místní daně neplatí investoři, kteří vlastní dluhopisy měst (obcí), v nichž žijí. Např. obyvatelé města New York, kteří koupí dluhopisy vydané městem New York, neplatí žádné daně z výnosů z těchto dluhopisů (tzn. federální, státní ani místní daně).

Money market funds (MMF) - tyto fondy se podobají spořícím účtům (savings accounts). Investor obdrží od fondu svůj vklad plus určitý úrok z vložené částky. Tyto fondy jsou téměř bezrizikové, a někteří investoři dávají přednost MMF před stock a bond funds. Na druhou stranu úrok, který MMF vyplácí, je nízký. Existují rovněž 2 kategorie MMF:

  • taxable funds - nakupují nejvíce výnosné krátkodobé firemní akcie či dluhopisy a vládní dluhopisy

  • tax-free funds - nakupují hlavně komunální dluhopisy

Taxable funds vyplácejí o něco vyšší dividendy než tax-free funds, ale investoři musí platit daň ze zisku. Oba typy fondů vyplácejí zhruba stejné sazby jako jsou sazby na peněžním trhu či úroky z bankovních depozitních certifikátů.

Každý MF je založen se specifickým investičním cílem, který odpovídá jednomu ze 3 základních cílů:

  1. okamžitý zisk

  2. budoucí růst

  3. spojení zisku a budoucího růstu

Vždy existuje riziko, že MF nedosáhne stanovený cíl. Některé MF jsou podle definice rizikovější než ostatní. Riziko investování se měří jak nestálostí trhu cenných papírů (tzv. volatility), tak předvídatelností (tzv. predictability) celkových výsledků.

Následující tabulky ukazují vzájemný vztah mezi cílem investičního fondu a rizikem investic.

Mírná rizikovost

Cíl investice

Druh fondu

Vlastnosti fondu

Nákupy fondu

stálý výnos

Dluhopisy federální vlády a federálních agentur

Bezpečné vládní cenné papíry (jediným rizikem je inflace a změna úrokových sazeb)

dluhopisy federální vlády a federálních agentur

stálý výnos

vysoce oceněné firemní dluhopisy

stálý příjem a nízké riziko

firemní dluhopisy, jejichž splatnost závisí na typu fondu

Nezdaněný výnos

vysoce oceněné komunální dluhopisy

stálý, nepatrně vyšší příjem a nízké riziko

komunální dluhopisy s různou dobou splatnosti

Výnos

krátkodobé/střednědobé zdaněné a nezdaněné dluhopisy

nízké riziko ztráty a stálého výnosu; méně ovlivněn změnami úrokových sazeb

různé typy dluhopisů s dobou splatnosti 1-10 let

Výnos a měnové zisky

mezinárodní kapitálový trh

riziko je vázáno na změny v hodnotě měny;

očekávání vyšší návratnosti než na U.S. kapitálovém trhu

zahraniční depozitní certifikáty a krátkodobé vládní cenné papíry

Bezpečnost a nějaký výnos

zdaněný a nezdaněný kapitálový trh

téměř úplná bezpečnost investic, výnos založen na stávajících úrokových sazbách

depozitní certifikáty a velmi krátkodobý vládní, firemní a komunální dluh



Střední rizikovost

Cíl investice

Druh fondu

Vlastnosti fondu

Nákupy fondu

silný růst plus nějaký běžný výnos

růst a výnos

růst a běžný výnos; střední riziko ztráty

akcie přinášející vysoké dividendy a ukazující dobrý růst

střední příjem a dobrý růst

Výnos

výnos a dobrý růst; střední riziko ztráty

"blue-chip"* akcie a akcie veřejně prospěšných podniků přinášející velké výnosy

příjem a růst

Vyrovnaný

přiměřený výnos a růst; limitované ztráty

část je v preferenčních akciích (cca 60%) a část v dluhopisech (40%)

především výnos

Výnos

výnos, ale s nízkým růstem; limitované ztráty při poklesu

především dluhopisy, ale taky nějaké akcie přinášející dividendy

vysoký výnos

Mezinárodní a globální dluhopisy

vysoký výnos; lepší investiční návratnost když US dolar je slabý a horší když dolar je silný

dluhopisy na zahraničních trzích a U.S. trhu

střední výnos a pravidelná návratnost investic

Ginnie Mae - investiční fondy GNMA

výnos a návratnost kapitálu, avšak hodnota a návratnost závisí na změnách v úrokových sazbách

cenné papíry podpořené společným fondem vládně pojištěných hypoték

imitace burzy cenných papírů

index

průměrné výnosy a ztráty na trhu, který sleduje index

akcie reprezentované v indexu, který fond sleduje



*prvotřídní akcie

Vysoká rizikovost

Cíl investice

Druh fondu

Vlastnosti fondu

Nákupy fondu

nadprůměrné dlouhodobé zisky

agresivně rostoucí fondy; tzv. Capital Appreciation Fund (fondy kapitálového zhodnocení)

velmi nestálé a spekulativní; riziko nadprůměrné ztrát k dosažení nadprůměrného výnosu; velmi nízké dividendy

akcie nových nebo podhodnocených firem, u nichž se očekává růst hodnoty

nejlepší dlouhodobé výnosy

růst malých firem

velmi nestálé a spekulativní; riziko nadprůměrné ztráty k dosažení nejvyšších zisků

akcie malých firem obchodovatelné na burzách nebo tzv. "na přepážce"

zajištění se před ztrátou na finančních trzích

zlato a drahé kovy

extrémně nestálé a spekulativní; velké riziko ztráty

akcie firem těžících zlato a jiné drahé kovy, zlato a drahé kovy

růst

Sektor

extrémně nestálé fondy, závislé na správném načasování trhu

akcie firem jednoho specifického průmyslu, např. energetika, doprava

mezinárodní růst

Mezinárodní ekvita

nestálé; zisky a ztráty závisí na cenách akcií a kolísání měny

akcie zahraničních firem

nadprůměrný růst

růst

nestálé; riziko větších ztrát k dosažení větších zisků

akcie středních a velkých společností, u nichž se předpokládá rychlý růst hodnoty

světový růst

globální ekvita

riziko větších ztrát na "k lesajících" trzích kompenzované očekávaným vysokým ziskem na "rostoucích" trzích; riziko změn v hodnotě měny

akcie domácích a cizích společností

nejvyšší běžný výnos

vysoce výnosné dluhopisy (zdaněné a nezdaněné)

velmi vysoký výnos z vysoce rizikových dluhopisů v nebezpečí prodlení

nízko oceněné a podřadné (zdaněné) a komunální (nezdaněné) dluhopisy

zodpovědný růst

svědomitost

průměrný růst s rizikem vyšších ztrát kvůli omezení investic

akcie společností, které splňují etické normy fondu



V posledních letech je v USA velmi populární investování na zámořských trzích. Investiční fondy tak umožňují i malým investorům vstupovat na trhy, na které by se bez jejich pomoci nedostali. Investiční fondy operující mezinárodně se dělí do čtyř specifických kategorií:

a) international, overseas funds (mezinárodní, zámořské fondy) - investují do akcií a dluhopisů po celém světě. Tyto fondy vyrovnávají riziko tím, že investují do cenných papírů nejen ve vyspělých ekonomikách s nízkým meziročním růstem HDP, ale též v menších zemích s výrazným ekonomickým růstem.

b) global, world funds (globální, světové fondy) - jejich portolia zahrnují jak americké akcie a dluhopisy, tak akcie a dluhopisy z jiných zemí. Navzdory svému názvu investují 75% svých aktiv do amerických firem.

c) regional funds (regionální fondy) - investice soustřeďují do určitého regionu (Latinská Amerika, Tichomoří, Evropa, atd.). Tyto fondy využívají silný ekonomický rozvoj ve vybraném světovém regionu. Investují většinou do několika zemí. Při stagnaci trhu v některé zemi se mohou další země téhož regionu nacházet v období ekonomického růstu (boom).

d) country funds (zemské, státní fondy) - investují do jediné zámořské země (např. Mexiko). Jestliže si fond vede dobře, mohou být založeny další fondy pro stejnou zemi. Většina zemských fondů je uzavřená (close-end funds). Nákupem akcií a dluhopisů v jediné zemi mohou investoři vydělat na vysokém ekonomickém růstu, neboť menší země se začínají industrializovat nebo rozšiřují svoje exportní trhy. V nedávných letech byly příkladem některé země Asie či Latinské Ameriky. Riziko u investic do zemských fondů v rozvíjejících se zemích (emerging markets) je vyšší v důsledku nejisté politické stability.

Investoři, kteří vložili své peníze do fondů operujících mezinárodně, se nemusí přímo zabývat pohybem kurzu místní měny či počítáním zahraničních daní. Tuto práci za ně vykonává fond. Na druhou stranu však hodnota každého fondu investujícího v zahraničí je přímo ovlivněna nejen podmínkami na místním trhu, ale i měnovým kurzem. Zámořské fondy (overseas funds) jsou méně spolehlivé než americké vzhledem k výnosu. Změny v hodnotě dolaru totiž přímo ovlivňují výnos fondu.

9) Zkušenosti U.S. investičních společností v ČR

a) Czech Republic Fund

V dubnu 1994 založila americká investiční firma Oppenheimer Company investiční fond Czech Republic Fund. Akcie tohoto fondu se začaly obchodovat na New York Stock Exchange (NYSE) dne 3.září 1994 pod značkou CRF. Fond měl ve svém portfoliu následujících 32 českých firem - Biocel Paskov, Bonton, Česká pojišťovna, Česká spořitelna, ČZ Uherský Brod, ČEZ, Čokoládovny Praha, Deza Valašské Meziříčí, ETA Hlinsko, FAB Rychnov nad Kněžnou, Fatra Napajedla, Chemapol, Chlumčanské keramické závody, IPS Praha, Kablo Kladno, Komerční banka, Metrostav, MSA Dolní Benešov, Plzeňský Prazdroj, Pražské pivovary, První brněská strojírna, Sepap Štětí, Setuza, Sklárny Kavalier, Sklo Union Teplice, SPT Telecom, Stavby silnic a železnic, Subterra, Škoda Plzeň, Tabák, Žďas a ZPS Zlín. Investičním poradcem firmy Oppenheimer Company byla společnost Oppenheimer Capital (tzv. OpCap). Aktiva fondu CRF dosahovala v průměru 65 mil. USD. V červnu 1998 odkoupila americká firma PIMCO část firmy Oppenheimer Company. Zároveň došlo k převodu vlastnictví fondu CRF na firmu PIMCO. Investičním poradcem zůstala nadále společnost OpCap.

Pokles české ekonomiky, umělé udržování hodnoty české koruny a hlavně nedokonalé zákonodárství přispěly k poklesu hodnoty akcií CRF na NYSE. Akciový trh v ČR byl nadhodnocen, velká část společností v portfoliu CRF měla investiční problémy a nespolehlivý management. Zástupci OpCap kritizovali malou pomoc vlády firmám, všudypřítomnou korupci, neodbornost a aroganci firemního managementu, nedůvěru českých firem k zahraničním investorům, proces privatizace bank. Tyto skutečnosti vedly firmu PIMCO k diverzifikaci investic do dalších středoevropských států a zároveň ke změně názvu fondu na Central European Value Fund dne 20.1.1999. Značka fondu CRF zůstala stejná. K 31.12.1999 činila aktiva fondu 78,7 mil. USD. Největší procento investic fondu bylo umístěno v Polsku (39,4%) a Maďarsku (26,2%), dále v Rakousku (15,1%), ČR (12,9%) a Estonsku (0,9%). V posledním čtvrtletí roku 1999 zaznamenal fond CRF návratnost 15,4%. K radikálnímu obratu v činnosti fondu došlo k 31.3.2000. Investiční poradce OpCap ukončil poradenskou činnost kvůli neshodám s novým vlastníkem fondu (Ronald Olen - prezident firmy Deep Discount Advisors). Podle informací zástupce firmy OpCap nemá pan Olen zájem investovat ve střední a východní Evropě. Byl již odsouhlasen nový název fondu "Cornerstone Strategic Return Fund" a tímto končí i investice do středoevropských států.

b) Ostatní americké investiční společnosti

Významné americké investiční banky a společnosti (např. Goldman Sachs, J.P. Morgan, Credit Suisse First Boston) mají své pobočky v hlavních evropských finančních centrech (Londýn, Frankfurt, Curych). Odtud sledují ekonomický vývoj ČR a rozhodují o investicích v naší zemi. Tyto pobočky jsou nezávislé na mateřské společnosti se sídlem v USA. Investiční banka Goldman Sachs například nenakupuje akcie společností s tržní kapitalizací (market cap) pod 200 mil. USD. V ČR má vyšší hodnotu pouze 8 firem - ČEZ, Český Telecom, České radiokomunikace, Komerční banka, Česká spořitelna, IPB, Tabák a Unipetrol.

Další američtí investoři (např. Donaldson, Lufkin & Jenrette, Black Rock) mají v Evropě rovněž své pobočky, ale jimi vytvořené investiční fondy jsou registrované ve Spojených státech. Evropští zaměstnanci či investiční poradci těchto firem místní trh pouze monitorují. O investicích v Evropě rozhoduje sídlo investiční firmy v USA. Vlastní investiční činnost je velmi proměnlivá, prodej a nákup cenných papírů probíhá i během několika minut. Z tohoto důvodu je velmi obtí né vyhledat společnost, která v daném okamžiku investuje v ČR.

Následující tabulka ukazuje počet a nominální hodnotu cenných papírů (CP) ve vlastnictví subjektů z USA ke dni 31.3.2000

druh CP

počet CP

nominální hodnota počtu CP v Kč

veřejně obchodovatelné akcie

65.675.588

13.665.169.575

veřejně neobchodovatelné akcie

5.858.770

5.698.233.185

veřejně obchodovatelné dluhopisy

50.780

566.000.000

podílové listy uzavřených fondů

514.857

315.738.800

podílové listy otevřených fondů

4.096.111

20.977.780



Zdroj: Středisko cenných papírů Praha

V průběhu zpracovávání této studie byly provedeny rozhovory se zástupci následujících investičních společností a bank - Oppenheimer Capital, J.P. Morgan, Goldman Sachs, Putman Investment, The Chase Manhattan Bank, Global Emerging Growth Capital (GEGC), Arnhold & S. Bleichroeder (ASB), Brown Brother Harriman & Co. a Bank~Austria Creditanstalt-Corporate Finance USA.

Při rozhodování o teritoriálním umístění investic posuzují firmy řadu skutečností. K rozhodujícím faktorům patří velikost a relativní vyspělost trhu, ekonomický vývoj, politická stabilita, měnový kurz a "výkonnost" místní burzy cenných papírů. Tím je míněna především transparentnost obchodů na burze a kvalita zveřejňovaných informací o činnosti burzy. U firem obchodovaných na burze investoři hodnotí především množství dostupných akcií, likviditu společnosti a četnost nákupu a prodeje akcií příslušné firmy. Zástupce Oppenheimer Capital při této příležitosti zmínil případy, kdy nákup a prodej akcií některých firem na pražské burze byl pod 20 kusů za den.

Společnost ASB investovala v ČR v posledních letech především do akcií SPT Telecom. V loňském roce svůj podíl však prodala. Důvodem tohoto rozhodnutí byl především velký pohyb kurzu koruny vůči dolaru. Zástupce ASB dále upozorňoval na negativní zasahování vlády do podnikové sféry u státem vlastněných podniků. Společnost GEGC investovala v ČR do akcií Komerční banky. Své investiční aktivity v ČR před několika měsíci ukončila. K hlavním důvodům patřily nedůvěra v management banky, špatné výsledky hospodaření banky a nedokončená privatizace. Představitel GEGC si rovněž stěžoval na pomalý a nesprávný postup české vlády při nedávné obměně vedoucích pracovníků Komerční banky. Bank Austria Creditanstalt-Corporate Finance USA investovala v ČR do akcií největších společností jako jsou České radiokomunikace, Česká spořitelna, Komerční banka, ČEZ a SPT Telecom. V minulosti investice plynuly i do ČSOB. Kvůli nejasnému postupu privatizace a následnému prodeji této banky belgické KBC, Bank Austria Creditanstalt-Corporate Finance USA svůj podíl v ČSOB prodala. V současné době tato společnost nemá ve svém portfoliu již žádné akcie firem mimo USA. Zájemci o investování v Evropě jsou nyní odkazováni na mateřskou firmu ve Vídni.

Zástupci zbývajících investičních společností si stěžovali na pomalou privatizaci bankovního sektoru a její špatnou organizaci. Upozorňovali na nevhodnou formu komunikace a nejasnou měnovou politiku (ČNB kontra někteří ústavní činitelé). Investoři v neposlední řadě kritizovali absenci veřejné kontroly nad centrální bankou, malé množství konferencí o prognózách ekonomického vývoje ČR a tzv. "road shows", kdy firmy cestují po USA a "nabízejí se" potenciálním investorům. Představitel J.P. Morgan upozorňoval na netransparentnost pražské burzy cenných papírů a nadhodnocenost některých akcií. Uvedl případ, kdy z nejmenovaného investičního fondu byla náhle odejmuta nejvýnosnější část, přičemž žádný investor o tomto kroku nebyl informován. Dále se investoři pozastavovali nad častým zasahováním vlády do managementu státem vlastněných podniků a obměňováním vedoucích představitelů těchto firem v závislosti na jejich stranické příslušnosti. Problémem pro americké investory je i účetní systém, který neodpovídá účetním zásadám západních zemí.

Zástupci uvedených investičních společností velice často zmiňovali zvýšení svých investic v Polsku a Maďarsku na úkor ČR. K hlavním důvodům tohoto postupu patří tamní transparentní měnová politika, značně lepší právní prostředí a větší zájem o zahraniční investory.

Poznatky amerických investorů v ČR můžeme shrnout následovně:

Klady investování v ČR

  • relativní politická stabilita

  • blížící se vstup do EU

  • malý trh - velmi málo společností do kterých lze investovat, malý počet akcií

  • nepříznivé ekonomické klima

  • velká fluktuace koruny

  • zasahování vlády do státem vlastněných podniků

  • nízká návratnost investic

  • pomalá privatizace bank

  • značná hospodářská kriminalita

  • pomalé postupy soudů

  • účetní systém neodpovídající západním normám

  • nejasný výklad zákonů

Příloha č.1: Přehled U.S. investičních společností aktivních v ČR (k 31.3.2000)

(portfoliové investice)

Název investiční společnosti a fondu

České firmy v portfoliu fondu

American Century Investments
American Century Emerging Markets Investment
55 Railroad Avenue
Greenwich, CT 06830
tel: 203-869-1227
www.americancentury.com
Mr. Michael Donnelly - Portfolio Manager

Komerční banka

Black Rock Funds
BlackRock-Intl Emerging Markets Institutional
1600 Market Str.
Philalephia, PA 19103
tel: 412-762-2000
www.blackrock.com
Mr. Peter Tait - Portfolio Manager

Komerční banka

Donaldson, Lufkin & Jenrette, Inc.
DLJ Winthrop Developing Markets A
277 Park Avenue
New York, NY 10172
tel: 212-892-3000
www.dlj.com
Mr. Rebert de Guigne - Portfolio Manager

Český Telecom

Ivy Management, Inc.
Ivy Developing Nations Fund
200 East Broward Blvd.
Fort Lauderdale, FL 33301
tel: 954-779-1255
www.ivymackenzie.com
Mr. Moira McLachlan - Portfolio Manager

Český Telecom, ČEZ, IPS

J.P. Morgan Funds
J.P. Morgan Emerging Markets Growth Equity Fund
60 Wall Street
New York, NY 10260
tel: 212-837-2136
www.jpmorgan.com
Mr. Satyen Mehta - Portfolio Manager

Český Telecom, ČEZ

Kemper Funds
Kemper Emerging Markets Growth Fund A
222 South Riverside Plaza
Kansas City, MO 64141
tel: 312- 326-6239
www.kemper.com
Mrs. Joyce Cornell - Portfolio Manager

Komerční banka

Pilgrim Investments, Inc.
Pilgrim Emerging Countries
40 North Central Avenue
Phoenix, AZ 85004
tel: 619-687-8000
www.pbhgfunds.com
Ms. Katrin Somhegyi - Portfolio Manager

České radiokomunikace, Komerční banka

Pioneering Services Corporation
Pioneer Emerging Markets A
60 State Street
Boston, MA 02109
tel: 617-422-4879
www.pioneerfunds.com
Mr. Christopher Smart - Portfolio Manager

České radiokomunikace, Česká spořitelna, ČEZ, Komerční banka

United Asset Management Corporation
UAM Acadian Emerging Markets Inst.
One International Place
Boston, MA 02110
tel: 617-946-3500
www.uam.com
Mr. Brian Wolahan - Portfolio Manager

Český Telecom





Příloha č.2: Přehled U.S. investičních společností a jejich investičních fondů pro střední Evropu (k 31.3.2000)

(bez portfoliových investic v ČR)

Název investiční společnosti

Název investičního fondu pro střední Evropu

AIM Management Group
11 Greenway Plaza
Houston, TX 77046
tel: 713-214-7591
www.aimfunds.com
Mr. Jason Holzer - Portfolio Manager

AIM Emerging Markets

Alleghany Fund
171 North Clark
Chicago, IL 60601
tel: 508-871-9353
www.alleghanyfunds.com
Mr. James Smith - Portfolio Manager

Alleghany-Blairlogie Emerging Markets

Federated Global Investment Management
175 Water Street
New York, NY 10038
tel: 212-269-2014
www.federatedinvestors.com
Mr. Cristopher Matyzewski - Portfolio Manager

Federated Emerging Markets A

Fidelity Investments
82 Dvonshire Street
Boston, MA 02109
tel: 617-563-7000
www.fidelity.com
Mr. David Stewart - Portfolio Manager

Fidelity Emerging Markets

GE Mutual Fund
3003 Summer Street
Stamford, CT 06904
tel: 203-708-2549
www.gefn.com
Mr. Paul Nestro - Portfolio Manager

GE Instituional Emerging Markets

Guardian Investment Securities
7 Hanover Square
New York, NY 10004
Tel: 212-598-8232
www.guardian.com
Mr. Frank Jones - Portfolio Manager

Guardian Baillie Giff Emerging Markets A

Independent International Associates
53 State Street
Boston, MA 02109
tel: 617-228-8700
www.independent.com
Mr. Dennis Foganty - Portfolio Manager

Quantitative Group Emerging Markets Ordinary

Massachussets Financial Services
500 Boylston Street
Boston, MA 02116
tel: 617-954-5000
www.mfs.com
Mr. John Ballen - Portfolio Manager

MFS / Foreign & Colonial Emerging Markets

Merrill Lynch Asset Management
800 Scudders Mill Road
Plainsboro, NJ 08536
tel: 609-282-2660
www.ml.com
Mr. Grace Pinela - Portfolio Manager

Merrill Lynch Developing Capital Market A

Morgan Stanley Dean Witter
1221 Avenue of Americas
New York, NY 10020
tel: 212-762-7031
www.msdw.com
Mr. Robert Meyer - Portfolio Manager

MSDW Institutional Emerging Markets A

Nicholas Applagate Securities
600 West Broadway
San Diego, CA 92101
tel: 619-687-2837
www.nacm.com
Mr. Blake Moore - Portfolio Manager

Nicholas-Applegate Emerging Countries I

Oppenheimer Fund
2 World Trade Center
New York, NY 10048
tel: 212-323-0200
www.oppenheimerfunds.com
Mr. Rajeev Bhaman - Portfolio Manager

Oppenheimer Developing Markets

Price (T.Rowe) Funds
100 East Pratt Street
Baltimore, MD 21202
tel: 410-345-6548
www.troweprice.com
Mr. Martin Wade - Portfolio Manager

Price (T.Rowe) Emerging Markets Stock

Principal Investment
711 High Street
Des Moines, IA 50392
tel: 515-247-7966
www.principalcapital.com
Mr. Kurtis Spieler - Portfolio Manager

Principal Intl Emerging Markets Fund

Salomon Smith Barney
7 World Trade Center
New York, NY 10048
tel: 212-783-6550
www.smithbarney.com
Mr. Jeff Russell - Portfolio Manager

SmBarney World-Emerging Markets

Scudder Kemper Investment
345 Park Avenue
New York, NY 10154
tel: 212-326-6200
www.scudder.com
Mrs. Elizabeth Allan - Portfolio Manager

Scudder Emerging Markets Growth

The Putnam Funds
One Post Office Square
Boston, MA 02109
tel: 617-292-1000
www.putnaminv.com
Mr. Petr Grant - Portfolio Manager

Putnam Emerging Markets

The Lazard Funds, Inc.
30 Rockefeller Plaza
New York, NY 10112
tel: 212-632-6805
www.lazard.com
Mr. James Donald - Portfolio Manager

Lazard Emerging Markets Institutional

Warburg Picnus
466 Lexington Ave.
New York, NY 10017
tel: 212-878-6000
www.warburg.com
Mr. Nicholas Edwards - Portfolio Manager

Warburg Picnus Emerging Markets