Voličský průkaz
01.12.2017 / 17:08 | Aktualizováno: 15.12.2022 / 19:34
Informace o možnostech volit s voličským průkazem ve volbách do zastupitelstev krajů, volbách do Senátu, volbách do Poslanecké sněmovny, volbách do Evropského parlamentu a volbě prezidenta.
Institut voličských průkazů na území České republiky
Veškeré informace k volbám jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Zde jsou ke stažení i příslušné formuláře žádostí.
Voličské průkazy jsou využívány pro volbu prezidenta České republiky, volby do Senátu Parlamentu České republiky, pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a do zastupitelstev krajů.
Podle současné právní úpravy volebních zákonů může každý volič, který nebude moci volit ve volebním okrsku, v jehož stálém seznamu voličů je zapsán, požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu.
Obdobně jako obecní úřad může voličské průkazy vydávat zastupitelský úřad pro voliče, kteří jsou zapsáni v jeho zvláštním seznamu voličů, a to v případě:
- volby prezidenta
- voleb do Poslanecké sněmovny
- voleb do Senátu
- voleb do Evropského parlamentu.
Volič, který se dostavil do volební místnosti s voličským průkazem, vydaným obecním či zastupitelským úřadem, je povinen tento voličský průkaz odevzdat okrskové volební komisi.
S voličským průkazem může volič hlasovat při:
- volbách do zastupitelstev krajů ve stálém volebním okrsku na území České republiky spadajícím do územního obvodu kraje, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu,
- volbách do Senátu ve stálém volebním okrsku na území České republiky spadajícím do volebního obvodu, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu; s voličským průkazem vydaným zastupitelským úřadem v kterémkoliv volebním obvodu na území České republiky, kde jsou volby vyhlášeny;
- volbách do Poslanecké sněmovny v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky nebo ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí;
- volbách do Evropského parlamentu v jakémkoli stálém volebním okrsku na území České republiky;
- volbě prezidenta v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky nebo ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí.
Pro volby do zastupitelstev obcí se voličský průkaz nevydává.
Žádost o voličský průkaz
Žádost o voličský průkaz lze podat:
- osobně; v tomto případě není písemná žádost vyžadována,
- podáním doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem volby příslušnému obecnímu úřadu. Pro písemné podání žádosti o vydání voličského průkazu není žádný předepsaný formulář (lze použít např. vzor žádosti na webu Ministerstva vnitra ČR).
Podání může být učiněno v těchto formách:
- v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče; ověřený podpis žadatele zákon vyžaduje proto, aby byl volič, který o vydání voličského průkazu žádá, chráněn před zneužitím tohoto institutu. Při ověření podpisu u správních úřadů (viz shora ad 1a) lze využít osvobození od správního poplatku.
- v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky.
Obecní úřad voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu (jedná se pouze o plnou moc k převzetí/vyzvednutí voličského průkazu, nikoliv však k podání žádosti o vydání voličského průkazu), anebo jej voliči zašle na jím uvedenou adresu, a to i do zahraničí. Voličský průkaz lze zaslat na základě žádosti voliče i na adresu zastupitelského úřadu, kde se volič rozhodl hlasovat. V tomto případě se stačí v den volby dostavit na tento zastupitelský úřad, kde bude voličský průkaz předán a následně je možné přistoupit k hlasování.
Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.