Vyžadování tzv. Průkazu cyklisty (Karta Rowerowa) v rámci výletů na kole či elektrické koloběžce na území Polska -
24.07.2023 / 12:15 | Aktualizováno: 24.07.2023 / 12:22
V návaznosti na mediální informace o povinnosti držení tzv. průkazu cyklisty (Karta Rowerowa) byl osloveno "BIURO RUCHU DROGOWEGO", tedy odbor dopravy Hlavního velitelství policie Polska, se žádostí o vyjasnění situace.
Dle získané informace nedošlo avizovanou novelou zákona o silniční dopravě Polska k žádné změně ve vztahu k předmětné tzv. karta rowerowa (v českém jazyce nazývaném průkazu cyklisty). Změna avizovaná v médiích se týká pouze změny výše udělované pokuty, resp. jejího nárůstu. Tzv. karta rowerowa existovala již za platnosti předchozího zákona a ani novela nepřinesla nové povinností, které by zavazovaly občany Polska či jiných zemí.
Dle doplnění Biura Ruchu Drogowego se jedná o předpis "vnitrostátní", který se týká občanů Polska a není uplatňován ve vztahu k přechodně (např. turisticky) se zdržujícím osobám v Polsku. Dané vysvětlení se opírá o text Vídeňské úmluvy o silničním provozu, která je nadřazená polské jurisdikci, kdy je v rámci policejních či obdobných silničních kontrol možné obdobný doklad vyžadovat pouze v případě, že jej daná země vydává.
V obecné rovině je Karta rowerowa primárně vydávána žákům a studentům ze strany vzdělávacího zařízení (školy). Pokud jej vzdělávací zařízení nemůže vydat, vydá jej policie nebo speciální středisko v rámci Vojevodského úřadu. Bližší informace k možnostem získání Průkazu cyklisty je možné nalézt pod následujícím odkazem https://www.prawodrogowe.pl/informacje/ekspert-wyjasnia/kto-organizuje-egzamin-na-karte-rowerowa-motorowerowa.
Závěrem si Velvyslanectví ČR ve Varšavě dovoluje apelovat na dodržování předpisů ze strany českých řidičů na území Polska.
Bližší informace o navýšení pokut za přestupky v dopravě jsou umístěny na webových stránkách Velvyslanectví ČR ve Varšavě pod tímto odkazem.
Podmínky používání elektrických skútrů a elektrických koloběžek na území Polska:
- k řízení skútru nebo elektrické koloběžky (tzv. UTO) dospělou osobou nejsou vyžadovány žádné doklady
- od 10 do 18 let je požadována tzv. Karta Rowerowa nebo řidičský průkaz kategorie AM (mopedy, 14+), A1 (motocykly, 16+), B1 (čtyřkolky, 16+) nebo T (farmářské traktory, 16+). • Děti do 10 let mohou používat elektrické skútry nebo UTO pouze v obytné zóně pod dohledem dospělé osoby.
Kde se dá jezdit na elektrokoloběžce?
- na stezce nebo cyklistickém pruhu. Povolená rychlost: 20 km/h. Cyklostezky byly od počátku považovány za nejvhodnější pro elektrokoloběžky.
- na silnici, kde je povolen provoz do 30 km/h , pouze pokud nevede cyklistická stezka. Elektrické koloběžky mají stále maximální rychlost 20 km/h.
- na stezce pro pěší nebo pěšiny, pokud má vozovka rychlostní omezení vyšší než 30 km/h a není zde žádná cyklostezka
- Rychlostní limit na chodníku: rychlost chodce a přednost mají chodci.
- přecházení přechodu pro chodce obdobně jako v případě jízdních kol, tedy sesednuvše a pěšky