česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podvodná jednání v nočních klubech na území Polska - aktualizace v květnu 2024

V roce 2022 uveřejnila Polská média informaci o výsledku dlouhodobé policejní akce zaměřené na podvodná jednání v nočních klubech v Polsku, v jednom případě s tragickým koncem. Ve většině případů se jednalo o noční kluby řízené třemi muži na území měst Krakov (6 klubů), Varšava (3 kluby) a po jednom až dvou v Poznani, Vratislavi, Sopotech, Lublinu, Řešově, Lodži a Zakopaném. Aktuálně (květen 2024) se obětí stejného protiprávního jednání stal další občan ČR, tentokrát na severu Polska ve městě Gdaňsk.

Všechny kluby spojovalo stejné modus operandi spočívající ve velmi rychlém uvedení klientů vycvičeným personálem (většinou prostřednictvím mladých dívek) do stavu snížené příčetnosti až úplného omámení nápoji ze speciálně připravených alkoholových směsí s přídavkem psychoaktivních látek a jejich následnému cílenému okradení. Nápoje byly účtovány dvakrát nebo byly několikanásobně předraženy, přičemž pomocí mobilních telefonů poškozených docházelo i k manipulaci s jejich osobními či firemními účty, např. formou zvýšení denních transakčních limitů či limitů pro operace s kreditními kartami. Vzniklé škody jsou v řádech desítek tisíc korun, bohužel však překračují i hranici sta tisíc korun.

Velvyslanectví ČR ve Varšavě tímto apeluje na zvýšenou pozornost českých občanů při návštěvách nočních barů zejména ve větších městech. V případě, že by se občan ČR do takové situace dostal, je nutné protiprávní jednání nahlásit na nejbližší policejní stanici. Vzhledem k tomu, že se jedná o podezření na spáchání trestného činu, je v případě jazykové bariéry policie povinna zajistit tlumočení do českého jazyka. Popis procesu oznámení protiprávního jednání na policii v PL naleznete pod tímto odkazem.