
Letošní ročník Transparency School on Integrity proběhl za účasti českých expertek!
07.07.2025 / 11:01 | Aktualizováno: 09.07.2025 / 09:27
Pět programem nabitých dnů si pro letošní účastníky z celého světa připravil tým litevské pobočky Transparency International. Více než 90 mladých nadějných lídrů se ve Vilniusu v týdnu od 30. června do 4. července účastnilo jedné z největších akcí zaměřené na témata spojená s integritou, kvalitní státní správou, demokracií, bojem s korupcí a v letošním roce také s občanskou participací. Česká ambasáda ve Vilniusu byla jedním z partnerů akce a díky účasti českých expertek měla možnost představit české know-how a úspěšné projekty!
A právě téma participace, kterému byl věnován druhý den programu, představily účastníkům Transparency School také české expertky. Interaktivní prezentace jednotlivých aspektů participace, rozdílných přístupů a metod probíhala formou diskuze před vystavenými plakáty. To účastníkům nabídlo možnost pokládat velmi konkrétní otázky, inspirovat se lokálními řešeními a hledat možnosti, jak je dále aplikovat v jejich zemích a komunitách. Expertky z Česka - Tereza Fasurová z Institutu a plánování hlavního města Prahy (IPR), Zuzana Khendriche Trhlínová z Ministerstva pro místní rozvoj a Eva Gregorová s Lindou Seitlerovou z Magistrátu města Brna - sdílely své poznatky a praktické rady k zapojení občanů do participativních programů a reflektovaly, jak tato angažovanost ovlivňuje demokratické procesy, ale také fungování státní správy.
Eva Gregorová a Linda Seitlerová sdílely ve své prezentaci iniciativu „Dáme na Vás“ a především pak projekty zaměřené na participativní rozpočty ve školách. Cílem tohoto projektu je nejen u dětí podporovat demokratické myšlení, odpovědnost a aktivní vztah k okolí. Projekt byl v roce 2023 oceněn cenou za inovaci ve veřejné správě.
Zuzana Khendriche Trhlínová z Ministerstva pro místní rozvoj představila různé digitální nástroje pro podporu občanské participace, mezi něž patří například mobilní aplikace či AI chatboti.
Tereza Fasurová z IPR prezentovala projekt „Tvoje město, Tvůj prostor“, ve kterém se zaměřuje na participační plánování ve vybraných lokalitách v Praze. Projekt se soustředí také na vzdělávání – například žáci základních škol se účastní aktivit, které je učí o městském prostoru a občanské angažovanosti prostřednictvím her, procházek po okolí a skupinové práce.
V debatě, která kriticky reflektovala očekávání a cíle pro občanskou angažovanost, představila Tereza Fasurová praktické ukázky z vlastní praxe v oblasti městského plánování. V debatě s Matthew Staasem, který se věnuje občanské angažovanosti v USA a Peterem Vargou z organizace Open Government Partnership pak zazněla celá řada otázek především k problematice zajištění participace na všech úrovních vládnutí, vliv participace a občanské angažovanosti na demokracii a problematika tzv. „participační únavy“ či udržitelnosti participace.
Účast českých expertek na mezinárodní letní škole Transparency School on Integrity proběhla díky projektu financovaného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.