česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: M.Stojanovová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Letošní ročník Transparency School on Integrity proběhl za účasti českých expertek!

Pět programem nabitých dnů si pro letošní účastníky z celého světa připravil tým litevské pobočky Transparency International. Více než 90 mladých nadějných lídrů se ve Vilniusu v týdnu od 30. června do 4. července účastnilo jedné z největších akcí zaměřené na témata spojená s integritou, kvalitní státní správou, demokracií, bojem s korupcí a v letošním roce také s občanskou participací. Česká ambasáda ve Vilniusu byla jedním z partnerů akce a díky účasti českých expertek měla možnost představit české know-how a úspěšné projekty!

A právě téma participace, kterému byl věnován druhý den programu, představily účastníkům Transparency School také české expertky. Interaktivní prezentace jednotlivých aspektů participace, rozdílných přístupů a metod probíhala formou diskuze před vystavenými plakáty. To účastníkům nabídlo možnost pokládat velmi konkrétní otázky, inspirovat se lokálními řešeními a hledat možnosti, jak je dále aplikovat v jejich zemích a komunitách. Expertky z Česka -  Tereza Fasurová z Institutu a plánování hlavního města Prahy (IPR), Zuzana Khendriche Trhlínová z Ministerstva pro místní rozvoj a Eva Gregorová s Lindou Seitlerovou z Magistrátu města Brna  - sdílely své poznatky a praktické rady k zapojení občanů do participativních programů a reflektovaly, jak tato angažovanost ovlivňuje demokratické procesy, ale také fungování státní správy.
Eva Gregorová a Linda Seitlerová sdílely ve své prezentaci iniciativu  „Dáme na Vás“ a především pak projekty zaměřené na participativní rozpočty ve školách. Cílem tohoto projektu je nejen u dětí podporovat demokratické myšlení, odpovědnost a aktivní vztah k okolí. Projekt byl v roce 2023 oceněn cenou za inovaci ve veřejné správě.
Zuzana Khendriche Trhlínová z Ministerstva pro místní rozvoj představila různé digitální nástroje pro podporu občanské participace, mezi něž patří například mobilní aplikace či AI chatboti.
Tereza Fasurová z IPR prezentovala projekt „Tvoje město, Tvůj prostor“, ve kterém se zaměřuje na participační plánování ve vybraných lokalitách v Praze. Projekt se soustředí také na vzdělávání – například žáci základních škol se účastní aktivit, které je učí o městském prostoru a občanské angažovanosti prostřednictvím her, procházek po okolí a skupinové práce.
V debatě, která kriticky reflektovala očekávání a cíle pro občanskou angažovanost, představila Tereza Fasurová praktické ukázky z vlastní praxe v oblasti městského plánování. V debatě s Matthew Staasem, který se věnuje občanské angažovanosti v USA a Peterem Vargou z organizace Open Government Partnership pak zazněla celá řada otázek především k problematice zajištění participace na všech úrovních vládnutí, vliv participace a občanské angažovanosti na demokracii a problematika tzv. „participační únavy“ či udržitelnosti participace.
Účast českých expertek na mezinárodní letní škole Transparency School on Integrity proběhla díky projektu financovaného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.

Transparency School on Integrity

Transparency School on Integrity

Transparency School on Integrity

Transparency School on Integrity

Transparency School on Integrity

Transparency School on Integrity

Transparency School on Integrity

Transparency School on Integrity