česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hudba královen v podání Musica Dolce Vita zazněla na zámku Raudondvaris

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2016 / 02:00.)

Dne 8. ledna roku 2016 se v zámeckém sídle Raudonvaris (Kaunaský okres) v nově zrekonstruovaném sále uskutečnil koncert “Hudba královen” - litevská premiéra projektu známé české flétnistky Žofie Vokálkové v podání českého souboru-ženského tria „Musica Dolce Vita“. Sál (bývalá konírna) byl z velké části zrekonstruován za pomoci finančních prostředků EU, do užívání byl předán na přelomu listopadu/prosince 2015 a jednalo se o vůbec první vystoupení zahraničních umělců v těchto prostorách.
 

Uskupení působí na české hudební scéně od roku 2005 a tvoří ho harfenistka Zbyňka Šolcová, mezzosopranistka Daniela Demuthová a flétnistka Žofie Vokálková. Trio vystupovalo v posledních letech na řadě mezinárodních i tuzemských festivalů a koncertů a je držitelem řady mezinárodních i národních ocenění.

Rozsáhlý hudební projekt „Hudba královen“ je věnován zajímavému, ale málo známému tématu - tvorbě žen skladatelek, a to od nejstarší sv. Hildegardy von Bingen, přes Francesku Caccini, Mariannu von Martinez, Barbaru Strozzi, Marii Theresii von Paradise, samotnou královnu Marii Antoinettu, mapuje období romantismu (Mme Brillon, Clara Schumann či sestra F. Mendelssohna Fanny Mendelssohn Hensel) a pokračuje do impresionismu k Cecile Chaminade či skladbám Pauline Viardote (které skladatel Camille Saint-Saens věnoval operu Samson a Dalila) a Almy Mahler, zajímavou byla i skladba havajské královny Liliuokalani „Aloha Oe“. Většina skladeb pochází z archivů Universit v New Yorku a Princetownu, takže nebyly nikdy dříve v Litvě interpretovány.

V programu večera zazněly rovněž skladby současných českých skladatelek - Sylvie Bodorové (Léthé) a samotné členky tria - harfenistky Zbyňky Šolcové (Láska v dešti - Love in the Rain).

Český koncert „Hudba královen“ se uskutečnil v nově vybudovaném kreativním inkubátoru kaunaského okresu (pozn.: kreativní kulturní inkubátor v Raudondvaris byl vyhlášen jako nejúspěšnější projekt v oblasti iniciativ na podporu rozvoje cestovního ruchu v r. 2015).

Před koncertem přivítal publikum 1. místostarosta kaunaského okresu p. Kestutis Povilaitis, který poděkoval českému velvyslanectví za pokračování ve spolupráci a prezentaci výjimečných projektů české kultury, které byly (a budou) v Raudondvaris představeny (pozn.: v minulosti např. výstava grafik J. Kulhánka, návštěva z Olomouckého kraje).

Velvyslanec Bohumil Mazánek poděkoval všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci tohoto velkolepého kulturního projektu, vyjádřil své potěšení z možnosti prohlídky zrenovovaných prostor historického zámku a vyjádřil přesvědčení, že tento společný česko-litevský kulturní projekt přispěje k hlubšímu poznávání identity obou zemí, k rozvoji další kulturní a potencionálně i obchodně ekonomické spolupráce s kaunaským okresem (např. možnost účasti českých firem v tendrech na rozvoj železniční dopravy, v projektech v oblasti ochrany životního prostředí či v zemědělském/potravinářském průmyslu).

Virtuózní a zároveň upřímné provedení skladeb i neobyčejné tematické zaměření projektu „Hudba královen“ zaujal publikum od prvních tónů. Vystoupení tria tak sklidilo velký úspěch a bylo velmi vřele přijato do posledního místa zaplněným sálem s kapacitou 300 míst včetně závěrečného potlesku vestoje.

Po koncertu následovala přátelská večeře v prostorách zámku, jejímž hostitelem byl 1. místostarosta kaunaského okresu p. Kestutis Povilaitis společně s ředitelem zámeckého sídla i muzea v Raudondvaris p. Zigmasem Kalesinskasem.

Galerie


Musica Dolce Vita