
České zastoupení na mezinárodním knižním veletrhu ve Vilniusu
28.02.2018 / 16:47 | Aktualizováno: 30.04.2019 / 12:06
(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2019 / 12:00.)
Ve dnech 22.-25. února 2018 ve Vilniusu proběhl 19. ročník mezinárodního knižního veletrhu, který je největší akcí svého druhu v pobaltských zemích. Téma letošního knižního veletrhu bylo „Čtu Litvu, čtu svět“. Letošního knižního veletrhu se zúčastnil oceněný autor české dětské knihy z oblasti vzdělávání Patrik Antczak a zakladatelka a organizátorka festivalu českých ilustrátorů LUSTR Nadia Sheshuková. Stejně jako v loňském roce byla součástí české expozice výstava Nejkrásnějších českých knih roku 2016, kterou poskytl Památník národního písemnictví České republiky.
Litevská prezidentka Dalia Grybauskaite ve svém úvodním slově při zahájení veletrhu uvedla, že téma letošního veletrhu je velmi symbolické: „Pokud čteme a poznáváme Litvu, to znamená, že můžeme číst i celý svět a Litvu vnímat jako součást tohoto světa. Tento veletrh potvrzuje, že můžeme tvořit nejenom knihy, ale uspořádat i tak velkou kulturní akci a můžeme být na sebe velmi hrdí. Tento veletrh ukazuje naše schopnosti, díky kterým se Litva může projevovat jako leader regionu, jako leader Evropy.“ Prezidentka rovněž připomněla, že veletrh se koná v návaznosti na nedávné oslavy století nezávislosti Litvy. Slavnostního zahájení knižního veletrhu dne 22. 2. se zúčastnila i ministryně kultury Litevské republiky Liana Ruokytė - Jonsson, se zdravicí vystoupil i primátor města Vilnius Remigijus Šimašius, slavnostního zahájení se zúčastnili i velvyslanci či zástupci velvyslanců některých zemí a další významní hosté.
Letošního knižního veletrhu se zúčastnil oceněný autor české dětské knihy z oblasti vzdělávání Patrik Antczak a zakladatelka a organizátorka festivalu českých ilustrátorů LUSTR Nadia Sheshuková. Stejně jako v loňském roce byla součástí české expozice výstava Nejkrásnějších českých knih roku 2016, kterou poskytl Památník národního písemnictví České republiky.
Ve dnech 22., 23. a 25. února měl Patrik Antzcak v dětském studiu knižního veletrhu „Ty můžeš vytvořit knihu“ několik workshopů pro děti. Patrik Antzcak se snaží v dnešním předigitalizovaném světě učit děti nezapomínat na krásu a význam materiálu jako je papír, pomáhá dětem rozkrývat jejich tvořivou představivost, probouzí v nich malé tvůrce a ukazuje jim jiný pohled na svět kolem nás, než jaký je jim nabízen běžně dostupným způsobem.
Dne 23. února představila Nadia Sheshuková na vilniuském knižním veletrhu festival LUSTR pro širokou veřejnost: „LUSTR je sedmidenní oslavou ilustrace, festivalem nabitým workshopy, přednáškami, diskuzemi a výstavami děl autorů profesionálů i autorů nadšenců/amatérů. Prezentují se zde čeští zástupci i zahraniční tvůrci jako španělský Mágoz, který má za sebou práce pro The New York Times nebo Wall Street Journal, Francouz Jonathan Vermesch nebo slovenská ilustrátorka Martina Pauková. Více než 40 umělců se setká tváří v tvář s veřejností a co je nejdůležitější, vede se dialog, jehož absence byla hlavním impulsem pro naše snažení, LUSTR je platformou pro sdílení zkušeností a zážitků ze světa ilustrace,“ uvedla při zahájení své prezentace Nadia Sheshuková. Její prezentace se těšila velkému zájmů místních ilustrátorů a umělců.
Během letošního knižního veletrhu stejně jako v loňském roce mělo místní publikum výjimečnou možnost vidět nejkrásnější české knihy. V dětském studiu knižního veletrhu „Ty můžeš vytvořit knihu“, se kterým velvyslanectví České republiky spolupracuje již pátým rokem, byla výstava nejkrásnějších českých knih za rok 2016. Výstava nejkrásnějších českých knih se těšila velkému zájmu a pozornosti, prohlédnout si nejkrásnější české knihy přišli nejvýznamnější litevští ilustrátoři, zástupci litevských nakladatelství i široká veřejnost. Prezentovat výstavu nejkrásnějších českých knih ve Vilniusu se již stává tradicí, výstava bude od 1. března umístěna v muzeu představitele litevského abstraktního umění Kazyse Varnelise, který je znám i svou bohatou osobní knihovnou. Výstava v muzeu Kazyse Varnelise potrvá do 30. března 2018.
Dne 23. února 2018 se na Vilniuském knižním veletrhu uskutečnila prezentace překladu knihy Luboše Švece z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze „Perestrojka, Pobaltské republiky a Československo 1988-1991“ (Dokořán, 2013) o vztazích mezi Sovětským svazem, Pobaltím a Československem v letech 1988-1991, o prolínání a vzájemných vlivech sametové revoluce v Československu a obrozenecké revoluce v Pobaltí, o vnímání pobaltské otázky v československé politice ve zmiňovaném období. Knihu v litevském jazyce vydalo v r. 2017 litevské nakladatelství „Margi raštai“, z češtiny do litevštiny knihu přeložila lektorka litevského jazyka a literatury na Karlově univerzitě Geda Montvilaite, vědeckou redaktorkou je docentka Vilniuské univerzity Dalia Bukelevičiute.
Akce se zúčastnil sám autor knihy Luboš Švec, dále politický analytik a tehdejší poradce Vytautase Landsbergise pro zahraniční politiku Ramunas Bogdanas (Vytautas Landsbergis byl první hlavou znovuobnovené Litvy po roce 1990) a docentka Historické fakulty Vilniuské univerzity Dalia Bukelevičiute, která diskusi moderovala.
Zajímavé byla poznámky a komentáře politického analytika Ramunase Bogdanase, který je žijícím historickým zdrojem z tohoto období. Ramunas Bogdanas poděkoval za možnost zúčastnit se prezentace knihy Luboše Švece, podtrhnul význam této publikace jak pro bádání v litevských dějinách, tak i v dějinách ostatních baltských států, a vyjádřil naději, že tato publikace nepochybně přinutí i místní badatele více analyzovat toto zajímavé období dějin.
Dne 24. února se velvyslanec Mazánek zúčastnil prezentace dětské ilustrované knihy „Marsečio Abecelé“, na jejímž vydání v počtu 2.000 ks se významnou měrou sponzorsky podílela česká společnost Walmark. Kniha (autorka projektu a koordinátorka Eglé Jokužyte, ilustrátor Vilmas Narečionis) obsahuje krátké povídky od 13 dětských talentovaných autorů o Marťanech, jejím cílem je nabádat děti či jejich rodiče nejen k občasné konzumaci zdravých vitamínů a potravinových doplňků stravy, ale především k aktivnímu a zdravému způsobu života obecně. Kniha je z tohoto pohledu zajímavá nejen pro děti, ale i rodiče či učitele, a lze ji vhodně využívat i v rámci vzdělávacího procesu na litevských základních školách.
Dne 25. února byl v rámci programu „Evropské státy, které slaví 100. výročí“ promítnut český film „Obsluhoval jsem anglického krále“. Film Jiřího Menzela uvedl velvyslanec B. Mazánek spolu s významnou filmovou kritičkou Manté Valiunaité, jež přiblížila divákům dlouhotrvající spolupráci dvou významných osobností české kultury Jiřího Menzela a Bohumila Hrabala a pohovořila o filmu, vycházejícím z literární předlohy tohoto spisovatele.
Pobyt Patrika Antczaka a Nadiy Sheshukové, výstava nejkrásnějších českých knih, prezentace překladu knihy Luboše Švece, prezentace knihy Marsečio Abecelé stejně jako i promítání filmu oscarového režiséra Jiřího Menzela se setkalo s velkým zájmem veřejnosti i médií. Informace o přítomnosti českých hostů na mezinárodním knižním veletrhu zveřejnila veřejnoprávní televize LRT, dále internetové portály www.15min.lt, www.delfi.lt, www.bernardinai.lt. Dle údajů pořadatelů navštívilo knižní veletrh v průběhu čtyř dnů celkem 67 000 návštěvníků.