česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance V. Korselta v Kaunasu

Během své návštěvy v Kaunasu ve čtvrtek 25. října 2018 jednal velvyslanec Vít Korselt se zástupci města o možnosti spolupráce v oblasti hospodářské a kulturní, dále pak navštívil Knihovnu Valdase Adamkuse, muzeum věnované někdejšímu litevskému prezidentovi V. Adamkusovi, s níž započala spolupráci Knihovna V. Havla v Praze. V rámci divadelního festivalu „Namas nr. 1“ se pak velvyslanec zúčastnil premiéry experimentálního divadelního představení NaMIE…bėga gyvenimas (at HoME…work in progress). V rámci své návštěvy Kaunasu velvyslanec V. Korselt rovněž položil věnec a zapálil svíčku na pamětním místě v Labunavě, kde v roce 2010 zahynul český skaut Jan Holub.
 

Příslib intenzivní spolupráce

Velvyslanec Vít Korselt byl v Kaunasu uvítán zástupcem primátora Simonasem Kairysem v doprovodu radních pro zahraniční politiku a dopravu. Právě doprava byla jedním z hlavních témat jednání. V druhém největším litevském městě, v Kaunasu, stále jezdí trolejbusy Škoda. V tendru na dodávku 85 nových trolejbusů pro městský dopravní podnik Kauno Autobusai, který byl uzavřen koncem září t.r., však české firmy neuspěly, přičemž zakázku vyhrála polská firma Solaris Bus&Coach. Nicméně česká Škoda Electric by měla dodávat elektrovýzbroj pro nové kaunaské  autobusy.

Kaunas je partnerským městem Brna a spolupráce, především na kulturním poli, je poměrně intenzivní. Zástupci města projevili velký zájem o možné společné kulturní projekty, zvláště pak pro rok 2022, kdy Kaunas bude evropským městem kultury. Jednalo se o možnosti uspořádat v příštím roce výstavu „České hrady a zámky“, která bude v dubnu 2019 představena na náměstí v Rize, nebo o koncertu vojenského uměleckého souboru Ondráš, jehož turné do Estonska, Lotyšska a Litvy je připravováno na září 2019. Mimořádný zájem vzbudila připomínka 50. výročí upálení Jana Palacha v roce 2019. „Litevský Palach“ Romas Kalanta se upálil 18. května 1972 právě před divadlem v Kaunasu.

Jak vyplynulo z jednání s velvyslancem V. Korseltem, ředitel Knihovny Valdase Adamkuse  A. Antanaitis je příznivě nakloněn pokračování započaté spolupráce s Knihovnou V. Havla v Praze. V příštím roce se hodlá ve spolupráci s kaunaskou univerzitou podílet na aktivitách souvisejících s výročím úmrtí Jana Palacha.

Přijetí velvyslance V. Korselta na kaunaské radnici

Přijetí velvyslance V. Korselta na kaunaské radnici

 

NaMIE…bėga gyvenimas

Ve dnech 25. a 26. října proběhl divadelní festival „Namas nr. 1“, který se nesl v duchu až filosofické otázky, kde všude se může divadlo hrát. A jaká byla odpověď organizátorů? Všude, i doma u každého z nás! Pro experimentální představení NaMIE…bėga gyvenimas česko-amerického režiséra Howarda Lotkera byl zvolen starý dům v ulici V. Putvinskio č. 5.

Režisér a jeho česko-litevský herecký tým se pokusili unikátním způsobem představit dějiny starého kaunaského domu, kde probíhal pestrý a zajímavý život rodin předválečného majitele, významného litevského malíře A. Tarabildy, a nového majitele T. Biržietise, ředitele soukromé porodnice v Kaunasu a sběratele starých hraček, jenž zde již několik let plánuje otevřít muzeum hraček.

 

NaMIE…bėga gyvenimas

NaMIE…bėga gyvenimas

Galerie


VV v Kaunasu