
Příležitosti v železniční dopravě Litevské republiky pro české firmy
21.10.2016 / 13:06 | Aktualizováno: 21.01.2025 / 09:57
Dne 18. října 2016 se v prostorách Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu, v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie, uskutečnila prezentace příležitostí v železniční dopravě Litevské republiky a nabídky železničního průmyslu České republiky. Projekt tak úspěšně navázal na květnové fórum o železniční dopravě, které uspořádalo litevské velvyslanectví v Praze ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Asociací podniků českého železničního průmyslu (ACRI) u příležitosti oficiální návštěvy litevského předsedy vlády A. Butkevičiuse. Cílem prezentace bylo seznámit české firmy s aktuální situací a očekávanými projekty v oblasti železniční dopravy v Litvě, poskytnout jim prostor pro prezentaci nabídky jejich výrobků a služeb a upevnit či rozšířit okruh kontaktů na místním trhu.
Na úvod akce byli hosté přivítáni velvyslancem B. Mazánkem, jenž zdůraznil význam, který Česko přikládá vzájemné spolupráci v oblasti železniční dopravy. České firmy patří ke špičce v dodávkách moderních dopravních prostředků a nabízejí také kvalitní služby při výstavbě infrastruktury i v dalších oblastech. V Litvě se v současné době i v dlouhodobém horizontu uskutečňují zajímavé projekty v rozvoji železniční dopravy, což s sebou přináší příležitosti pro české dodavatele.
V další části programu vystoupili zástupci Litevských železnic (Lietuvos geležinkeliai), kteří hovořili o aktuální situaci v železniční dopravě a plánovaných projektech rozvoje. Představena byla současná síť železničních koridorů na území státu i nově připravované trasy v oblasti přepravy osob a nákladní dopravy. Zmíněna byla plánovaná elektrifikace železniční dopravy a rozšíření již existující infrastruktury. Představeny byly plánované kroky v rámci projektu Rail Baltica, který v budoucnu propojí celé Pobaltí evropským kolejovým rozchodem se střední a západní Evropou, s předpokládaným termínem ukončení do roku 2025. Účast českých firem z železničního průmyslu bude velmi vítána, neboť dosavadní zkušenosti ze spolupráce jsou velmi dobré.
Nakonec vystoupili zástupci české strany, jejichž prezentace uvedla generální ředitelka ACRI M. Vopálenská. Ve svém vystoupení představila činnost asociace, historii železničního průmyslu v Česku, a také úspěchy členů asociace (zejména společností ŠKODA Vagónka, CZ LOKO, AŽD, Bonatrans) na světovém trhu. Pozornost byla věnována také aktuální spolupráci mezi českými a litevskými firmami. Následovaly prezentace zástupců společností AŽD Praha Ltd., ETD Transformátory JSC, MSV Elektronika Ltd. a ŠKODA Transportation JSC.
AŽD Praha s. r. o. představila svůj sortiment v oblasti signalizačních systémů a telekomunikačních technologií. Exportní aktivity patří k důležitým činnostem firmy, jenž má velmi dobré reference i z litevského trhu. Následovala prezentace společnosti ETD Transformátory a. s., která se zabývá výrobou a distribucí napájecích a dalších typů transformátorů. Společnost MSV Elektronika s. r. o. poté představila své výrobky v oblasti elektronických komponentů pro kolejová vozidla, a to zejména LED signalizace a osvětlení, informační systémy pro cestující a jiné signalizační prvky. Produkty této společnosti jsou úspěšně využívány v kontrolních systémech řady evropských zákazníků včetně Litevských železnic. Zástupce firmy ŠKODA Transportation a. s. představil klíčové produkty společnosti, jako jsou nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, vozy metra, příměstské a dálkové vlaky, trolejbusy, elektrobusy, hybridní autobusy, motory a dopravní systémy. Zmíněna byla již řadu let probíhající spolupráce společnosti ŠKODA Vagónka s Litevskými železnicemi, v jejímž průběhu firma dodala již 11 dvoupatrových elektrických vlaků, které jsou využívány zejména pro přepravu osob z Vilniusu do Kaunasu a v blízké budoucnosti budou zabezpečovat vlakové spojení mezi Vilniusem a Minskem.
Setkání bylo zakončeno diskuzí spojenou s občerstvením, během níž účastníci debatovali o svých zkušenostech a možnostech prohloubení vzájemné spolupráce. V odpoledních hodinách měly české firmy možnost navštívit prostory řídícího střediska železniční dopravy, lokomotivového depa a multimodálního terminálu, kterou zajistili představitelé Litevských železnic.