Rakouská národní knihovna vrátila České a Slovenské republice knihy zabavené ve Vídni v období nacistického režimu
14.02.2017 / 17:04 | Aktualizováno: 13.01.2022 / 18:48
Dne 13. února 2017 se v Rakouské národní knihovně uskutečnilo slavnostní předání knih, které byly v roce 1942 zabaveny Kulturně-historické komisi při vyslanectví Republiky Československé ve Vídni.
Jedná se o část knižního fondu, který byl v období nacistického režimu zabaven českým spolkům, Sokolu a především Komenského škole, v jehož budově se nacházel i knižní fond Kulturně-historické komise. Celkem bylo Kulturně-historické komisi nacisty zabaveno 4500 až 4800 kusů knih, které byly odvezeny do Rakouské národní knihovny. Po skončení druhé světové války byla v roce 1947 vrácena velká část zabavených knih. Komenského škole bylo například vráceno 124 tisíc kusů knih a dalšího materiálu. Z majetku Kulturně-historické komise bylo navráceno 1579 kusů. Nicméně více než polovinu z celkového počtu zabavených knih se nikdy nepodařilo dohledat. Po mnoha letech se ukázalo, že část knih z majetku Kulturně-historické komise zůstala nedopatřením v Rakouské národní knihovně, ke ztracené zbývající části knih existuje hypotéza, že je německé úřady nechaly odvézt do Berlína do centrálního skladu, ze kterého postupně zasílaly jednotlivé publikace do různých knihoven na celém území tehdejší Německé Říše.
V roce 2004 rozhodl rakouský Poradní sbor pro navrácení kulturních předmětů, který funguje při Spolkovém kancléřství, o navrácení 97 kusů knih z majetku Kulturně-historické komise, které patřily Rakouské národní knihovně, Kulturně-historické komisi či jejím právním nástupcům. V roce 2015 Národní knihovna zahájila jednání s velvyslanectvími ČR a Slovenska v Rakousku – s právními nástupci Kulturně-historické komise. Zástupci České a Slovenské republiky se následně dohodli na klíči, dle kterého byly knihy rozděleny. Česká republika získala 88 knih a Slovensko 9 kusů knih.
Slavnostní předání knih se uskutečnilo v sále Van Swieten v Rakouské národní knihovně za přítomnosti velvyslanců České republiky Jana Sechtera a Slovenské republiky Juraje Macháče. Předání se rovněž zúčastnila ředitelka odboru administrativy a zpracování informací Ministerstva zahraničních věcí Blanka Fajkusová a zástupkyně Slovenské národní knihovny v Martině a Univerzitní knihovny v Bratislavě. Rakouskou národní knihovnu zastoupila generální ředitelka Johanna Rachinger, badatelka provenience fondu knih Margot Werner a Doris Pommerening. Předání se rovněž zúčastnili zástupci Spolkového kancléřství Dr. Heinz Schödl, Christoph Bazil, Doris Karner. Rakouské ministerstvo bylo zastoupeno sekční ředitelkou Evelyn Von Bülow a Teresou Indjein.