Vstup a působení na rakouském trhu
13.09.2017 / 15:15 | Aktualizováno: 18.10.2024 / 11:37
Všechny české firmy, OSVČ i uchazeči o práci v Rakousku podléhají při působení na rakouském trhu rakouským právním předpisům a jejich neznalost se v případě správního nebo trestního řízení neomlouvá.
Nejběžnějšími formami působení jsou:
Přeshraniční poskytování služeb - o přeshraniční službu se jedná v případě, že OSVČ poskytuje službu krátkodobě, nepravidelně či příležitostně a středisko životních zájmů (Lebensmittelpunkt) - tzn. bydlení, rodina či převaha příjmů z podnikání je v ČR.
Vysílání pracovníků - vysíláním se rozumí situace, kdy podnik se sídlem v členském státě EU nebo EHP vyšle zaměstnance za účelem výkonu sjednané práce do Rakouska, tedy za účelem splnění smluvního závazku, přičemž neexistuje žádná spodní časová hranice (i jedna hodina je již vyslání).
Zaměstnanecký poměr v Rakousku
Založení firmy nebo pobočky v Rakousku
Všem českým firmám, OSVČ i uchazečům o práci proto doporučujeme, aby se před uzavřením každého smluvního vztahu v Rakousku dopředu pečlivě seznámili se specifiky rakouského právního systému a zvláštními ustanoveními pro některé obory (zejména stavebnictví a mezinárodní přepravy zboží a osob). V případě jakýchkoliv nejasností doporučujeme správný postup konzultovat s Obchodně-ekonomickým úsekem Velvyslanectví ČR ve Vídni nebo právníky se znalostí rakouského práva.
Další užitečné informace: