deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování mezi Českou republikou a Rakouskem

(Archivní článek, platnost skončena 18.02.2021 / 17:15.)

Níže naleznete platné informace týkající se cestování a přechodu hranic mezi Českou republikou a Rakouskem.

NEJČASTĚJI KLADENÉ OTÁZKY:

1. Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?

Český občan může do Rakouska přicestovat bez udání důvodu z ČR a dalších sousedních států Rakouska s výjimkou Itálie.

2. Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Při příjezdu z České republiky, Německa, Lichtenštejnska, Švýcarska, Slovinska, Maďarska a Slovenska se neuplatní  povinnost testu/karanténních opatření rakouského ministerstva zdravotnictví na osoby přijíždějící z těchto zemí, které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, a rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Uvedené osoby musí (podobně jako u příletů) hodnověrně doložit, že v uplynulých 14 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z jeho sedmi výše uvedených sousedních zemí, jinak platí dosavadní pravidla (test/karanténa).

3. Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat atest o neinfikovanosti ani jít do karantény, pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži).

Osoby cestující přes Rakousko z České republiky, Německa, Lichtenštejnska, Švýcarska, Slovinska, Maďarska a Slovenska, které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, a rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku NEMAJÍ povinnost předkládat atest o neinfikovanosti, ani NEMUSÍ tranzitovat bez zastávky. Tyto osoby však musí (podobně jako u příletů) hodnověrně doložit, že v uplynulých 14 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z jeho sedmi výše uvedených sousedních zemí, jinak platí dosavadní pravidla (test/karanténa).

Občané, kteří přilétají na vídeňské letiště Schwechat, jsou povinni bezodkladně odcestovat do ČR. V takovém případě nemají povinnost předkládat v Rakousku PCR test na koronavirus, ani jít v Rakousku do karantény.

4. Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Ano. Podmínky jsou stejné jako před vypuknutím koronavirové pandemie.

5. Na co si mám dát pozor? (uvést případná specifika dané země, např. povinnost nošení roušek, atd.).

Platí povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech, dále v hromadných dopravních prostředcích (metro, tramvaje, autobusy), při spolujízdách, pokud osoby nesdílejí společnou domácnost. Místo roušky je možné použít i šál, nebo šátek zakrývající nos a ústa. Povinnost nosit roušku nemají děti do 6 let a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. V ostatních prostorech nošení roušky není povinné, ale je doporučeno. Je nutné dodržovat odstup mezi osobami minimálně 1 m.


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s rozhodnutím vlády o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR doporučuje MZV i nadále cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech. Důvodem jsou rozsáhlá restriktivní opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a výrazné komplikace v dopravě.

Aktuální pravidla pro vycestování z ČR do zahraničí a otevřené hraniční přechody ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Rozcestník Ministerstva zahraničních věcí s informacemi o cestování do ostatních států najdete na stránkách MZV.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ RAKOUSKA A TRANZIT:

Přílety do Rakouska

Pozor, od 4. června 2020 Rakousko uvolnilo podmínky pro osoby přilétající do Rakouska ze Švýcarska, Lichtenštejnska, Německa, České republiky, Slovenska, Maďarska a Slovinska, které mají v těchto zemích bydliště nebo běžný pobyt a pro rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku přiletivší z výše uvedených zemí - v takovém případě není potřeba předkládat atest o neinfikovanosti koronavirem, ani se sami izolovat po dobu 14 dní. Tyto osoby však musí hodnověrně doložit, že v posledních 14 dnech nepobývali v jiných zemích než v Rakousku či v jedné z jeho sedmi výše uvedených sousedních zemí.

V ostatních případech (s dalšími výjimkami) je potřeba předložit atest o neinfikovanosti koronavirem, který nesmí být starší čtyř dní. Pokud jej nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování, které nesmí opustit po dobu 14 dní. To neplatí, pokud je zajištěno jejich bezodkladné vycestování z Rakouska.

Možnost PCR testů nabízí i vídeňské letiště Schwechat, a to všem zájemcům, nejen pasažérům tohoto letiště. Bližší informace ZDE a rovněž na stránkách letiště Schwechat.

Pozn.: Informace k vyzvednutí rodinných příslušníků na letišti ve Vídni naleznete na stránkách MV ČR.

Vstup na území Rakouska pozemní cestou

S účinností od čtvrtku 4. června 2020 zrušilo Rakousko hraniční kontroly na hranicích s Německem, Lichtenštejnskem, Švýcarskem, Slovenskem a Českou republikou, v příhraničí však může docházet k namátkovým kontrolám. S účinností od téhož dne se při příjezdu z Německa, Lichtenštejnska, Švýcarska, Slovinska, Maďarska, Slovenska a České republiky neuplatní již povinnost testu/karanténních opatření rakouského ministerstva zdravotnictví na osoby přijíždějící z těchto zemí, které mají v těchto zemích bydliště nebo obvyklý pobyt, a rakouské občany a osoby s bydlištěm či obvyklým pobytem v Rakousku. Uvedené osoby musí (podobně jako u příletů) hodnověrně doložit, že v uplynulých 14 dnech nepobývaly jinde než v Rakousku či v jedné z jeho sedmi výše uvedených sousedních zemí, jinak platí dosavadní pravidla (test/karanténa).

Tranzit přes Rakousko při vstupu z Itálie

V případě vstupu do Rakouska z Itálie a průjezdu Rakouskem doporučujeme mít u sebe již vyplněné formuláře, které naleznete zde v CZ a DE. Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat atest o neinfikovanosti ani jít do karantény, pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži).


3. VSTUP Z RAKOUSKA NA ÚZEMÍ ČR

Podmínky vstupu do ČR naleznete ZDE a na stránkách MV ČR.


4. DOPRAVA:

VLAKOVÁ a AUTOBUSOVÁ: je stále omezena přeshraniční osobní vlaková a autobusová doprava mezi Rakouskem a sousedními státy, včetně České republiky. Sledujte stránky Rakouských drah a dalších dopravců (např. Regiojet).

Občané ČR, nacházející se v Rakousku, mohou pro návrat do ČR využít omezené mezinárodní spoje (např. RegioJet), rakouskou vnitrostátní dopravu, např.  jet vlakem z Franz-Josef-Bahnhof ve Vídni do Gmündu a tam přejít pěšky hranice do Českých Velenic. Informace o rakouské vnitrostátní dopravě naleznete na stránkách dopravců. Na hranice ČR lze rovněž cestovat taxíkem.

LETECKÁ: aktuálně nesmí v Rakousku přistát lety sloužící přepravě osob z Francie, Itálie, Nizozemska, Ruska, Ukrajiny, Španělska, Běloruska, Velké Británie, Číny a Íránu. O aktuálním stavu letecké dopravy se informujte u svých aerolinií. Sledujte také webové stránky letiště Schwechat.

NÁKLADNÍ silniční doprava ze všech zemí funguje bez omezení, řidiči přijíždějící do Rakouska, včetně těch, kteří přijíždějí z České republiky a ze Slovenska, mohou být podrobeni zdravotní kontrole (měření tělesné teploty).  


5. OPATŘENÍ:

K 5. červnu 2020 15:00 hod se v Rakousku nakazilo 16. 757 osob. 15. 742 osob se uzdravilo. Aktuální čísla nakažených koronavirem v Rakousku naleznete ZDE.

V pátek 1. května skončilo v Rakousku omezení volného pohybu. Od pátku 15. května jsou znovu otevřeny bary a restaurace. Provozní doba je omezena od 6:00 do 23:00 hod. Od tohoto data mohou rovněž otevřít muzea, knihovny a archívy - přesné datum ověření doporučujeme ověřit u konkrétní instituce! Od 29. května jsou povoleny akce s počtem účastníků do 100 osob. K témuž dni dojde k otevření volnočasových a sportovních center a ubytovacích zařízení.

Platí povinnost nosit roušky uzavřených veřejných prostorech (vč. obchodů), dále v hromadných dopravních prostředcích (metro, tramvaje, autobusy), při spolujízdách, pokud osoby nesdílejí společnou domácnost. Místo roušky je možné použít i šál, nebo šátek zakrývající nos a ústa. Povinnost nosit roušku nemají děti do 6 let a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. V ostatních prostorech nošení roušky není povinné, ale je doporučeno. Je nutné dodržovat odstup mezi osobami minimálně 1 m.


6. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Webová stránka Ministerstva sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitele ZDE

Webová stránka Rakouské agentury pro zdraví a výživu (AGES) ZDE

Informace k problematice koronaviru lze rovněž získat na zvláštní infolince Rakouské agentury pro zdraví a výživu (AGES):  0800 555 621, s předvolbou z ČR +43 800 555 621.

Pokud jste v Rakousku a obáváte se, že vykazujete příznaky nákazy koronavirem, volejte, prosím, rakouskou zdravotní linku 1450.