Doprava po Mongolsku
29.01.2018 / 03:15 | Aktualizováno: 29.01.2018 / 03:16
(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020 / 01:00.)
AUTO
Velkou překážkou pro turistiku v Mongolsku je řídká a krajně nekvalitní dopravní infrastruktura. Obtížná je i orientace v krajině; z tohoto důvodu se doporučuje používat navigační přístroj GPS, ovšem ani to není spolehlivé, neboť běžně používaná mapa Mongolska vykazuje nepřesnosti až 40 km. Dálkových silnic s asfaltovým povrchem je v Mongolsku stále málo, většina cest nemá pevný povrch a je bez obtíží sjízdná jen pro terénní vozidla. Průměrná cestovní rychlost na takovém terénu zřídka překračuje 40 km/h. Kvůli obtížné orientaci a absenci telefonního signálu mimo osady a města se mimo hlavní město doporučuje cestovat pouze s mongolským průvodcem a pokud možno se satelitním telefonem. Bez nich je často nemožné sehnat pomoc (např. při závadě vozidla). Auta je možné najímat prostřednictvím cestovních kanceláří; většina CK není ochotna zapůjčit auto bez průvodce. Místních CK je v Ulánbátaru spousta a nebývá problém objednat cestu či případně pouze auto s řidičem. Auta/taxi objednávaná z recepcí ubytovacích zařízení jsou ale často výrazně předražena.
Pokud se přesto rozhodnete sami v Mongolsku řídit, rozhodně si nevozte mezinárodní řidičský průkaz - ten Mongolové neuznávají (oproti informacím podávaným českými dopravními inspektoráty). Při krátkodobém pobytu se budete prokazovat českým řidičským průkazem a při pobytu nad 3 měsíce je nutné zažádat o mongolský řidičský průkaz.
Podklady pro pořízení mongolského řidičského průkazu: ověřená kopie CD, kopie víza MNG, písemná žádost o vydání ŘP, u soukromé osoby potvrzení adresy pobytu, u osoby zaměstnané výpis z obchodního rejstříku firmy. V případě povolení vydání ŘP: 2 fotografie, poplatek ve výši 37 500 MNT (cca 26 USD), originál vlastního ŘP a vyplněný dotazník (cena 200 MNT). ŘP je vystaven ve lhůtě 3 pracovních dnů.
MEZIMĚSTSKÉ AUTOBUSOVÉ SPOJE
Meziměstské autobusové linky jsou nejběžnějším dopravním prostředkem pro místní obyvatele. Jedná se o levný způsob dopravy. Spolehlivost je rozporuplná, protože na jedné straně se obvykle autobusem do kýžené destinace dostanete, avšak na druhé straně můžete vyjíždět s mnohahodinovým zpožděním a technický stav vozidla může způsobit četné závady po cestě. Doporučujeme volit tento typ dopravy pouze při časovém komfortu. Hlavním autobusovým nádražím v Ulánbátaru je Dragon Center na západní straně města - zde bez problémů zakoupíte jízdenky. Časový předstih obvykle nebývá nutný. Pro základní představu uvádíme, že například cesta Ulánbátar - Dalanzadgad (hl. m. provincie Omnigobi na jihu Mongolska) trvá cca 15 hodin, zhruba stejně je tomu na cestě Ulánbátar - Moron (hl. m. provincie Chovsgol na severu Mongolska) a cca 52 hodin trvá cesta Ulánbátar - Chovd (hl. m. provincie Chovd na západě země).
ŽELEZNICE
Jednokolejná neelektrifikovaná železnice s širokým (ruským) rozchodem kolejnic spojuje pouze Ulánbátar s Ruskem (Zabajkalská oblast) a ČLR (autonomní oblast Vnitřní Mongolsko), kde je rozchod kolejnic stejný jako v evropských státech; z města Darchan na této trati lze dále po železnici cestovat do hornického města Erdenet. Mezi Ulánbátarem a Darchanem je v provozu od r. 2015 moderní příměstský vlak, nazývaný railbus, velmi dobré kvality. Krátká odbočka transsibiřské magistrály vede do východomongolského města Čojbalsan. Pro pohyb mezi Ulánbátarem a turisticky atraktivními přírodními lokalitami je železnice nevhodná.
VNITROSTÁTNÍ LETY
V současnosti existují tři provozovatelé domácích letů, a to společnosti MIAT, Aero Mongolia a Hunnu Air. Na domácích linkách mongolských aerolinií MIAT jsou v provozu obvykle starší letadla, některá i před uplynutím doby životnosti; některé mezinárodní organizace proto nepovolují svým zaměstnancům v Mongolsku těchto linek používat (na mezinárodních linkách je tomu díky modernímu leteckému parku naopak). Stroje používané druhou jmenovanou společností jsou rovněž staršího data výroby. Váhový limit zavazadla na domácích linkách je obvykle standardně 15 kg, přičemž příplatek za nadváhu bývá okolo 3 USD za 1 kg. Upozorňujeme, že všechny uváděné společnosti používají tři ceníky, a to pro občany MNG, pro trvale žijící cizince a pro krátkodobě pobývající cizince. Časový předstih pro pořízení rezervace letenky nemusí být velký. Pro představu uvádíme, že cena jedné zpáteční letenky pro krátkodobě pobývajícího cizince Ulánbátar - Moron vychází v průměru na 5500,- Kč.
Některé cestovní kanceláře dopravují svoje klienty do vzdálenějších oblastí (Gobi, Altaj, jezero Chövsgöl) charterovými lety.
POHYB PO HLAVNÍM MĚSTĚ
V Ulánbátaru existuje hustá síť městských autobusů a nepravidelné dodávkové dopravy a mnohem řidší v případě trolejbusové dopravy. Cena jedné jízdy busem je 500 MNT, na některých linkách 1000 MNT. K tomu je nutné si koupit předplacenou elektronickou kartu za 3600 MNT, z níž se elektronický při každé jízdě odečítá 500 MNT (při vstupu i výstupu je nutné přiložit elektronickou kartu ke čtečce) a je možné jí postupně dobíjet od 500MNT do 25000MNT. Lze zakoupit i měsíční elektronickou kartu za 25000 MNT bez omezení počtu jízd. Cena měsíční dětské karty bez omezení počtu jízd činí 8000MNT.
Městská hromadná doprava jezdí jen od 7.00 do 22.00 a o víkendech až od 8.00. Bohužel neexistuje žádná přehledná mapa sítě všech linek, a to ani v infocentrech, ani na zastávkách. Na kapotě autobusu a na zastávce mají cestující k dispozici pouze orientační nákres trasy příslušného autobusu s popisem zastávek v mongolštině, uvnitř některých autobusů jsou již cestující informováni během jízdy o projížděných stanicích na elektronických displejích. S přihlédnutím k časté přeplněnosti městské hromadné dopravy a zvýšenému riziku okradení nedoporučujeme používání prostředků MHD, zejména v době dopravních špiček.
Po centru Ulánbátaru lze chodit pěšky, do vzdálenějších čtvrtí je vhodné využít taxislužbu. V Ulánbátaru existují klasické taxi služby, ale telefonické objednání vozu lze provést pouze v mongolštině. Doporučujeme využívat tzv. náhodné taxikáře. Pokud na silnici zamáváte na projíždějící vozy, prakticky každý třetí či čtvrtý a o víkendech druhý zastaví a sveze vás. Cena těchto náhodných taxikářů je za 1 km 800,- MNT a doporučujeme mít danou částku připravenou a dát tak najevo, že jste si tohoto cenového úzu vědomi.
Kvalitní turistické mapy v měřítku 1:100 000, příp. 1:200 000, pokrývají jen okolí hlavního města, národní park Terelj s pohořím Baga Chentij a okolí jezera Chövsgöl. Přehledné mapy v měřítku 1:1 000 000 a menším lze zakoupit na hlavní poště v Ulánbátaru a v hlavním obchodním domě Ich delgúr (State Department Store) a v několika knihkupectvích. Optimálním místem pro nákup map je prodejna firmy Cartography Co. na adrese Ich Tojrú 15, Ulánbátar.