Izraelských trh je zajímavou exportní příležitostí pro české zbrojaře
04.05.2018 / 10:35 | Aktualizováno: 04.05.2018 / 11:27
(Archivní článek, platnost skončena 31.05.2019 / 02:00.)
Agentura SIBAT (Mezinárodní ředitelství pro obrannou spolupráci) izraelského Ministerstva obrany oznámila, že izraelský vývoz vojenského materiálu vzrostl v roce 2017 o 40 procent na 9,2 miliardy dolarů, což dle ředitele SIBATu Michela Ben-Barucha řadí Izrael do první desítky vývozců obranné a bezpečnostní techniky za Španělsko, resp. před Itálii. Aktuální zpráva Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) nicméně uvádí Izrael jakožto pátého největšího dodavatele zbraní po Spojených státech, Rusku, Francii a Německu. Podíl Izraele na globálním vývozu stoupl na 2,9 %.
Izraelský obranný průmysl staví na vyspělých technologiích, z nichž velká část je prověřená v operačním nasazení. Není proto překvapením, že na vývozu se podílí zejména systémy protivzdušné obrany (31 %), radarové systémy (17 %) a avionika (14 %), dále munice (9 %), komunikační systémy (9 %), bezpilotní letouny (2 %), námořní (1 %) a satelitní systémy (1 %). V oblasti exportu bezpilotních letounů patří Izraeli od roku 2012 první příčka (před Spojenými státy). Většinu izraelské obranné výroby zajišťují velké společnosti jako Israel Aerospace Industries (IAI), Elbit Systems, Rafael Advanced Defense Systems a Israel Military Industries. První tři z uvedených patřily v loňském roce co do objemu výroby mezi 40 nejvýznamnějších světových zbrojařských firem. Vývoz obranné a bezpečnostní techniky tvoří 10 % celkového průmyslového vývozu Izraele, přičemž 71 % izraelské zbrojní výroby je exportováno.
Teritoriální struktura vývozu je následující: Asie a Tichomoří 58 %, Evropa 21 %, Severní Amerika 14 %, Afrika 5 % a Latinská Amerika 2 %. Nové zákazníky izraelští výrobci rekrutují převážně v Asii (Indie 49 %, Ázerbájdžán 13 %, Vietnam 6 %). Indie v loňském roce s izraelskými zbrojaři podepsala smlouvy v hodnotě 715 mil. dolarů. Na dalších místech na seznamu nově uzavřených zbrojních kontraktů se seřadily Vietnam (142 mil. USD) a Ázerbájdžán (137 mil. USD). Mezi izraelskými vývozními trhy se poprvé objevily Filipíny, a to s 21 mil. USD za nákup radarů a protitankových systémů.
Izrael současně patří mezi největší dovozce vojenského hardware. Letošní rozpočet izraelské armády přesahuje 20 mld. USD, z čehož necelou pětinu (3,8 mld. USD) představuje přímá podpora Spojených států. Americká pomoc zahrnuje i 500 mil. USD ročně na společný vývoj protiraketové obrany. Podle srovnání Mezinárodního institutu pro strategická studia byly izraelské výdaje na obranu v absolutním vyjádření 14. nejvyšší na světě, po Jižní Koreji, Brazílii, Austrálii a Itálii. Obrana každoročně spolkne cca 14 % izraelského státního rozpočtu, resp. 6,1 % v poměru k HDP. Dobrý stav izraelské ekonomiky a relativní rozpočtová kázeň umožňují vládě v případě náhlého zhoršení bezpečnostní situace obranný rozpočet operativně navýšit.
Izraelská armáda je vybavena vyspělými zbraňovými systémy zpravidla navrženými a vyrobenými v Izraeli. Nejvýznamnějším zahraničním dodavatelem jsou Spojené státy. Izrael se stal prvním americkým spojencem, který od Lockheed Martin Aircraft Industries obdržel „neviditelné“ bojové letouny F-35, nejsofistikovanější stíhací letoun ve výzbroji americké armády. Izraelci nadto rádi zdůrazňují, že kupují polotovar, který si dodatečně sami dovybaví avionikou, komunikačními a zbraňovými systémy. Možnost dodatečné modifikace klíčových systémů letounu Američané žádnému dalšímu odběrateli F-35 nenabídli. Ve spolupráci Izraele a USA byly rovněž vyvinuty – a v současnosti operačně nasazeny - systémy protiraketové obrany Arrow, David’s Sling a Iron Dome. Izrael sám vyvinul moderní bitevní tank Merkava, který zatím nebyl prodán do zahraničí, a provozuje vlastní satelitní síť pro zpravodajské účely Ofek, což jej zařadilo do klubu několika málo (7) zemí světa, které mají relevantní kapacity a technologie.
Pro české vývozce obranné a bezpečnostní techniky není Izrael neznámým teritoriem. Meopta Systems, s.r.o., Sellier & Bellot a.s., TATRA a.s., Česká zbrojovka UB, NESS Czech s.r.o., ERA, EVPÚ Defence s.r.o., Max Merlin s.r.o., OPTOKON a.s., První brněnská strojírna Velká Bíteš a.s., TESLA a.s. a SVOS spol. s r.o. a další úspěšně pomáhají budovat povědomí o moderním českém obranném průmyslu. Na celkovém vývozu vojenského materiálu z ČR se Izrael podílí z cca 1,5%. Hlavní vývozní položky tvoří vozidla (38%), zobrazovací průzkumná zařízení (32%), velkorážové zbraně (11%) a ostatní technologie (5%). Prohlubování bilaterální spolupráce v oblasti obranné techniky lze doložit například na spolupráci mezi RETIA a.s. a ELTA Systems Ltd., dceřinou společností IAI.
Novou éru bilaterální spolupráce může nastartovat nedávno podepsaná smlouva mezi IAI a Aero Vodochody o technické a obchodní spolupráci na vývoji, výrobě a marketingu českých cvičných letounů a lehkých bitevníků. Jedná se zejména o integraci izraelské avioniky do modernizované verze letounu L-159 a přístup k novým potenciálním zákazníkům. CEO IAI Joseph Weiss uvedl, že spolupráce s Aero Vodochody firmě otevírá nové možnosti tím, že kombinuje prověřené vlastnosti robustní platformy letounu L-159 s novými inovativními systémy IAI. Další synergie vidí izraelská firma v kombinaci tradice a zkušeností českého výrobce v oblasti vojenských lehkých letadel, úspěšně provozovaných a testovaných ve společných operacích NATO, s nejmodernějšími technologiemi IAI, které byly důkladně prověřené v operačním nasazení.
Aero a IAI se dále dohodly na spolupráci ve zkvalitnění výcviku pilotů L-39NG, patrně nejkomplexnější výcvikové platformy na trhu, a to prostřednictvím integrovaného simulačního systému IAI. Modernizovaný L-159 bude dovybaven víceúčelovým radarem a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO. Konfigurace L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka a adaptována na potřeby základního výcviku, stejně jako bojových misí zahrnující útoky na pozemní cíle či průzkumných a hlídkových misí.
Investice do obranného výzkumu a vývoje se vracejí nejen v oblasti bezpečnosti, ale poskytují také velký ekonomický přínos. České firmy spolupráce s izraelskými subjekty, a to jak při vývoji nových komplexních obranných systémů, tak v přístupu na třetí trhy, na nichž má jedna ze stran silnější postavení, posouvá na vyšší technologickou úroveň a tím posiluje jejich mezinárodní konkurenceschopnost.
Branislav Gál, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Tel Avivu