Vodohospodářská mise v Izraeli: Posílení spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem
19.09.2024 / 15:52 | Aktualizováno: 23.09.2024 / 11:29
V pátek 13. září 2024 dorazila do Izraele česká vodohospodářská mise, jejíž organizaci zajistila Česko–Izraelská obchodní komora ve spolupráci s ICCCI (Israel–Czech Chamber of Commerce and Industry) a obchodní sekcí Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu. Delegace, složená ze zástupců významných institucí a firem, zahrnovala reprezentanty Senátu ČR, Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí ČR, Ministerstva životního prostředí SR, Státního pozemkového fondu, zástupce krajů a významných vodohospodářských společností.
Pro delegaci byl připraven bohatý čtyřdenní program zaměřený na představení izraelských inovací v oblasti vodního hospodářství. Hlavní body mise zahrnovaly:
Návštěva společnosti Netafim
První den delegace navštívila společnost Netafim v Kibucu Magal, světového lídra v oblasti kapkové závlahy. Zástupci delegace měli možnost nahlédnout do historie a vývoje této inovativní technologie, která z Izraele učinila světovou špičku v oblasti efektivního hospodaření s vodou. Tato technologie je zvláště přínosná v podmínkách s nedostatkem vody, které jsou v mnoha regionech Česka stále aktuálnější.
Setkání se společností IDE Technologies
V odsolovacím závodě Hadera Desalination Plant delegace obdivovala jeden z nejmodernějších a nejefektivnějších odsolovacích provozů na světě. Členové delegace byli informováni o metodách čištění městských a průmyslových odpadních vod, a rovněž o inovativních přístupech k odstranění škodlivých látek, jako jsou PFAS, z vodních zdrojů.
Přednášky a networking na Velvyslanectví České republiky
V pondělí 16. září se delegace zúčastnila odborných prezentací na Velvyslanectví ČR v Tel Avivu. Dr. Harel Gal z Israel Water Authority a Dr. Eddie Cytryn z Volcani Institute nabídli členům mise cenné pohledy na izraelské přístupy k řízení vodních zdrojů a technologické inovace v oblasti zemědělství. Networkingový oběd na střeše ambasády poskytl jedinečnou příležitost k navázání kontaktů s izraelskými partnery a zástupci Izraelsko-české průmyslové obchodní komory, což bylo důležitým krokem k budoucí spolupráci.
Návštěva čističky odpadních vod Šafdan
Delegace měla možnost prozkoumat moderní technologie na čištění odpadních vod v čistírně Šafdan, kterou provozuje státní společnost Mekorot. Tento závod představuje ukázku špičkových řešení v oblasti recyklace vody, která by mohla být inspirací i pro české projekty.
Spolupráce se společností vBact
Poslední den mise byl věnován setkání s inovativní izraelskou firmou vBact, která se specializuje na monitoring kvality vody v reálném čase. Tento nástroj by mohl přinést zásadní zlepšení v oblasti monitoringu vodních zdrojů a pomoci rychleji reagovat na potenciální kontaminaci.
Závěr a perspektivy budoucí spolupráce
Mise přinesla mnoho cenných poznatků a inovací, které by mohly být aplikovány v českém vodohospodářském sektoru. Delegace navázala důležité kontakty, které by mohly vést k budoucím projektům spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem v oblasti udržitelného hospodaření s vodními zdroji. Tato cesta dále upevnila přátelství mezi oběma zeměmi a otevřela nové možnosti spolupráce, která bude přínosná pro obě strany.