по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Dlouhodobý pobyt - základní informace

Základní informace o zpracování žádosti o dlouhodobý pobyt

V České republice je dle příslušného zákona (č. 2/1969 Sb.) ústředním orgánem státní správy pro povolování pobytu cizinců Ministerstvo vnitra ČR. Řadu užitečných rad a informací o podmínkách pobytu cizinců na území České republiky proto lze nalézt na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR a na stránkách imigračního portálu.

Řízení o žádosti o povolení dlouhodobého pobytu na území ČR je upraveno zákonem o pobytu cizinců (zákon číslo 326/1999 Sb.). Tento zákon stanoví, že se na výkonu vízové a pobytové agendy podílejí orgány Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Úplné znění zákona lze nalézt na webové stránce Ministerstva vnitra ČR.

Rozhodování o žádostech o udělení dlouhodobých víz (k pobytu nad 90 dnů) a o povolení dlouhodobého a trvalého pobytu je v kompetenci odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.

O udělení dlouhodobého pobytu bez předchozího pobytu na území České republiky lze žádat při splnění zákonných požadavků v případě sloučení rodiny, studia, vědeckého výzkumu, zaměstnanecké karty a modré karty.  

Žádost o udělení dlouhodobého pobytu spolu s dalšími náležitostmi podává cizinec osobně na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí. Žádost lze podat pouze na zastupitelském úřadu ve státě, jehož je žadatel občanem, popřípadě ve státě, jenž vydal cestovní doklad, jehož je žadatel držitelem, nebo ve státě, ve kterém má žadatel povolen dlouhodobý nebo trvalý pobyt. Žádost se podává na úředním tiskopisu - viz rubrika Formuláře. Mimo formulář žádosti o dlouhodobý pobyt je třeba vyplnit i formulář žádosti o udělení dlouhodobého víza. Dlouhodobé vízum v tomto případě slouží pouze k jedné cestě, jejímž účelem je převzetí dlouhodobého pobytu v ČR. Na formulář žádosti o udělení dlouhodobého víza je třeba nalepit jednu fotografii pasového formátu s aktuální podobou žadatele. Žádosti je třeba vyplnit strojem nebo hůlkovým písmem v českém jazyce. Je třeba uvést všechny údaje, které jsou v žádosti požadovány. Za přijetí žádosti o udělení dlouhodobého pobytu vybere zastupitelský úřad příslušný správní poplatek. Správní poplatek lze zaplatit pouze v měně EURO.

Velvyslanectví České republiky v Tbilisi v souladu s § 31 odst. 3 písm. a) Zákona č.326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR žádá všechny žadatele o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty, kteří budou podávat žádosti na tomto zastupitelském úřadu, aby spolu se žádostí o dlouhodobé vízum/pobyt předložili doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státem, jehož je žadatel státním občanem a dále stejný doklad vydaný státy, ve kterých žadatel pobýval v posledních 3 letech nepřetržitě po dobu delší 6 měsíců, nebo čestné prohlášení v případě, že tento stát takový doklad nevydává. “

Po přijetí žádosti a všech dokladů zasílá zastupitelský úřad žádosti o dlouhodobý pobyt k vyřízení do České republiky. Na území ČR vede řízení o žádosti odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, který rozhoduje o každé žádosti jednotlivě. Výsledek rozhodnutí o žádosti je odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR sdělen zastupitelskému úřadu, který žadatele o dlouhodobý pobyt vyrozumí o výsledku řízení a v kladném případě vyznačí dlouhodobé vízum do cestovního dokladu.

Lhůta pro vyřízení žádostí o dlouhodobý pobyt činí v závislosti na účelu pobytu 60 – 270 dnů.

Před vyznačením dlouhodobého víza k převzetí dlouhodobého pobytu je cizinec povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění pro celou dobu pobytu na území ČR. V případě vědeckého výzkumu, zaměstnanecké a modré karty je třeba předložit cestovní zdravotní pojištění uzavřené na dobu od začátku platnosti víza k převzetí dlouhodobého pobytu do doby, než se na žadatele bude vztahovat veřejné zdravotní pojištění.

Ve smyslu zákona není zastupitelský úřad oprávněn rozhodnutí odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR měnit.

Platný průkaz o povolení k dlouhodobému pobytu, který bude v ČR vystaven, umožňuje pobyt jak v ČR, tak i v jiných zemích schengenského prostoru. Maximální doba pobytu v schengenském prostoru mimo ČR je omezena na devadesát dnů v jakémkoliv šestiměsíčním období.