по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Dlouhodobý pobyt – modrá karta

Žádost o vydání modré karty je oprávněn podat cizinec, pokud na území hodlá pobývat přechodně po dobu delší než 3 měsíce a bude zaměstnán na pracovní pozici vyžadující vysokou kvalifikaci, která podle zvláštního právního předpisu může být obsazena cizincem, který není občanem Evropské unie, nejde-li o

  • žadatele o vydání povolení k dlouhodobému pobytu za účelem vědeckého výzkumu,

  • rodinného příslušníka občana Evropské unie, pokud občan Evropské unie pobývá na území,

  • rezidenta jiného členského státu Evropské unie, který na území pobývá na základě povolení k dlouhodobému pobytu podle § 42c zákona číslo 326/1999 Sb. (zákon o pobytu cizinců na území ČR) za účelem zaměstnání nebo podnikání,

  • cizince, který na území pobývá v souladu s mezinárodní smlouvou usnadňující vstup a dočasný pobyt některých kategorií fyzických osob v souvislosti s obchodem a investicemi, kterou je Česká republika vázána,

  • cizince, který na území pobývá na základě oprávnění k pobytu za účelem sezónního zaměstnání, nebo

  • cizince, který je zaměstnancem zaměstnavatele z jiného členského státu Evropské unie vyslaným k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb na území.

Za vysokou kvalifikaci se považuje řádně ukončené vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání, pokud studium trvalo aspoň 3 roky.

Databázi volných míst a další informace k modré kartě lze nalézt na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Důležité informace lze nalézt i na stránkách Ministerstva vnitra.

Náležitosti k žádosti:

  • kompletně vyplněný formulář žádosti o modrou kartu a vyplněný formulář žádosti o udělení dlouhodobého víza.
  • platný cestovní pas, který není starší 10 let, obsahuje nejméně 2 volné stránky a doba jeho platnosti je delší nejméně o 3 měsíce, než je doba platnosti dlouhodobého víza. K žádosti je třeba doložit i kopii stránek cestovního pasu s údaji o žadateli.
  • 2 fotografie pasového formátu (3,5 x 4,5 cm)
  • číslo volného pracovního místa zařazeného v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli modré karty. Toto číslo lze nalézt u příslušného pracovního místa na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Toto číslo je třeba uvést přímo do formuláře žádosti o modrou kartu.
  • pracovní smlouva pro výkon zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci sjednanou na dobu nejméně jednoho roku na zákonem stanovenou týdenní pracovní dobu, která dále obsahuje výši sjednané hrubé měsíční nebo roční mzdy odpovídající alespoň výši 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy vyhlášené sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí.
  • doklady potvrzující vysokou kvalifikaci (doklady o dosaženém vzdělání). V odůvodněných případech, zejména v případě důvodných pochybností, zda má žadatel požadované vzdělání nebo zda toto vzdělání odpovídá charakteru zaměstnání, správní orgán vyžádá předložení dokladu o tom, že zahraniční vzdělání žadatele bylo uznáno příslušným orgánem ČR.
  • jde-li o výkon regulovaného povolání, doklad o splnění podmínek pro výkon regulovaného povolání.
  • doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu na území ČR. Takovým dokladem může být například potvrzení o zajištění ubytování žadatele s úředně ověřeným podpisem vlastníka nemovitosti, nebo smlouva o nájmu mezi žadatelem a vlastníkem nemovitosti. Další informace k dokladu o zajištění ubytování lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR.
  • doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů jako podklad k posouzení trestní zachovalosti. Je třeba doložit doklad státu, jehož je žadatel státním občanem nebo v němž má trvalé bydliště, jakož i doklady států, v nichž žadatel v posledních 3 letech pobýval nepřetržitě po dobu delší než 6 měsíců.

Výše uvedené doklady je třeba předložit v originále nebo v úředně ověřené kopii.

Cizozemské úřední dokumenty musí být opatřeny buď apostilou nebo superlegalizací (podle toho, který stát listinu vydal). Pro občany Gruzie se jedná o dokumenty opatřené pouze s apostilní doložkou.
Veřejné listiny vydané státy, které nejsou účastníky Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, musí být opatřeny vyšším ověřením, tzv. superlegalizací.

Pokud nejsou vyhotoveny v českém nebo slovenském jazyce, je třeba, aby byly předloženy v úředním překladu do českého nebo slovenského jazyka.Překlady všech podkladů pro účely dlouhodobých víz a povolení k pobytu budou akceptovány pouze v případě, že je provede soudní tlumočník, který je zapsán v seznamu tlumočníků Ministerstva spravedlnosti ČR.Překlady provedené místními tlumočníky již nebudou akceptovány pro účely žádostí o dlouhodobá víza a povolení k pobytu. Seznam soudních tlumočníků s kompletními kontaktními údaji je k dispozici na stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR - https://seznat.justice.cz/

Po kladném vyřízení žádosti o modrou kartu, před vyznačením víza pro převzetí modré karty, je žadatel povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění. Pojištění musí pokrývat náklady nutné a neodkladné zdravotní péče, včetně nákladů spojených s převozem nebo, v případě jeho úmrtí spojených s převozem jeho tělesných ostatků, do státu, jehož cestovní doklad vlastní, popřípadě do jiného státu, ve kterém má povolen pobyt. Výše sjednaného limitu pojistného plnění na jednu pojistnou událost činí nejméně 60000 EUR, a to bez spoluúčasti pojištěného na výše uvedených nákladech. Pojistná smlouva týkající se pojištění nesmí vylučovat poskytnutí pojistného plnění v případě úrazu, ke kterému došlo z důvodu úmyslného jednání, zavinění nebo spoluzavinění pojištěného ani v důsledku požití alkoholu, omamných nebo psychotropních látek pojištěným. K pojištění je třeba předložit také doklad o zaplacení pojistného, uvedeného na dokladu o cestovním zdravotním pojištění. Pojištění je třeba uzavřít na dobu od začátku platnosti víza k převzetí modré karty do doby, než se na žadatele bude vztahovat veřejné zdravotní pojištění. Pojištění se nevyžaduje, pokud již žadatel je účastníkem veřejného zdravotního pojištění anebo jsou-li náklady zdravotní péče hrazeny na základě mezinárodní smlouvy nebo pokud žadatel prokáže, že je zdravotní péče hrazena jiným způsobem.

Náležitosti k žádosti o udělení modré karty nesmí být starší 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu a fotografie cizince, pokud odpovídá jeho skutečné podobě.

K podání žádosti o modrou kartu je nutná osobní přítomnost žadatele.  Každý žadatel musí být objednán samostatně.

Při podání žádosti o modrou kartu je nutné uhradit správní poplatek. Poplatek lze uhradit v hotovosti v měně EURO nebo v CZK platební kartou.

Kromě originálů, nebo ověřených kopií dokumentů, prosíme o kopie všech doložených dokumentů.

Lhůta pro vyřízení žádosti o modrou kartu činí 90 dnů.

Modrá karta se vydává s dobou platnosti o 3 měsíce delší než, je doba, na níž byla uzavřena pracovní smlouva, nejdéle však na 2 roky.