česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Zaměstnávání občanů ČR ve Švédsku

Občané ČR mohou ve Švédsku hledat a získat zaměstnání. Občané ČR mohou tedy ve Švédsku pracovat jako zaměstnanci u švédského zaměstnavatele a bude se na ně vztahovat švédská pracovněprávní legislativa.

ZAMĚSTNÁNÍ VE ŠVÉDSKU

Občané ČR mohou ve Švédsku hledat a získat zaměstnání. Občané ČR mohou tedy ve Švédsku pracovat jako zaměstnanci u švédského zaměstnavatele a bude se na ně vztahovat švédská pracovněprávní legislativa, jako je např. zákon o ochraně zaměstnání, zákon o rodičovském volnu, zákon o dovolených, zákon o pracovní době apod. Řada švédských zaměstnavatelů je vázána i podmínkami různých kolektivních smluv a tyto podmínky pak platí ve vztahu k zaměstnancům v podstatě nad rámec zákonné úpravy. Může se jednat např. o mzdové podmínky, množství dovolené, pracovní dobu apod. Pro posouzení pracovněprávních podmínek je proto kromě podmínek uvedených v pracovní smlouvě také nutné vědět, zda je zaměstnavatel vázán kolektivní smlouvou v patřičném oboru. Ve Švédsku existuje značné množství různých oborových kolektivních smluv a mnoho odborových organizací.

Švédská pracovněprávní legislativa se týká i zahraničních zaměstnavatelů (např. českých podniků), kteří ve Švédsku mají zaměstnance. Takovými zaměstnanci mohou být i občané ČR.  

Pokud je však občan ČR zaměstnán u zahraničního zaměstnavatele a je do Švédska vyslán, platí legislativa týkající se vyslaných pracovníku, viz níže.  

 

VYSLANÝ PRACOVNÍK

Informace týkající se vyslaných pracovníků, povinnosti zaměstnavatele a práv a povinností vyslaného zaměstnance.

Zahraniční zaměstnavatel, který vyšle svého pracovníka na výkon služby (službou se rozumí práce) ve Švédsku na omezenou dobu, tzv. vyslání, musí:

  • nahlásit vyslání pracovníků do Švédska Švédskému úřadu pro pracovní prostředí (Arbetsmiljöverket), a to nejdéle  v den kdy pracovník zahájí práci;
  • dodržovat švédská pravidla a kolektivní smlouvy týkající se pracovního prostředí, diskriminace, pracovní doby, dovolené, rodičovské dovolené, mzdy a daní.

Další informace týkající se vyslaných pracovníků lze najít zde: Posting - Arbetsmiljöverket (av.se).

 

Pokud se jedná o osobu samostatně výdělečně činnou, která službu vykonává sama, nejedná se o vyslání.

Při zaměstnávání českých občanu ve Švédsku, včetně vysílání pracovníku, je třeba věnovat pozornost daňovým záležitostem (především daním z příjmu).

Základní informace týkající se zdanění zahraničních subjektu lze nalézt na stránkách Švédského daňového úřadu zde: New tax regulations from 2021 | Skatteverket

 

DOPORUČENÍ

Vzhledem ke komplexnosti problematiky zaměstnávání občanů ČR, resp. EU/EHP ve Švédsku (v návaznosti na ohlašovací, registrační, daňové a další povinnosti) týkající se zaměstnavatele, vyslaných pracovníků i osob samostatně výdělečně činných, které se mohou lišit podle oboru i typu projektu, a jsou též ve Švédsku upraveny novými legislativními předpisy, doporučuje Velvyslanectví ČR ve Stockholmu pokud možno využívat v oblasti pracovněprávní a daňové problematiky odborných a specializovaných poradenských služeb.

V případě švédských (i českých) zaměstnanců doporučujeme pro sjednání pracovní smlouvy dle švédských předpisů (včetně předepsané výpovědní lhůty) využít služeb honorární konzulky ČR v Malmö, právničky Kateřiny Strömsholm, která hovoří česky a touto problematikou se zabývá. Její e-mail je: katerina@stromsholmadvokat.se.