česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ilustrační foto Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Švédské objevy v biotechnologiích mohou být inspirací i pro českou vědu a výzkum

Švédsko si již řadu let drží pozici jednoho ze světových lídrů v oblasti věd o živé přírodě, biotechnologického průmyslu a souvisejících oborů. Letošní rok tuto pozici znovu potvrdil průlomovými objevy a technologickými pokroky v segmentu medicíny, z nichž řada může být inspirací také pro české vědecké a výzkumné instituce.

Výzkumníci z Karolinska Institutet a Královského technologického institutu (KTH) oznámili průlom v oblasti včasné diagnostiky demence na základě sledování krevních biomarkerů. Ačkoliv tyto krevní testy zatím nejsou určeny pro rutinní screening, představují silný nástroj pro cílenou prevenci a efektivnější rozhodování v klinické praxi. Podobně inovativní přístup se v Česku rozvíjí v Neuronalab. Laboratoř se specializuje na vývoj diagnostických nástrojů zaměřených právě na neurodegenerativní onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby. Tyto paralely mezi švédským a českým výzkumem zdůrazňují význam mezinárodní spolupráce, díky níž může dojít k dalším průlomům v diagnostice a terapii demence.

Nové vakcíny i vývoj léků

Dalším špičkovým švédským projektem je vakcína společnosti Abera Bioscience, která cílí na vytvoření široké imunity proti všem sérotypům pneumokoka a je unikátní svým způsobem podání formou nosního spreje. Vakcína právě vstupuje do první fáze klinických studií poté, co získala zelenou od švédské lékové agentury (MPA). Abera Bioscience získala podporu nejen od švédské vládní agentury Vinnova, ale i od prestižní mezinárodní iniciativy CEPI. Tato inovativní technologie by mohla být do budoucna zajímavá i pro česká výzkumná centra, jako jsou BIOCEV nebo Mikrobiologický ústav AV ČR, například v kontextu společných výzkumných projektů.

Zásadní pokrok v technologii stabilizace membránových proteinů probíhá díky společnosti Salipro Biotech. Firma letos v březnu uzavřela významnou licenční spolupráci s farmaceutickým gigantem Boehringer Ingelheim. Tato spolupráce otevřela cestu k urychlení vývoje léků na kardiovaskulární, metabolická a neurologická onemocnění. Pro české instituce, jako CEITEC Masarykovy univerzity nebo Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, by se platforma Salipro mohla stát významným nástrojem pro výzkum nových terapeutických kandidátů a jejich testování na membránových proteinech. Dalším příkladem švédské inspirace může být společnost Tribune Therapeutics, která letos získala investici ve výši 37 milionů eur na vývoj inovativní léčby fibrózy. V Česku se výzkumu idiopatické plicní fibrózy intenzivně věnuje tým Martiny Koziar Vašákové na Pneumologické klinice 1. LF UK a Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. 

Propojení vědecké excelence a praxe

Švédská infrastruktura pro vědy o živé přírodě a biotechnologie a její nepřehlédnutelné výsledky by nebyly možné bez efektivního propojení vědecké excelence s praktickými aplikacemi, marketingem a přísunem dostatečného kapitálu včetně toho rizikového. V tomto ohledu může švédské a skandinávské prostředí sloužit jako inspirace pro další regiony s ambicí posílení věd o živé přírodě a biotechnologického průmyslu. 

Příkladem takové inspirace je švédsko-dánský příhraniční projekt Medicon Valley Alliance, který si klade za cíl posílit investiční atraktivitu regionu a zde působících společností z oblasti věd o živé přírodě, biotechnologií a lékařství Jedná se o fúzní proinvestiční a optimalizační model, jenž by se při zohlednění místních specifik mohl uplatnit například i ve střední Evropě. 

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu se problematice biotechnologií dlouhodobě věnuje. V roce 2024 ve spolupráci s velvyslanectvím v Kodani a CzechInvest uspořádalo inspirační biotech misi do Švédska a Dánska.

Veronika Tomanová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu