
Mise českých firem důlního a energetického průmyslu do Severní Makedonie - PROPED
24.04.2025 / 14:31 | Aktualizováno: 27.04.2025 / 12:59
Důlní průmysl patří mezi nejvýznamnější průmyslová odvětví Severní Makedonie. Z pohledu českého exportu se rovněž jedná o prioritní sektor. Představit české technologie v této oblasti pomohla nedávná mise firem důlního a energetického průmyslu do Severní Makedonie pod hlavičkou PROPED.
Důlní průmysl a s ním spojená výroba elektrické energie v tepelných elektrárnách patří mezi ekonomické a ekologické priority Severní Makedonie. I když Severní Makedonie rozšiřuje svoje kapacity v oblasti alternativních zdrojů výroby elektrické energie, výroba v tepelných elektrárnách je důležitá pro 34 % její spotřeby v zemi. Proto i význam modernizace největších tepelných elektráren REK Bitola a REK Oslomej je nezbytný pro další rozvoj země. Předpokládá se, že tyto elektrárny budou fungovat až do roku 2040. Jejich modernizace je v současné době velmi aktuální především z důvodu růstu spotřeby elektrické energie makedonského průmyslu i domácností. Vláda Severní Makedonie předpokládá, že investice do makedonských elektráren přinese i zlepšení životního prostředí vzhledem k tomu, že obě elektrárny jsou velkou měrou zodpovědné za znečišťování ovzduší.
Českým firmám se tak otevírají možnosti v oblasti dodávek pro makedonský důlní a energetický průmysl. Proto Velvyslanectví ČR ve Skopji připravilo ve spolupráci s MZV ČR, MPO ČR a společenstvím firem Česká dobývací technika (CDT) podnikatelskou misi českých firem důlního a energetického průmyslu do Severní Makedonie. Mise proběhla ve dnech 22. - 24. dubna 2025 pod hlavičkou projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) s podporou MZV ČR a MPO ČR.
Hlavním programem projektu byl seminář o možnostech spolupráce mezi firmami z ČR a Severní Makedonie, který se konal 23. dubna v Hotelu Park ve Skopji. Cílem bylo umožnit českým exportním firmám představit jejich služby, technologie a výrobky z oblasti důlního a energetického průmyslu nejvýznamnějším představitelům makedonské státní energetické společnosti ESM a vedení hnědouhelných dolů REK Bitola a REK Oslomej. Jednání s makedonskými obchodními partnery se zúčastnili vrcholní manažeři českých firem ALTA, ENELEX, PE Holding, RPS Ostrava, Strojírny Brno, Transys, ZVVZ GROUP a dále vedení společenství firem Česká dobývací technika. Kromě modernizace a zvyšování výkonu elektráren nabízí české firmy nejmodernější technologie homogenizace a spalování uhlí, filtrace, přepravy surovin do elektráren, ale i např. třídění komunálního odpadu pro jeho využití při výrobě elektrické energie. Kromě českých firem, vedení ESM a dolů REK Bitola a REK Oslomej se akce zúčastnili i významní činitelé státní správy. Seminář a prezentaci českých firem otevřeli místopředseda vlády a ministr životního prostředí I. Mexhiti, velvyslanec J. Ludva a ministryně energetiky S. Božinovská. Po představení českých firem pokračovala B2B obchodní jednání v průběhu společenského podniku. O možnostech spolupráce mezi oběma zeměmi jednal i velvyslanec Jaroslav Ludva s ministryní energetiky S. Božinovskou.
PROPED poskytl českým firmám příležitost představit své služby, technologie a výrobky přímo konkrétním manažerům makedonských energetických a důlních firem i makedonským vládním činitelům. Mise českých firem do Severní Makedonie zvýšila povědomí o špičkové kvalitě českých důlních a energetických technologií a potvrdila zájem makedonské strany o budoucí spolupráci. Zahájení semináře bylo přítomno několik televizních a mediálních společností. Prezentace českého průmyslu tak byla i významným příspěvkem na propagaci České republiky v Severní Makedonii.
Květoslav Sulek
ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR ve Skopji