македонски  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Bimilk
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Makedonský Bimilk nakoupil české jalovice

Makedonská mlékárna Bimilk nakoupila 496 českých jalovic za 1,2 mil. EUR. Tím se pro české jalovice, ale také české systémy pro ustájení skotu otevírají dveře do Severní Makedonie.
 

Situace v oblasti chování skotu v Severní Makedonii

V Severní Makedonii je velkým problémem nedostatek plemen mléčného či kombinovaného skotu. Důvodů je hned několik. Zaprvé nemají většinou menší mlékárny dostatečnou kapitálovou sílu vybudovat velké farmy, v kterých by mohli využít úspor z rozsahu v kombinaci s levnou pracovní silou místních obyvatel. Zadruhé je v zemi díky nedostatečnému vzdělávání dlouhodobě problém nedostatek veterinářů. Zatřetí díky množství hornaté krajiny a relativního sucha je problém sehnat dostatek domácího krmiva pro skot, přičemž to dovozové převážně ze Srbska výrazně prodražuje cenu finálních produktů. Začtvrté je na Balkáně obecně problém s alfatoxiny v mléku, které pro mlékárny znamenají nemožnost export zboží do bohaté Evropské unie, kde by mohly za své zboží dostat lépe zaplaceno a využít to na další investice do kvalitního vybavení a skotu.

Přes výše zmíněné je v Severní Makedonii stále několik mlékáren, které mají větší kapitálové možnosti a chtějí investovat do svého rozvoje často i s pomocí EU fondů. Jednou z nich je mlékárna Bimilk.

Bimilk dojnice

Bimilk dojnice

Velká investice mlékárny Bimilk

Tradiční makedonská mlékárna Bimilk byla založena v roce 1952 a v prvním roce produkovala 10 000 litrů mléka. Dnes jde o největší mlékárnu v Republice Severní Makedonie ze 100 % vlastněnou zahraničním kapitálem, konkrétně Danube Foods Group, která spadá pod MidEuropa pod kterou spadá například Walmark, nebo v ČR známé allegro, které nedávno koupilo Mall.cz. Jejími hlavními produkty jsou mléko, sýry, máslo, jogurty a mnohé další.

Díky své kapitálové síle mohla letos pro chovatele z okolních farem, s kterými spolupracuje nakoupit celkem 496 českých jalovic – 238 ks mléčného plemena skotu Holštýn a 258 ks kombinovaného plemene skotu České strakaté-Fleckvieh. Celkově jde o investici za 1,2 milionu EUR. Část byla farmářům poskytnuta prostřednictvím dotace a část prostřednictvím bezúročné půjčky na příštích 5 let. Farmáři mají přitom jistotu, že budou pro své mléko mít odběratele v podobě tohoto makedonského mlékárenského giganta.

Bimilk kamion

Bimilk kamion

České jalovice jako budoucnost makedonského mlékárenství?

Zatímco makedonské dospělé dojnice mají průměrnou dojivost za normovanou laktaci (305 dnů) kolem 5 000 litrů mléka ročně, české holštýnky mají produkci 8 500 – 9500 litrů a kombinované české strakaté-fleckvieh mají produkci kolem 6 000 – 7500 litrů. Tedy i kombinované plemeno, které produkuje méně mléka, než mléčné, ho stále vyprodukuje výrazně více, než makedonské dojnice a ještě je možné ji porazit a využít její maso.

Toto zvýšení produktivity je zajímavé pro každou větší makedonskou farmu či mlékárnu. Aktuální situace na trzích se skotem je sice komplikovaná, díky enormní poptávce z Turecka, která cenu dojnic zvýšila téměř na dvojnásobek a které si tím kompenzuje výpadky kvůli válce na Ukrajině. Nicméně i přesto nyní a o to více až se trh uklidní, dává smysl zaměřit se na trh Severní Makedonie, kde se díky této první vlaštovce výrazně zvýšilo povědomí o českých jalovicích a jejich kvalitě.

Vyzýváme proto české firmy, které mají zájem a kapacitu dodávat jalovice či stájové systémy do Severní Makedonie, aby se obrátily na obchodní oddělení Zastupitelského úřadu ČR ve Skopji na emailové adrese commerce_skopje@mzv.cz.

 

 

David Černohorský, ekonomický diplomat a Mia Pavlovská, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR ve Skopji