Korespondenční volba
07.02.2025 / 07:38 | Aktualizováno: 07.02.2025 / 09:59
Zákon č. 268/2024 Sb., který mimojiné zavádí možnost korespondenčního hlasování v případě občanů žijících v zahraničí, je platný od 1. 1. 2025. Více informací viz níže.
UPOZORNĚNÍ: Přihlásit se ke korespondenční volbě je možné až poté, co prezident republiky vyhlásí datum voleb do Parlamentu ČR!
Kdo může korespondenční volbu využít?
• Korespondenční volbu budou moci využít všichni čeští občané fyzicky usídlení či dlouhodobě se zdržující v zahraničí a pobývající tam v době konání voleb, kteří budou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu a kteří o korespondenční hlasování zažádají v řádném termínu.
• Zápis českého občana do tohoto seznamu je podmíněn tím, že volič uvede zastupitelskému úřadu bydliště, které má v jeho konzulárním obvodu mimo území ČR. Bydlištěm není hotelový pokoj při krátkodobé letní dovolené.
• V případě studentů dočasně žijících mimo Česko, kupříkladu na Erasmech nebo jiných několikaměsíčních pobytech, by neměla být korespondenční volba problém, pokud splní shora uvedené požadavky.
• Naopak tato možnost volby není určena turistům, kteří se v zahraničí pohybují pouze dočasně za účelem krátkodobé dovolené.
Jak o korespondenční volbu požádat?
UPOZORNĚNÍ: Přihlásit se ke korespondenční volbě je možné až poté, co prezident republiky vyhlásí datum voleb do Parlamentu ČR!
Formuláře zde:
Žádost o KH - čeština (PDF, 429 KB)
Žádost o KH - čeština, na základě zplnomocnění (PDF, 115 KB)
Žádost o KH - angličtina (PDF, 488 KB)
Žádost o KH - angličtina, na základě zplnomocnění (PDF, 409 KB)
1. osobní podání žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování u Velvyslanectví ČR v Singapuru
- žadatel/volič se osobně dostaví na Velvyslanectví
- prokáže svou totožnost platným občanským průkazem, platným cestovním dokladem, popř. jiným platným úředním dokladem, a to i cizozemským, opatřeným fotografií držitele a obsahujícím jeho základní osobní údaje
- na místě vyplní nebo odevzdá žádost o zápis - doporučuje se použít vzorový formulář, jenž obsahuje potřebné údaje, které se o voliči vedou ve zvláštním seznamu voličů
- tím je žádost o zápis podána
2. podání žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování v listinné podobě (poštou)
- žadatel/volič zašle žádost na Velvyslanectví
- žádost může být sepsána volnou formou, ale musí obsahovat všechny údaje, které se o voliči vedou ve zvláštním seznamu voličů (proto je vhodné využít vzorový formulář).
- v případě, že žádost nebude obsahovat všechny potřebné údaje a Velvyslanectví je nemůže z příslušné evidence registru obyvatel o voliči dohledat, bude voliče kontaktovat, aby údaje doplnil; proto je vhodné, aby volič na sebe v žádosti uvedl i telefonní nebo e-mailový kontakt
- neopominutelnou podmínkou listinné žádosti je úředně ověřený podpis voliče na samotné žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování
3. podání žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování prostřednictvím datové schránky
- žadatel/volič odešle žádost ze své datové schránky do datové schránky MZV (identifikátor datové schránky: e4xaaxh)
- žádost může být sepsána volnou formou přímo v těle datové zprávy, ale musí obsahovat všechny údaje, které se o voliči vedou ve zvláštním seznamu voličů (proto je vhodné využít vzorový formulář a ten připojit jako přílohu datové zprávy).
- v případě, že žádost neobsahuje všechny potřebné údaje a Velvyslanectví je nemůže z příslušné evidence v registru obyvatel o voliči dohledat, bude voliče kontaktovat, aby údaje doplnil; proto je vhodné, aby volič na sebe v žádosti uvedl i telefonní nebo e-mailový kontakt
- u této formy žádosti se nevyžaduje úředně ověřený podpis voliče
4. podání žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování prostřednictvím zmocněné osoby
- volič může rovněž zmocnit jinou osobu, aby za něj žádost u Velvyslanectví podala
- zmocněná osoba nejprve předloží svůj doklad totožnosti a úředně ověřenou plnou moc od voliče
- poté na místě vyplní nebo odevzdá žádost o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování, kterou za voliče podepisuje zmocněnec - doporučuje se použít vzorový formulář, který obsahuje potřebné údaje, které je třeba vést o voliči ve zvláštním seznamu voličů
5. podání žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování přes Portál občana
- toto bude možné až od 1. 4. 2025
- žadatel se přihlásí do Portálu občana pomocí své digitální identity, přičemž potřebné údaje pro zápis budou předvyplněny podrobnosti a příslušný odkaz budou doplněny nejpozději k 1. 4. 2025
Co se mění?
• Dosud bylo možné v zahraničí volit v prezidentských volbách a ve volbách do Poslanecké sněmovny, a to osobně na velvyslanectvích a generálních konzulátech ČR.
• MZV odhaduje, že v zahraničí dlouhodobě pobývá přes 600 000 Čechů, reálná voličská účast v případě korespondenční volby se pro příští volby odhaduje do 80 000 osob.
• V druhém kole prezidentských voleb 2023 bylo započteno zatím rekordní množství zahraničních hlasů, celkem 22 932. Jsou to však stále jen necelá 4 % ze všech potenciálních voličů v zahraničí. V případě slovenských občanů volí 20 % voličů v zahraničí korespondenčně.
Proč je dobré zavést korespondenční volbu?
• Největší české diaspory se nacházejí ve Spojeném království, Německu, USA, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu. Nejen tyto země však svou rozlohou představují zásadní geografickou, finanční a časovou překážku, která znemožňuje našim spoluobčanům dostavit se osobně na český zastupitelský úřad.
• Česko se inspiruje u svých nejbližších sousedů a ostatních evropských států. V EU funguje forma korespondenční volby ve 22 z 27 členských států EU. Například v Německu využívá korespondenční volbu téměř 30 % voličů.
Jaké jsou důvody pro zavedení korespondenční volby?
• Česko zavedením korespondenční volby reaguje na nejčastější požadavek našich spoluobčanů v zahraničí.
• Současná vláda si je vědoma přínosu zahraničních Čechů pro stát - zavedení korespondenčního hlasování posílí vzájemnou vazbu mezi vlastí a českou diasporou a podpoří případný pozdější návrat svých občanů zpět do Česka.
• Korespondenční volba usnadní účast ve volbách a nabídne volební příležitost českým občanům v zahraničí, kteří se z důvodu obtížného přístupu voleb v zahraničí zatím nemohli fakticky účastnit.
• Vládní koalice tímto krokem naplňuje konkrétní bod programového prohlášení vlády a současně svůj slib, že umožní českým občanům pobývajícím v zahraničí naplnit jedno ze základních občanských práv, právo volit.
• Prověřený systém dvou obálek zasílaných k započtení na zastupitelský úřad dodržuje zásadu tajnosti, přímosti a svobody hlasování.
• Důležitou součástí návrhu je i zjednodušená možnost žádosti o vydání obálek – kromě osobní žádosti či prostřednictvím další osoby s úředně ověřenou plnou mocí na zastupitelském úřadě může občan zažádat také písemně s úředně ověřeným podpisem či datovou schránkou. Od dubna 2025 bude možné o zápis do zvláštního seznamu voličů i o korespondenční způsob volby zažádat i prostřednictvím Portálu občana.
• Zavedení korespondenční volby nepředstavuje zásadní zvýšení finančních nákladů pro stát. Hlavními položkami jsou náklady na zajištění obálek, identifikačních lístků a poštovného pro rozesílání obálek ze zastupitelských úřadů registrovaným zahraničním voličům. Ve výsledku se však jedná o výrazně nejlevnější dostupnou variantu alternativního výkonu volebního práva. Všechny ostatní zvažované varianty, například zřizování početných volebních komisí v zahraničí – které navíc podléhá souhlasu přijímajícího státu, jsou nákladnější.