česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UN WOMEN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den boje proti násilí vůči ženám

25. listopad je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách. Tímto dnem startuje každý rok kampaň pořádaná UN Women- „Orange the World. Letošním mottem Dne proti násilí na ženách je "UNITE! Invest to Prevent Violence Against Women and Girls".
 

Podle posledních celosvětových průzkumů téměř 1 ze 3 žen starších 15 let byla alespoň jednou za život vystavena fyzickému nebo sexuálnímu násilí, ať už ze strany intimního partnera nebo jiné osoby. Výsledky těchto průzkumů vedou k závěru, že se situace na světě za posledních 10 let v zásadě nezměnila. Naopak, pandemie COVID-19 rizikové faktory pro násilí na ženách a dívkách v mnoha případech zhoršila, posílila jeho základní příčiny, jako jsou genderové stereotypy a škodlivé společenské normy, a odhalila a prohloubila hluboké strukturální nerovnosti. Násilí na ženách a dívkách je globální fenomén.

Ochrana lidských práv a základních svobod, včetně práv žen a dívek, patří spolu s podporou demokracie i nadále ke stěžejním cílům zahraniční politiky České republiky. V souladu s Koncepcí podpory lidských práv a transformační spolupráce Česká republika v mezinárodních organizacích podporuje rovné příležitosti žen a mužů a na jednáních OSN a dalších mezinárodních organizací aktivně vystupuje proti násilí na ženách a dívkách, včetně sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech. V tomto ohledu ČR rovněž podporuje činnost UN WOMEN a přispívá k naplňování vodítek EU k násilí na ženách a dívkách a boji proti všem formám jejich diskriminace. V rámci Univerzálního periodického přezkumu (UPR) Rady OSN pro lidská práva ČR formuluje mj. doporučení zaměřená na sexuální zneužívání a obchod se ženami, genderovou diskriminaci, vymýcení ženské obřízky, či boj proti sexuálnímu a genderově podmíněnému násilí, včetně domácího násilí.

V roce 2023 Česká republika v rámci 53. zasedání Rady OSN pro lidská práva aktivně podporovala přijetí rezolucí k boji proti násilí na ženách (Violence against women, a to se zaměřením na trestně zadržené ženy) a k nuceným sňatkům (Child, early and forced marriage). ČR rovněž podpořila přijetí rezoluce k právu na vzdělávání dívek (Realisation of the equal enjoyment of the right to education by every girl). Na 54. RLP ČR kosponzorovala rezoluci k předcházení úmrtnosti a nemocnosti matek a lidským právům (Preventable maternal mortality and morbidity and human rights). Na 3. výboru VS OSN ČR podporuje rezoluci ke zlepšení situace žen a dívek ve venkovských oblastech (Improvement of the situation of women and girls in rural areas).