České předsednictví v Radě Evropské Unie
16.09.2022 / 07:41 | Aktualizováno: 15.10.2022 / 07:43
Od 1. července 2022 započalo historicky druhé předsednictví v Radě Evropské unie. Související aktivity realizuje i Generální konzulát ČR v Šanghaji
Všechny členské státy Evropské unie se pravidelně na rotační bázi střídají v šestiměsíčních předsednictvích v Radě Evropské unie. Úkolem předsednických států je určovat agendu a priority Rady EU, řídit její zasedání, hledat kompromisy mezi jednotlivými státy, ale také zastupovat Unii na jednáních s ostatními institucemi EU a vnějšími partnery
České předsednictví v Radě Evropské unie probíhá od 1. července do 31. prosince 2022 a jeho program se zaměřuje na pět prioritních oblastí, které vzešly z diskuze na nejvyšší politické úrovni.
- Zvládnutí uprchlické krize a poválečné obnovy Ukrajiny
- Energetická bezpečnost
- Posilování evropských obranných kapacit a bezpečnosti kybernetického prostoru
- Strategická odolnost evropského hospodářství
- Odolnost demokratických institucí
Témata odráží dlouhodobé pozice a české priority, které Česká republika v EU prosazuje a stejně tak reaguje na aktuální geopolitické a hospodářské výzvy spojené zejména s ruskou agresí vůči Ukrajině. Více o prioritách a programu českého předsednictví zde.
Generální konzulát České republiky v Šanghaji také napomáhá plnit roli předsednického státu ve svém konzulárním obvodě. Jedná se především o organizaci a řízení setkání generálních konzulů, obchodních a kulturních konzulů, či vedoucích konzulárních úseků zemí EU v Šanghaji, zajišťování pravidelné výměny informací, koordinaci v relevantních otázkách, či jednání jménem Generálních konzulů členských států EU s úřady či představiteli ČLR v našem konzulárním obvodě.