česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 v Šanghaji – informace pro české občany (aktualizováno 27.03.2020)

Šanghaj, 27. 3. 2020 - S účinností od 28. Března 2020 Čína pozastavuje platnost již vydaných víz a povolení k pobytu, tzn.  že od dnešní půlnoci nebudou držitelé těchto víz na území Číny vpuštěni. Pozastavuje se rovněž možnost 144-hodinového bezvízového tranzitu. Výjimku z tohoto dočasného opatření mají držitelé diplomatických, služebních, zvláštních (courtesy) a víz pro posádky (C). 

Cizinci, kteří do Číny potřebují cestovat za účelem obchodu, vědeckých či technologických aktivit nebo z důvodu naléhavé humanitární potřeby mohou na čínských diplomatických misích v cizině požádat o nová víza, na která jim vstup do Číny umožněn bude.


Šanghaj, 23. 3. 2020

V Šanghaji nadále platí základní preventivní opatření, mezi něž patří především povinné nošení ochranných roušek v prostředcích veřejné dopravy a podrobení se měření teploty. V návaznosti na šíření koronaviru v Evropě, přijaly čínské úřady další opatření. 

K 20. 3. 2020 je platný následující seznam zemí s vysokým výskytem nemoci COVID-19:

Austrálie Japonsko  Rakousko
Belgie  Kanada Řecko
Česká republika Katar Saúdská Arábie
Dánsko  Korea  Španělsko
Finsko Malajsie Švédsko
Francie Německo Švýcarsko
Írán Nizozemí USA
Itálie Norsko Velká Británie

 

Cestující, kteří v uplynulých 14 dnech pobývali v některé z výše uvedených zemích, mají nařízenou karanténu buďto v místě bydliště nebo k tomu určených zařízeních  - tzv. centralizovaná karanténa (obvykle místní hotely různé kategorie). Rizikovost cestujícího je však vyhodnocována místními úřady i dle dalších okolností, např. zvýšené tělesné teploty cestujícího nebo skutečnosti, že ve stejném letadle cestovali jiní cestující s příznaky nemoci.

Cestující, kteří budou umístěni do centralizované karantény a pobývali ve výše uvedených rizikových zemích, si budou muset hradit náklady na pobyt a stravu sami, a to ve výši od 200 do 400 CNY na osobu a den.

Osobám, kterým bude nařízena domácí karanténa, bude proveden test na COVID-19 a následně budou umístěni do domácí karantény. V případě pozitivního nálezu budou přemístěni do centralizované karantény. Pokud v místě bydliště pobývají další osoby, musí se rovněž podřídit 14 denní karanténě.  Dodržování karantény bude kontrolováno místními sousedskými výbory a policií. Za její porušení hrozí postih dle čínských právních předpisů.

V případě zjištěné nemoci COVID-19 bude u cestujících z rizikových zemí vyžadována úhrada za léčbu:

1 – ze základní čínské zdravotní pojistky (u osob, kteří ji mají), nebo

2 – z cestovního zdravotního pojištění, nebo

3 – přímou úhradou od cestujícího


Na letištích v Pudongu a Hongqiao je aplikován následující postup: 

1 – po příletu jsou všichni pasažéři ještě na palubě podrobení prvotní kontrole včetně měření teploty;

2 – po vystoupení z letadla následuje epidemiologické vyšetření

3 – imigrační úředníci zkontrolují vstupní zdravotní deklaraci. Tu je možné vyplnit:

  1. v tradiční papírové podobě
  2. online na http://health.customsapp.com/home/pages/index/index.html
  3. v mikroaplikaci Wechat “Customs Pocket Declaration”

4 – následně je vyhodnocen stav a cestovní historie a přidělena jedna ze tří barevných nálepek:

  1. zelená
  2. žlutá
  3. červená

Držitelé „zelené“ mohou volně opustit letiště. Cestující se „žlutou“ nebo „červenou“ nálepkou budou podrobeni dalšímu vyšetření a musí podstoupit 14-denní karanténu buďto v místě svého dlouhodobého pobytu v ČLR nebo ve vyhrazených karanténních zařízeních.

5 – Cestujícím, kterým bude nařízena karanténa, budou organizovaně převáženi autobusy do míst svého bydliště nebo centrální karantény.

Výše uvedená procedura se vztahuje i na tranzitující pasažéry.