česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
sanghaj_jaro_2016
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jarní vydání newsletteru Šanghaj+

Vychází první letošní číslo čtvrtletníku Šanghaj+.

Vážený čtenáři,

před sedmi sty lety, přesně 14. května 1316, kronikáři s velkou péčí zaznamenali narození potomka českého krále Jana Lucemburského a jeho ženy Elišky, aby pak s neztenčenou pozorností po dalších 62 let sledovali životní pouť Karla IV., císaře Svaté říše římské.

Jen málokdo tehdy věnoval pozornost skupince poutníků, která jen o pár měsíců po radostné události na Pražském hradě, v létě roku 1316, vyrazila na cestu do tajemné a daleké Kitaje, dnešní Číny. Skupinu vedl syn českého vojáka, františkánský kněz Odorik z Pordenone, některými kronikáři zvaný Odorik Český. Přes skromný začátek, Odorikův cestopis plný zážitků z patnáctiletého putování po Dálném východě a z pobytu na císařském dvoře dynastie Yuan, se stal jednou z nejpopulárnějších knih své doby a následující dvě století byl rovnocenným soupeřem cestopisu benátského kupce Marka Pola.

Letos tedy uplyne nejen 700 let od narození Karla IV., ale i od pravděpodobného začátku cesty prvního Čecha do Číny. A do třetice, čínský prezident Xi Jinping bude prvním čínským prezidentem v historii, který se právě v tomto roce plném významných výročí vydá opačným směrem – z Pekingu do středu Evropy. Zatímco Odorikovi z Pordenone trvala cesta do Pekingu (tehdy zvaného Chánbalyku) devět let, lze očekávat, že délka cesty čínského prezidentského „Air Force One“ se bude blížit mnohem spíše devíti hodinám.A jen o málo delší časový údaj lze očekávat i na plánované přímé lince China Eastern mezi Šanghají a Prahou, na již existující přímé lince z Pekingu, provozované společností Hainan Air a ve zkušebním provozu fungující charterové lince ze sečuánského Chengdu. Ano, Praha a Peking si jsou mnohem blíže nežli v dobách Odorika z Pordenone, a to nejen díky rozvoji letecké přepravy. Česko-čínské vztahy se v posledních dvou letech rozvíjejí nevídanou rychlostí. Český export do Číny narůstá dvouciferným tempem a čínské investice do českých podniků ve formě akvizic, kapitálových vstupů a joint-ventures jdou do desítek miliard Kč.

Zatímco český konzulát v Šanghaji letos vydá až desetinásobek víz, nežli před pouhými třemi lety, počet čínských turistů směřujících do ČR by mohl letos dosáhnout 400 000 a již v příštím roce překročit půl milionu. Tím se Čína v incomingové turistice zařadí na druhé místo, hned za sousední Německo. Navíc, ochota čínských turistů utrácet na cestách je pověstná - podle odhadů utratili čínští turisté v České republice jen v roce 2015 více než 4 miliardy Kč, v roce 2017 to může být i dvojnásobek…

Příjemné počtení našeho nejnovějšího magazínu připravovaného týmem spolupracovníků pod vedením Jana Hebnara Vám přeje

Váš

Richard Krpač

Generální konzul ČR v Šanghaji

přílohy

Šanghaj+ jaro 2016 875 KB PDF (Acrobat dokument) 18. 3. 2016