한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Program "Digitální nomád"

Korejská republika je jednou z osmi zemí/regionů na světě, vůči kterým Česká republika s účinností od 1. července 2023 zavedla speciální proceduru pro zrychlené získání víza k dlouhodobému pobytu v ČR v rámci programu "Digitální nomád". Program míří na skupinu vysoce kvalifikovaných a špičkových pracovníků z oblasti IT – tzv. digitálních nomádů. Cílem programu je reagovat na měnící se trendy v oblasti mezinárodní mobility zaměstnanců a tzv. freelancerů, a usnadnit usazování IT specialistů v České republice.

Program "Digitální nomád" je program schválený usnesením vlády České republiky č. 475 ze dne 28. června 2023.

Účelem programu je dosažení ekonomického přínosu pro ČR podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR.

Cílem programu je reagovat na měnící se trendy v oblasti mezinárodní mobility zaměstnanců a tzv. freelancerů, a to především v sektoru IT. Zároveň jiné státy jak v rámci EU tak mimo EU přicházejí s vlastními přístupy jak umožnit pobyt tzv. digitálním nomádům, jelikož si uvědomují jejich ekonomický přínos pro národní ekonomiku. Digitální nomád je člověk, který může vzdáleně nezávisle na místě výkonu práce pracovat za použití telekomunikačních prostředků, a to buď na základě zaměstnání u zahraničního zaměstnavatele, nebo ve vlastní společnosti s místem skutečného vedení mimo ČR, případně na základě samostatného nezávislého výkonu výdělečné činnosti (OSVČ).

V oblasti IT služeb je běžné, že takové služby jsou poskytovány přeshraničně, nebo na projektové bázi (např. dodání určité části softwarového kódu, dočasná pomoc na určitém projektu na základě specifických znalostí a zkušeností). Zároveň je běžné, že IT specialista pracuje na více projektech na různých místech světa zároveň. Nomádi z charakteru své práce nemohou být v klasickém pracovněprávním vztahu, a to jednak kvůli jednorázovosti svěřených úkolů, tak i z pohledu případných konfliktů vícenásobných pracovních poměrů a z nich plynoucích odpovědností. Budoucnost oboru IT je mimo jiné v najímání digitálních nomádů, kteří se po dokončení úkolu přesouvají do jiných destinací, nebo na jiné projekty v rámci destinace, kde aktuálně pobývají.

V ČR se v průběhu předchozích 15–20 let vytvořila silná základna nadnárodních IT společností, technologických start-upů a investorů, kteří by z důvodu nedostatku kvalifikované pracovní síly na českém trhu využili služeb digitálních nomádů. Praha je atraktivním místem pro život a v mezinárodním srovnání serveru https://nomadlist.com/ se pravidelně umisťuje na předních příčkách mezi více než tisícovkou porovnávaných světových destinací.

Novým programem "Digitální nomád" Česká republika získává zejména:

• přínos zahraničního know-how,

• vytvoření zajímavého prostředí pro zahraniční technologické týmy k rozvoji jejich aktivit v ČR,

• pomoc společnostem usazeným v ČR s krátkodobým vykrytím výkyvů nedostatku kapacit při plnění zakázek a projektů,

• propagaci ČR v komunitě IT pracovníků v zahraničí,

• podporu cestovního ruchu,

• podporu flexibilních forem zaměstnávání,

• fiskální přínos pro ČR v podobě zejména odvedených nepřímých daní ze spotřeby, které zde tyto zpravidla příjmově nadstandardní osoby utratí za statky a služby, které zde budou nezbytně poptávat,

• v případě osob dlouhodobě pobývajících v ČR, nebo osob samostatně výdělečně činných je nezanedbatelným přínosem taktéž odvod daně z příjmů fyzických osob a odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

 

Podmínky zařazení do programu "Digitální nomád"

Žádost o zařazení do Programu "Digitální nomád" může podat občan Austrálie, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Nového Zélandu, Tchaj-wanu, USA nebo Velké Británie.


Do programu "Digitální nomád" může být zařazen pouze:

a) zaměstnanec zahraniční společnosti, který má záměr dlouhodobě pracovat z území České republiky on-line pomocí telekomunikačních prostředků (zůstává po celou dobu v pracovněprávním vztahu ke své
zahraniční obchodní společnosti a neuzavírá v ČR pracovněprávní vztah),

b) freelancer, který je nebo se stane držitelem českého živnostenského oprávnění a tedy osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ),

c) rodinný příslušník osoby uvedené v bodě a) nebo b), pokud se jedná o manžela nebo manželku

d) rodinný příslušník osoby uvedené v bodě a) nebo b), pokud se jedná o registrovaného partnera nebo registrovanou partnerku,

e) nezletilé dítě nebo zletilé nezaopatřené dítě osoby uvedené v bodě a), b) nebo c).

Osoba uvedená v bodě a) nebo c) musí prokázat příjmy ve výši alespoň 60 530,- Kč měsíčně, což je 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy vyhlášené sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí (pro období od 1. května 2023 do 30. dubna 2024 činí průměrná hrubá roční mzda v České republice 484 236,- Kč, tj. 40 353,- Kč/měsíc). Pro převod lze použít směnný kurz České národní banky: https://www.cnb.cz/en/financial-markets/foreign-exchange-market/central-bank-exchange-rate-fixing/central-bank-exchange-rate-fixing/

Osoba uvedená v bodě c) nebo d) může být občanem jakéhokoli státu, žádost o zařazení do programu "Digitální nomád" však může podat jen současně se žádostí osoby uvedené v bodě a) nebo b).

 

Postup podání žádosti o zařazení do programu "Digitální nomád"

Žádost o zařazení do programu "Digitální nomád" se předkládá nejprve Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky prostřednictvím e-mailu zaslaného na adresu digitalnomad@mpo.cz. Veškeré informace, včetně formulářů jsou k dispozici na webové stránce https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/program-digitalni-nomad--275277. 

Zahraniční zaměstnanec, tj. osoba uvedená výše v bodě a) podá dokumenty uvedené zde: https://www.mpo.cz/assets/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/2023/8/Postup-zamestnanec-_1__1.docx.

Freelancer, tj.  osoba uvedená výše v bodě b), podá dokumenty uvedené zde: https://www.mpo.cz/assets/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/2023/8/Postup-freelancer-_002__1.docx.

 

Postup podání žádosti o dlouhodobé vízum v rámci programu "Digitální nomád"

Pokud Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR rozhodne o zařazení uchazeče do programu (zpravidla do týdne od podání žádosti), je informováno velvyslanectví nebo jiný příslušný zastupitelský úřad ČR, u kterého pak žadatel může podat žádost o vízum.  Zastupitelský úřad pak již sám osloví osobu uvedenou v bodě a) nebo b) a stanoví možný termín podání žádosti o dlouhodobé vízum (zpravidla během následujících 10 dní nebo dle dohody).  Tato osoba pak osloví všechny své rodinné příslušníky, kteří s ní mají jet do České republiky. Všechny tyto osoby připraví sadu dokumentů pro podání žádosti o dlouhodobé vízum v rámci vládního programu "Digitální nomád". Ve stanovený den a čas se všechny osoby, které žádají o dlouhodobé vízum, dostaví na zastupitelský úřad ČR osobně a předloží řádně vyplněný a podepsaný tiskopis žádosti o dlouhodobé vízum (viz https://www.mvcr.cz/soubor/zadost-o-udeleni-dlouhodobeho-viza-cze-eng.aspx) za účelem:

1) "podnikání" - osoba uvedená v bodě b) - viz https://www.mvcr.cz/mvcren/article/a-visa-for-a-stay-of-over-90-days-long-term.aspx?q=Y2hudW09NA%3d%3d (jako doklad o účelu pobytu se předkládá české živnostenské oprávnění nebo výzva z příslušného živnostenského odboru prokazující zápis do příslušného rejstříku nebo seznamu),

2) "ostatní" - osoba uvedená v bodě a) - viz https://www.mvcr.cz/clanek/vizum-k-pobytu-nad-90-dnu-dlouhodobe.aspx - jako doklad o účelu pobytu se předkládá zahraniční pracovní smlouva v angličtině a její ověřený překlad do češtiny prokazující, že zaměstnanec bude po dobu pobytu v ČR v zaměstnaneckém poměru u této společnosti a bude mít možnost pracovat vzdáleně za použití telekomunikačních prostředků),

3) "rodinným" ¨- osoba uvedená v bodě c) - viz https://www.mvcr.cz/mvcren/article/a-visa-for-a-stay-of-over-90-days-long-term.aspx?q=Y2hudW09NQ%3d%3d - jako doklad o účelu pobytu se předkládá oddací list nebo doklad o registrovaném partnerství s  apostilou (nebo vyšším ověřením, tzv. superlegalizací) a ověřeným překladem do češtiny,

4)  "rodinným" ¨- osoba uvedená v bodě d) nebo e) - viz https://www.mvcr.cz/mvcren/article/a-visa-for-a-stay-of-over-90-days-long-term.aspx?q=Y2hudW09NQ%3d%3d - jako doklad o účelu pobytu se předkládá rodný list s apostilou (nebo vyšším ověřením , tzv. superlegalizací) a ověřeným překladem do češtiny, dokládající rodinnou vazbu.

V případě odůvodněné nemožnosti dostavit se na zastupitelský úřad ČR v řádném termínu bude žadatelům stanoven pouze jeden náhradní termín. Nevyužitý termín bez náhrady propadá. Řádný termín bez náhrady propadne v případě, že žadatel není schopen dostatečně odůvodnit nemožnost dostavit se na zastupitelský úřad ČR, a stejně tak bez možnosti další náhrady propadne i náhradní termín přidělený žadateli, který zdůvodnil nemožnost dostavit se na zastupitelský úřad ČR v řádném termínu, avšak tento náhradní termín nevyužil. 

Osoby uvedené v bodě b) jsou povinny se při podání žádosti o dlouhodobé vízum podrobit pohovoru, ostatní osoby jsou povinny se podrobit podrobit pohovoru, jen pokud je k tomu příslušný pracovník zastupitelského úřadu vyzve.

Příslušný zastupitelský úřad, u kterého byla žádost o vízum podána, ji předá k vyřízení Ministerstvu vnitra České republiky, které  žádost v rámci zrychleného postupu nejpozději do 45 dnů od jejího přijetí.

 

Prodloužení platnosti zařazení do programu "Digitální nomád" během pobytu v ČR

Rozhodnutí o zařazení zaměstnance zahraniční společnosti do programu "Digitální nomád" platí nejvýše 1 rok. Chce-li zaměstnanec pokračovat v činnosti spojené s původním účelem pobytu a zároveň zůstat v České republice, musí před vypršením platnosti svého dlouhodobého víza požádat Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR o jeho prodloužení. Rozhodne-li Ministerstvo průmyslu a obchodu o prodloužení, může si zaměstnanec a jeho rodinný příslušník požádat na příslušném pracovišti Ministerstva vnitra v České republice požádat o povolení k dlouhodobému pobytu. V případě prodloužení pobytu existuje povinnost absolvovat adaptačně-integrační kurz (viz https://www.mvcr.cz/clanek/adaptacne-integracni-kurzy.aspx). 

 

Veškeré potřebné informace jsou k dispozici na webových stránkách: https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/program-digitalni-nomad--275277/.