Podzim patří v Koreji veletrhům s obrannou technikou. Nechyběly u toho ani české firmy
02.10.2024 / 07:25 | Aktualizováno: 02.10.2024 / 07:39
Dvě významné akce zaměřené na obranný průmysl se odehrály na přelomu letošního září a října v Jižní Koreji, a to veletrhy DX Korea 2024 a KADEX 2024. Ty dohromady přilákaly téměř 550 společností z celého světa a příležitost předvést kvalitu českých řešení si nenechaly ujít ani firmy od nás. Korejský obranný trh totiž vytrvale roste a letos se očekává, že jeho export překročí 20 miliard USD.
Nestabilní bezpečnostní situace ve světě vede většímu zbrojení, o čemž svědčí i údaje Stockholm International Peace Research Institute (pozn. zkr. SIPRI), kdy celkové globální vojenské výdaje dosáhly v roce 2023 2443 miliard USD, což je reálný nárůst o 6,8 % oproti roku 2022 a rovněž nejstrmější roční nárůst od roku 2009. Jižní Koreji rovněž patří 10. příčka mezi největšími světovými vývozci zbraní.
Jihokorejská vláda si klade za cíl stát se do roku 2027 jedním ze čtyř největších světových exportérů obranné techniky s globálním podílem nad 5 %. Jihokorejský obranný export dosáhl v roce 2023 objemu 14 miliard USD a letos se očekává, že poprvé překročí 20 miliard USD. Korejský obranný průmysl se pyšní schopností dodávat zbraně s vynikající nákladovou efektivitou, ve velkém množství v krátkém časovém období. Mezi hlavní exportní položky patří: obrněná vozidla, tanky, dělostřelectvo, rakety, letadla. Mezi přední korejské obranné firmy patří mimo jiné Korea Aerospace Industries (KAI), Korean Air, Hanwha, LIG NEX1, Hyundai Rotem a další. Místní dodavatelé často vytvářejí konsorcia, která se účastní vládních programů vyžadujících místní koprodukci nebo společný vývoj. Spolupráce s místními partnery je tak pro zahraniční dodavatele obranného průmyslu považována za zásadní s cílem překonání jazykové bariéry, networkingu s klíčovými decision makery a rovněž zisku informací o místním trhu a zvládání administrativních a logistických výzev. Za posilování národních obranných schopností, poskytování vojenských dodávek a podporu obranného průmyslu je zodpovědná Správa obranného akvizičního programu (pozn. angl. zkr. DAPA). Jedná se o ústřední agenturu pro zadávání zakázek v oblasti obrany.
Veletrhy DX Korea a KADEX byly dříve spojeny v jeden, nicméně letos se poprvé konaly odděleně. DX Korea s letošním podtitulem „New Defense: Shape the Future“ přilákal celkem 178 společností z 15 zemí. KADEX pak přivítal společností 365 a bylo zde k vidění na 1 430 stánků. Ve spolupráci s Korea Trade‐Investment Promotion Agency (pozn. zkr. KOTRA) navštívily veletrh DX Korea české společnosti LPP s.r.o. a VR Group, a.s. Na KADEX pak zavítala například firma ERA a.s. Akci navštívil rovněž velvyslanec Ivan Jančárek. „Podpora našich firem v obranném průmyslu při hledání příležitostí na korejském trhu patří mezi priority našeho úřadu. Věřím, že právě takové akce přispějí k tomu, aby české firmy nalezly partnery, se kterými budou moci společně mířit třeba i na třetí trhy,“ uvedl.
Další důležité informace k tomuto odvětví korejského trhu je možné získat na odkazech níže:
- Správa obranného akvizičního programu: https://www.dapa.go.kr/
- Ministerstvo národní obrany KR: https://www.mnd.go.kr/
- Veletrh DX Korea: http://www.dxkorea.org/en/index.asp
- Veletrh KADEX: https://kadexaroka.com/eng/
V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.
Jakub Kopecký, ekonomický specialista ZÚ Soul