Smíšená česko-korejská komise nastínila další směřování ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi
23.05.2024 / 07:23 | Aktualizováno: 23.05.2024 / 07:44
S cílem zhodnotit dosavadní obchodní spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou a rovněž vytyčit nové slibné oblasti pro její další směřování přicestovala na konci května do Soulu delegace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pod vedením náměstka Petra Třešňáka. Páté zasedání smíšené komise jednalo o budoucí spolupráci například v energetice, vodíku, strojírenství, obranném a leteckém průmyslu či turistickém ruchu. Delegaci doprovodili zároveň zástupci firem z řad dodavatelů energetických technologií, systémů a průmyslových celků.
V loňském roce Česko do Koreje vyvezlo zboží za 12,4 mld. CZK a opačným směrem putovalo zboží v hodnotě 104,8 mld. CZK. Česko je rovněž jednou z hlavních korejských investičních destinací v Evropě a jejich kumulovaný objem dosáhl hodnoty přibližně 68,2 mld. CZK. Poslední zasedání smíšené komise, které probíhá na úrovni náměstků Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva zahraničních věcí KR, se naposledy odehrálo v roce 2019 v Praze. Návštěva náměstka Petra Třešňáka se zaměřila na zhodnocení dosavadní rostoucí obchodní výměny mezi oběma státy, stejně jako významných korejských investic v Česku. Jednání dále vytyčilo další slibné oblasti spolupráce, mezi které patří energetika, zejména ta jaderná a vodík, železniční doprava, obranná a letecká technika či baterie a polovodiče. Významné příležitosti rovněž oba státy vidí ve spolupráci na vědecké úrovni a také v turistickém ruchu, kdy je Korea v současnosti jednou z pouhých dvou destinací, do kterých vede z Prahy přímé letecké spojení. "Korejská republika patří mezi strategické ekonomické partnery ČR, přičemž naše obchodní výměna v posledních letech přesahuje každý rok úroveň 5 mld. USD. Je to zároveň významný investor v ČR v sektorech s vysokou přidanou hodnotou. Zasedání mezivládní česko-korejské smíšené komise a jednání s korejskými resortními partnery přispělo k prodiskutování aktuálních projektů v oblastech podpory exportu a zahraničních investic, energetiky, průmyslové spolupráce a high-tech odvětvích," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák.
Návštěva se věnovala také v současnosti často skloňovanému tématu vodíku. Zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové strategie Petr Mervart jednal s klíčovými hráči tohoto segmentu v Koreji o tématech možné výroby palivových článků v ČR, což je jediným krokem, který v našem vodíkovém hodnotovém řetězci chybí. Česko při tom může stavět kompetitivních investičních pobídkách, zkušebních zařízení se zkušenostmi s korejskými partnery, či špičkovém materiálovém vývoji například membrán pro palivové články.
Delegaci Ministerstva průmyslu a obchodu doprovodili zároveň zástupci firem z řad dodavatelů energetických technologií, systémů a průmyslových celků. S cílem nalézt co největší množství synergií s možnými místními partnery tak přicestovali do Jižní Koreje také zástupci Czech Power Industry Alliance a rovněž firem SIGMA Group a Metrostav DIZ. Zastupitelský úřad v Soulu českým subjektům zprostředkoval jednání jak s významnými společnostmi ze soukromé sféry, tak se zástupci korejské státní správy zodpovědné za obchod a také energetiku. „Naše země jsou strategickými partnery jak v politické, tak ekonomické oblasti. Vzájemný obchod má stoupající tendenci, nicméně vždy existuje prostor pro zlepšení. Věříme, že se nám našimi aktivitami podaří posílit vývoz českých výrobků s vysokou přidanou hodnotou, jakož i potravinářských výrobků. Oceňuji, že v nejbližší době posílí samostatné zastoupení agentury CzechTrade, což nám umožní ještě aktivněji nabízet servis našim podnikatelům a pronikat tak na tento náročný trh,“ doplnil český velvyslanec Ivan Jančárek.
V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.
Jakub Kopecký, ekonomický specialista ZÚ Soul