한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Soul
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Velvyslanectví v Soulu představilo široké možnosti vědecké spolupráce s Českem. Přispět k nim v budoucnu může i program Horizon Europe

Značnému zájmu se těšil český stánek na akci EU-Korea Research and Innovation Day 2024, která proběhla v tomto týdnu v jihokorejském Soulu. Kvalitní vysoké školství či vyspělá infrastruktura umožňující základní i aplikovaný výzkum byly jedněmi z hlavních předností, které návštěvníky zaujaly. Akce pořádaná Delegací EU představila rovněž nové možnosti, které přinese korejské přidružení do programu Horizon Europe plánované na příští rok.

Program Horizon Europe je největší výzkumný program světě operující na roky 2021 – 2027 s rozpočtem 95,5 mld. EUR. Přidruženo je k němu v současnosti na 18 zemí, mezi které se nedávno připojila i Velká Británie. Přidružené členství je nejužší formou spolupráce a výzkumným a inovačním subjektům těchto třetích zemí poskytuje v nejvyšší možné míře stejná práva a povinnosti jako subjektům členských států EU. Usnadňuje práci a financování společných projektů. Jednání o korejském přidružení v současnosti probíhají a Evropská komise věří v jejich zdárné uzavření a participaci země od roku 2025. V případě Korejské republiky spatřuje Evropská komise velký potenciál zejména v oblastech digitalizace, energetiky a vesmíru. Celkový korejský rozpočet na vědu a výzkum bude v tomto roce dosahovat výše 26,5 trilionu KWR (pozn. ~18,4 mld. EUR). Pro Koreu bude v této otázce prioritní pilíř II programu, tedy globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu. Důležitý pro ni ale bude také pilíř I, tedy vynikající věda zejména v souvislosti s granty Marie Skłodowska-Curie Actions.

Rozsáhlé možnosti spolupráce v oblasti vědy a výzkumu představilo české velvyslanectví téměř 200 účastníkům z řad vědecké obce a státní i soukromé sféry v rámci akce EU-Korea Research and Innovation Day 2024 na konci února v Soulu. Na akci organizované Delegací EU v Jižní Koreji zaměřené zejména na prezentaci programu Horizon Europe se Česko uvedlo jako země s vynikajícím vysokým školstvím, robustní sítí vědeckých institucí pod hlavičkou Akademie věd ČR umožňující jak základní, tak aplikovaný výzkum a také vyspělými velkými výzkumnými infrastrukturami. Všechny tyto aspekty pak mohou být významným lákadlem pro potenciální partnery z řad korejských vědeckých institucí, jakmile dojde k přidružení země do programu. Zájem návštěvníků budil například ELI ERIC v Dolních Březanech jakožto největší a nejpokročilejší laserové vědecké zařízení svého druhu na světě. Podpořit naše zastoupení na akci dorazil rovněž velvyslanec Ivan Jančárek. „Česko dosáhlo ve vědě a výzkumu obrovských úspěchů, které mají dnes pozitivní dopad na celý svět – od léčiv profesora Holého po antivirový systém firmy Avast. Věřím, že dnešní akce napomůže k posílení česko-korejské spolupráce v oblasti vědy a výzkumu,“ uvedl.

Další důležité informace k vědeckému prostředí v Koreji je možné získat na odkazech níže:
1. Horizon Europe: https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe_en
2. National Research Foundation of Korea: https://www.nrf.re.kr/eng/main
3. Korea Institute of Science & Technology Evaluation and Planning: https://www.kistep.re.kr/eng/
4. Ministry of Science and ICT: https://www.msit.go.kr/eng/index.do

Velvyslanectví v Soulu představilo široké možnosti vědecké spolupráce s Českem

Velvyslanectví v Soulu představilo široké možnosti vědecké spolupráce s Českem

V případě zájmu mohou české vědecké subjekty kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.

Jakub Kopecký, ekonomický specialista ZÚ Soul