한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: město Ulsan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Korea - z Vesmíru do hlubin oceánu

Po vypuštění první korejské nosné rakety v říjnu loňského roku, jihokorejská vláda tentokráte podpořila projekt podmořské osady poblíž městské aglomerace Ulsan, která nabízí nejen místa pro práci a bydlení, ale také umístění vysoce výkonného datového centra. Projekt, pod společným patronátem Korejského institutu pro výzkum oceánu a technologií a Ministerstva námořních záležitostí a rybolovu, umožní studovat vlastnosti výstavby a údržby takových podmořských osad.

V první fázi bude v experimentální osadě žít měsíc pět lidí. Zajímavostí je, že nedílnou součástí projektu KIOST je datové centrum (cloudové úložiště). Toto centrum pomůže při vývoji budoucích podvodních datových center, která budou energeticky účinná a udržitelná. Kromě toho se plánuje testování systému včasného varování před mořskými přírodními katastrofami a také využití komplexu pro podmořskou turistiku. V budoucnu je možná i výstavba samostatného hotelu.

Projekt v hodnotě 30,3 mil. USD je navržen na 5 let a 80 % nákladů na jeho realizaci uhradí stát. Kromě KIOST se na projektu podílí 23 ministerstev a soukromých společností, včetně Korejského institutu pro výzkum letectví a kosmonautiky a společnosti SK Telecom. Očekává se, že bude nejen snadno integrován do infrastruktury místní aglomerace, ale také pomůže dosáhnout uhlíkové neutrality díky podvodnímu ukládání dat v datovém centru, které má být podle všeho "zdarma" chlazeno mořskou vodou.

Podle vědců bude provoz podvodního města připomínat život ve vesmíru - stejně jako na vesmírné stanici se na jeho území budou testovat nejrůznější technologie a provádět různé vědecké experimenty. Aglomerace Ulsan byla vybrána díky příznivým přírodním podmínkám a také přítomnosti rozvinutých kapacit pro stavbu lodí, což přispěje k rychlé výstavbě podmořských staveb.

V současné době je o podvodní datová centra pro řešení různých problémů určitý zájem. Stávající projekty podmořských datových center, včetně čínského Highlanderu a Naticku společnosti Microsoft, využívaly plavidla naplněná plynem v mělkých pobřežních vodách v hloubce kolem 120 m. Americká společnost Subsea Cloud jde mnohem dál, a tvrdí, že provedla tlakové zkoušky kapalinou chlazených podvodních datových center (UDCP), aby prokázala, že mohou pracovat bez světel na mořském dně v hloubce 3 000 m.

Pro české subjekty se v této souvislosti nabízí možnosti vědecké spolupráce, ale také potenciální možnost technologické spolupráce např. v oblasti inovativních řešení odsolování a úpravy mořské vody, kde již české firmy zaznamenaly určité úspěchy v mezinárodním měřítku.

Pavel Kalina,Ekonomický diplomat,Velvyslanectví ČR v Soulu