
Po stopách českých architektů v Bosně a Hercegovině
08.07.2021 / 18:19 | Aktualizováno: 09.07.2021 / 13:44
Jsme rádi, že vám můžeme představit první dvojjazyčné mapy rakousko-uherské architektury s důrazem na české architekty z té doby. Mapy byly realizovány v rámci projektu Architektonická a kulturní procházka měst v Bosně a Hercegovině – Architektura českých architektů v období Rakouska-Uherska“.
V rámci projektu „Architektonická a kulturní procházka měst v Bosně a Hercegovině – Architektura českých architektů v období Rakouska-Uherska“ byly vytvořeny mapy tří měst, Sarajeva, Banja Luky a Mostaru. a to jak v digitální tak v tištěné podobě. Mapy prezentují architekturu a architekty z rakousko-uherského období v Bosně a Hercegovině a mají několik podkategorií. Jedna z nich představuje díla českých architektů. Podkategorie map Architektura českých architektů v období Rakouska-Uherska obsahuje informace, kdo byli čeští architekti, kteří působili v Bosně a Hercegovině, informace o architektech, o jejích českém původu a informace o budovách. Díky uvedenému projektu má veřejnost možnost seznámit se s životem a dílem českých architektů, kteří působili v Bosně a Hercegovině. Kromě map projekt obsahoval i tři přednášky pro studenty o architektonickém a kulturním dědictví Sarajeva, Banja Luky, Mostaru z rakousko-uherského období s akcentem na české architekty a mediální propagaci kulturních památek a spojení mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou v oblasti architektury.
Mapa Sarajeva přináší 45 reprezentativních památek architektury a nabízí dvě trasy pojmenované po slavných architektech tohoto období: A: „Josip pl. Vancaš – videnskí žák v Sarajevu“a B: ” Karel Pařík – Čech rodem, Sarajevan volbou.
Mapa Banja Luky představuje 35 reprezentativních architektonických památek a nabízí dvě trasy: A:„(Ne) zapomenutá Banja Luka a dílo českého architekta Hypolita Pokorného“ a B: „Školní budovy v Banja Luce.“
Mapa Mostaru obsahuje 35 reprezentativních památek architektury a nabízí dvě trasy: A: „Český architekt Franz (František) Blažek a neomaurská architektura Mostaru“ a B: „Rodinné vily Mostaru“.
Spolu s vybranými památkami jsou uvedeny údaje o letech dokončení stavby, architektech, adresách a stavu ochrany. Mapa také obsahuje rejstřík významných architektů, kteří v Bosně a Hercegovině pracovali v letech 1878 až 1918.
Na mapě pracovala skupina odborníků ze sdružení ICOMOS v Bosně a Hercegovině.
Projekt podpořilo Velvyslanectví Rakouska a Velvyslanectví České republiky v Bosně a Hercegovině.
Zveme vás ke stažení bezplatných kopií prvních dvojjazyčných map rakousko-uherské architektury Sarajeva, Banja Luky a Mostaru.