b/s/h  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©embassyczbih
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy „Mateřství“ české umělkyně Hany Knížové v Sarajevu

Dne 24. června 2023  v rámci Sarajevo Photography Festivalu proběhla ve výstavních prostorách Umělecké galerie v Sarajevu vernisáž výstavy české fotografky Hany Knížové pod názvem „Mateřství“, kterou společně otevřeli zástupkyně velvyslankyně České republiky v Bosně a Hercegovině Soňa Ubović a ředitelka festivalu Aida Reždepagić.

Jak název výstavy naznačuje, fotografie shrnují intimní estetiku, ve které zkoumají krásu a humor v každodenních momentech, které zažívají matky s jejich dětmi. V rámci tohoto projektu umělkyně portrétovala své těhotné kamarádky, na kterých byly zachyceny autentické scény z reálného života.

Výstava je ke shlédnutí v Umělecké galerii do 1. července.

Hana Knížová je česká fotografka, která působí v Londýně a v Praze. Její tvorba odráží četné ambiciózní vize mládí a mezilidských vztahů, které ilustruje prostřednictvím konceptuálních a intimních sérií portrétů. V roce 2013 získala prestižní cenu John Kobal New Work Award od londýnské National Portrait Gallery za portrét jednovaječných dvojčat Elzy a Nellie. Portrét dvojčat ukazuje Haninu fascinaci podobnostmi, rozdíly a vzájemnými blízkými vazbami mezi dvojčaty. Hanu baví volná tvorba o čemž svědčí i její další výjimečný projekt, sociálně dokumentární série z dětského domova v Hamru na Jezeře. V roce 2018 byla oceněna cenou Czech Grand Design Fotograf roku.