b/s/h  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Šumná a bezbranná 2003-2009

Ve středu 1.6.2011 byla v sarajevské radnici (Vijećnici) slavnostně zahájena výstava fotografií Michaela Míčka pod názvem "Šumná a bezbranná 2003-2009". Výstava bude postupně představována i v dalších městech Bosny a Hercegoviny.

Ve středu 1. června v 19.00 hodin byla v budově sarajevské radnice slavnostně zahájena výstava fotografií Michaela Míčka pod názvem "Šumná a bezbranná 2003-2009". Návštěvníci měli možnost si výstavu prohlédnout do 16. června.

"Tato výstava vznikla na základě mimořádně úspěšného televizního cyklu Šumná města. V tomto seriálu režisér Radovan Lipus a architekt David Vávra postupně představili architektonické dědictví různých míst. Autoři se však rozhodli ignorovat „klasické“ památky – hrady, zámky, tvrze, paláce, gotické a barokní kostely a kaple nebo rázovité lidové stavby. Zaměřili se na téma, které donedávna nikoho moc nezajímalo: na architekturu a urbanismus 19. a 20. století včetně pohledu na problémy periferií nebo devastací.

V České republice je mnoho krásných památek, ba daleko více než v mnoha krajinách jiných. Jsme na ně také patřičně pyšní. Ale jen na některé – ty upravené, načinčané. Na ty ostatní, které se pomalu rozpadají (pokud už se nerozpadly docela) nebo které byly brutálně přestavěny, moc pyšní nejsme, dokonce se za ně někdy i trochu stydíme. Stydíme se ale asi málo, protože jinak by smutných památníků naší lhostejnosti nebylo kolem nás takové množství. Přitom jde často o díla vynikajících umělců. Nejhorší situace je v oblasti Sudet, kde se můžete setkat třeba i s bazénem uprostřed cenného hřbitova s klasicistními náhrobky z kararského mramoru, a to prosím jen pár set metrů od nedávno dokončené Stavby smíření – knihovny a synagogy." (Zdeněk Lukeš historik architektury).

Na seriál Šumná města tematicky navazuje seriál Šumné stopy mapující tvorbu českých architektů v cizině. Čtyři díly tohoto seriálu jsou věnovány tvorbě Karla Paříka a dalších českých architektů v Bosně a Hercegovině. Tři z nich byly premiérově uvedeny i v Sarajevu, a to v pondělí 27. června 2011 v 19.00 hodin kině Meeting point.

Projekt výstavy fotografií a promítání filmů byl připraven ve spolupráci Velvyslanectví České republiky v Sarajevu s Úřadem Města Sarajeva a koná se pod záštitou jeho starosty, Aliji Behmena.

Partneři projektu jsou: Vodní zdroje, CZ LOKO, GeoTest Brno, PRO.MED.CS Praha, MIMS, FedEx. Mediálním partnerem je RSG 1.

Starosta Sarajeva A. Behmen, velvyslanec ČR v BaH T. Szunyog, zástupce OS "Šumná města" T. Hendrych

T. Szunyog

 

17. června byl otevřením výstavy v Kulturním centru v Bihaći zároveň slavnostně zahájen kulturní festival "Bihačské léto". Výstavu zde zahájil velvyslanec ČR v BaH Tomáš Szunyog.

Velvyslanec ČR v BaH T. Szunyog

Slavnostní zahájení kulturního festivalu

Od 7. do 18. července budou moci výstavu navštívit v Mezinárodní galerii portrétu i obyvatelé Tuzly. Výstavu zde, společně s ředitelem galerie Dženanem Jusufovićem a poradcem premiéra tuzlanského kantonu Mirsadem Bakalovićem, zahájila konzulka Jana Stará.

M. Bakalović, D. Jusufović, J. Stará

Mezinárodní galerie portrétu v Tuzle