česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Santiago/Embajada Santiago
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy 2023 při tranzitu na letišti v Santiagu de Chile

Velvyslanec P. Bechný pozdravil na letišti v Santiagu členy expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy 2023.

Při tranzitu na letišti v Santiagu se velvyslanec P. Bechný setkal se členy expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy 2023. Výprava má celkem 25 členů a letos se bude dělit na 2 části. Početnější skupina míří na vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, kde stráví zhruba 2 měsíce. Druhá menší skupina bude přes 2 týdny pracovat na ostrově Nelson.

Chilská strana jako vždy velmi ochotně pomáhá naší expedici s přepravou do Antarktidy. Po krátké zastávce v Punta Arenas se následně expedice přesune na ostrov Krále Jiřího. Tam se rozdělí a budou pokračovat samostatně do Antarktidy.

Letošní expedice má 2 zajímavosti:

1/ na stanici J. G. Mendela je plánována rozsáhlá oprava střechy, proto je součástí expedice i pokrývač schopný pracovat v extrémních podmínkách, který byl vybrán ve výběrovém řízení z 300 zájemnců

2/ členem výpravy je také ukrajinský vědec, kterého Přírodovědecká fakulta MU zaměstnala v rámci podpory ukrajinských učitelů a vědců postižených válkou. Bude se věnovat výzkumu lišejníků.

Kromě podpory při přesunu do tak vzdáleného kontinentu jakým Antarktida bezesporu je, velvyslanec P. Bechný hovořil s oběma vedoucími skupin o možnostech budoucího společného antarktického česko-chilského výzkumu. Pokud se podaří nalézt průnik ve výzkumných antarktických programech, mohla by vzájemná spolupráce přínest prospěch oběma stranám.

Chilská antarktický institut INACH buduje v Punta Arenas mezinárodní výzkumné a laboratorní centrum CAI – Centro Antártico Internacional, které by v budoucnu mělo vytvořit zázemí pro vědecké pracovníky z celého světa, kteří se věnují antarktickému výzkumu. CAI by mělo začít fungovat v roce 2026. Určitě je to také příležitost pro ČR.

V roce 2024 bude Chile hostitelem největší světové vědecké antarktické konference SCAR (Scientific Committee On Antarctic Reasearch), která se uskuteční v druhé polovině roku v chilském Pucónu (v roce 2022 pořádala virtuální konferenci Indie).

Přejeme našim polárníkům hodně úspěchů při realizaci jejich letošní expedice v Antarktidě v roce 2023!!!