česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Aktuální vývoj ve vztahu EU - Chile

Chile patří k nejvýznamnějším partnerům EU v regionu Latinské Ameriky, nejen z hlediska rozvoje politické dialogu, ekonomické a obchodní spolupráce, ale i v dalších oblastech společného zájmu.

Hlavním tématem agendy EU-Chile v posledním období bylo dokončení modernizované dohody EU - Chile. K podpisu tzv. Pokročilé rámcové dohody (špan. Acuerdo Marco Avanzado - AMA, angl. Advanced Framework Agreement - AFA) došlo v Bruselu dne 13. prosince 2023. Dohoda modernizuje a nahrazuje Asociační dohodu EU - Chile podepsanou v roce 2002. Její obchodní část vstoupila v platnost v roce 2003, přičemž Asociační dohoda jako celek pak v roce 2005.

Jednání o nové dohodě byla zahájena v roce 2017 a skončila dojednáním textu v prosinci 2022 – na konci CZ PRES. Chile se stalo první zemí regionu Latinské Ameriky a Karibiku (LAK), která s EU podepsala tuto dohodu nové generace. Prozatímní obchodní dohoda, která byla podepsána zároveň s AMA, vstoupila v platnost po ratifikaci dohody v EP a také Kongresem Chile, konkrétně od 1.2.2025. Jedná se o samostatnou dohodu, která kopíruje ustanovení pilíře o obchodu a investicích podepsané Pokročilé rámcové dohody, s výjimkou ustanovení o ochraně investic. Prozatímní obchodní dohoda umožňuje brzký vstup v platnost modernizovaných obchodních pravidel. Automaticky vyprší, jakmile vstoupí v platnost Pokročilá rámcová dohoda, na základě ratifikace všemi ČS EU.

Politické vztahy

Evropská unie a Chile jsou blízcí partneři, kteří sdílejí hodnoty svobody, demokracie, lidských práv, podpory multilateralismu a volného obchodu založeného na pravidlech.

V rámci výborů a rad pro přidružení se pravidelně konají zasedání politického dialogu na všech úrovních, které umožňují posoudit správné provádění dohody o přidružení v jejích třech aspektech (politickém, obchodním a rozvoje vzájemné spolupráce), včetně dodržování přijatých závazků a podpory aktivní dvoustranné spolupráce v oblastech společného zájmu.

Ekonomické a obchodní vztahy

EU je po USA a Číně i hlavním obchodním partnerem Chile, přičemž má zájem prohloubit spolupráci v surovinovém sektoru (např. měď, lithium) a také např. v obnovitelných zdrojích (zelený vodík).

EU je hlavním investorem v Chile. Evropské společnosti jsou přítomny prakticky ve všech odvětvích hospodářství, čímž přispívají k vytváření pracovních míst, přenosu technologií a inovacím. Stojí za to zdůraznit jejich přítomnost v nových odvětvích, jako jsou obnovitelné energie, v nichž jsou průkopníky.

Obchod mezi Evropskou unií a Chile je víceodvětvový. Došlo k diverzifikaci vývozního koše Chile, snížila se závislost na mědi a zvýšil se vývoz zemědělského a průmyslového zboží.

EU dováží z Chile zemědělské produkty (38,5 %), ostatní těžební produkty (20,3 %), měď (21,4 %) a chemické produkty (14,7 %).

Vývoz z EU do Chile tvoří především průmyslové výrobky, jako jsou stroje a elektrická zařízení (27,5 %) a vozidla a letadla (17,3 %).

Prohloubení vzájemné spolupráce

Od roku 2017 je spolupráce s Chile realizována především prostřednictvím globálních a regionálních tematických programů.

Chile jako země s vysokými příjmy nemůže získat finanční prostředky na bilaterální spolupráci. Může se však účastnit globálních a regionálních programů EU v oblastech, jako jsou: správa věcí veřejných a lidská práva, změna klimatu, udržitelný růst a zaměstnanost, digitalizace, věda a technologie, vzdělávání a kultura.

EU podporuje Chile při navrhování a provádění veřejných politik prostřednictvím programů, jako je Euroclima o změně klimatu, EUROsociAL pro sociální soudržnost a různých programů o kriminalitě a bezpečnosti, jako je EL PAcCTO o nadnárodním organizovaném zločinu, COPOLAD o boji proti drogám, GLACY o počítačové kriminalitě a EUROFRONT o správě hranic.

Investiční agenda Global Gateway je strategie EU, jejímž cílem je vytvořit inteligentní, udržitelné a bezpečné propojení v odvětvích digitalizace, změny klimatu a obnovitelné energie, dopravy, zdravotnictví, vzdělávání a výzkumu v souladu s Evropským zeleným paktem. Investiční agenda Global Gateway pro Chile zahrnuje následující hlavní iniciativy:

 Iniciativa Team Europe (TEI) pro rozvoj obnovitelného vodíku v Chile
 Podpora udržitelných hodnotových řetězců pro kritické suroviny
 Regionální centrum Copernicus pro Latinskou Ameriku a Karibik (CopLAC-CHILE)

 Digitální aliance EU-LAC představuje další významný pilíř spolupráce mezi Chile a EU. Vytvoření regionálního centra Copernicus konsoliduje závazek obou bloků podporovat výzkum, inovace a vývoj technologických řešení pro řešení globálních výzev.