česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR a Chile během českého předsednictví v Radě EU v 1. polovině roku 2009

Historicky první předsednictví ČR v Radě EU v 1. polovině roku 2009 se promítlo i do bilaterálních vztahů ČR a Chile. Pod vedením ČR byl zahájen dialog EU-Chile o lidských právech a v Praze proběhlo jednání Asociační rady EU-Chile.

V průběhu první poloviny roku 2009 měla Česká republika tu čest poprvé v historii předsedat v Radě Evropské unie. Tento nelehký úkol se samozřejmě promítl i do vztahů ČR s Chile, když alespoň na půl roku dostal "evropskou" dimenzi.

Hlavní událostí ve vztahu k Chile bezesporu bylo uspořádání IV. zasedání Rady přidružení EU - Chile dne 14. května 2009 v Praze, kterého se za chilskou stranu zúčastnil ministr zahraničních věcí Mariano Fernández. Jednání se soustředilo především na prohloubení politického dialogu mezi EU a Chile prostřednictvím projektu Partnerství pro rozvoj a inovace. Dalším důležitým tématem byla integrace regionu Latinské Ameriky a spolupráce EU a Chile v dalších zemích regionu. Závěrem jednání bylo přijato Společné komuniké IV. zasedání Rady přidružení EU - Chile. Na okraj jednání se uskutečnil podpis Dohody o spolupráci při výzkumu v Antarktidě mezi vládami ČR a Chile.

Z iniciativy EU byl rovněž zahájen tzv. dialog o lidských právech mezi EU a Chile, jehož první kolo se pod vedením ČR uskutečnilo v dubnu roku 2009 v Santiago de Chile. Tato iniciativa si klade za cíl pravidelně a na řadě úrovní diskutovat o problematice dodržování lidských práv v obou regionech, ale i všude na světě. Pro EU není ničím novým, protože obdobná diskusní fóra existují ve vztazích EU k řadě zemí světa včetně např. USA. V případě Chile proběhlo jednání nejen se zástupci chilské vládní administrativy, ale též s reprezentanty nevládních organizací.