italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 – aktuální podmínky cestování do Itálie a návratu do ČR

(Archivní článek, platnost skončena 10.03.2024 / 14:30.)


Vstup do Itálie je z hlediska pandemie Covid-19 aktuálně bez restrikcí.  Doporučuje se nosit roušky v uzavřených prostorech.

AKTUÁLNĚ

Od  1.6.2022 ke vstupu do Itálie není vyžadován EU certifikát o očkování/uzdravení/test na Covid 19.

Od 1. října 2022 zůstává povinnost nosit respirátor FFP2 pouze při návštěvě nemocničních zařízení, hospiců, léčeben pro dlouhodobě nemocné, domovů pro seniory a obdobných zařízení.

poslední kapitole naleznete odkaz na podmínky návratu do ČR . Doporučujeme se předem ujistit u dopravce (zejména letecké společnosti), že splňujete podmínky pro návrat.

VSTUP NA ÚZEMÍ ITÁLIE

Vstup do Itálie je aktuálně bez restrikcí.

Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nebyl ještě odvolán, v Itálii skončil pouze stav nouze, ne pandemie. Pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, které může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Nouzový stav v Itálii z důvodu Covid 19 se byl zrušen ke dni 31. března 2022.

Počet nakažených stoupá, obyvatelé začínají nosit roušky dobrovolně v uzavřených prostorách, např. při nákupech či v dopravě.

 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Upozorňujeme, že v případech nákazy/podezření je vždy nutno se podrobit nařízením místní zdravotnické organizace ASL a zůstat v izolaci do doby jí určené. U přetrvávající pozitivity tato doba může činit až 21 dní. Některé regiony umožňují pobyt v tzv. Covid hotelech, jiné ne. Doporučujeme se pro tuto eventualitu připojistit.

V případě pozitivního testu na Covid-19 se musíte nahlásit na místní zdravotnické zařízení ASL: zadejte do google vyhledávače "ASL" a adresu kde jste ubytováni (ve velkých městech ulici).

Pravidla pro izolaci :

 V případě pozitivního výsledku testu:

a) očkovaní s ukončeným cyklem ne starším než 120 dnů nebo očkovaní posilující (booster) dávkou – 7 dnů izolace, zakončené 7. den negativním PCR či antigenním testem

b) všichni ostatní - 10 dnů izolace, ukončené 10. den negativním antigenním či PCR testem

Občan, který má podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) a má pozitivní výsledek na test COVID-19 obdrží další pokyny ve středisku, kde vykonal test. Pravděpodobně bude muset zůstat v domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude italskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci v Itálii (a na hotelech) si občan hradí sám.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Call centrum Ministerstva zahraničních věcí ČR pro cestování do zahraničí: +420 222 264 222 (08. – 16.00 hod v pracovní dny)

Zastupitelský úřad Řím

Konzulární oddělení: Tel. 0039/ 0636095739; 0636095745, 0636095741.

e-mail: consulate_rome@mzv.cz

Pohotovostní telefon pro případy nouze českých občanů v ohrožení života a pomoci v nouzi (po pracovní době – na této lince se neposkytují cestovní informace): 0039 335 310450

Generální konzulát v Miláně – pro sever Itálie:

https://www.mzv.cz/milano/cz/index.html

Telefon: +39 02 3650 9000
E-mail: consulate_milan@mzv.cz

Pohotovostní telefon pro případ nouze českých občanů mimo pracovní dobu: +39 375 637 8179.

Ministerstvo zahraničních věcí Itálie, dotazník k podmínkám cesty v jazyce anglickém:

https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html

odkaz na Civilní ochranu - počty nakažených http://opendatadpc.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/dae18c330e8e4093bb090ab0aa2b4892

Odkaz na ministerstvo zdravotnictví: http://www.salute.gov.it/portale/home.html


PODROBNÉ INFORMACE

Pro podmínky můžete konzultovat stránky Italského ministerstva zde https://www.esteri.it/mae/it/, odstavec COVID19 nebo http://www.viaggiaresicuri.it .

 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.htm