Uznávání vzdělání (nostrifikace diplomů)
Uznávání vzdělání spadá do kompetence Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Česká republika a Itálie nemají uzavřenu bilaterální smlouvu o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání.
Uznávání vzdělání spadá výhradně do působnosti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Velvyslanectví České republiky tuto agendu nezpracovává.
Následující informace byly převzaty z webových stránek MŠMT. S dotazy týkajícími se uznávání vzdělání se prosím obracejte na níže uvedené kontakty.
Dodáváme, že Česká republika a Itálie nemají uzavřenu bilaterální smlouvu o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání.
V případě potřeby zajistit apostilu či jiná ověření na diplomy se prosím obracejte přímo na italské ministerstvo školství. Příslušné informace naleznete zde.
Uznání vzdělání od ZŠ po VOŠ ze zahraničí pro ČR (nostrifikace)
Tato problematika spadá do kompetence odborů školství krajských úřadů, příslušných místu bydliště žadatele.
Tam se prosím informujte, jaké všechny doklady jsou pro nostrifikaci nutné (určitě mezi ně patří závěrečný absolventský doklad (vysvědčení) a učební plán, který žadateli vydá příslušná zahraniční škola). Nostrifikuje se pouze ucelený příslušný stupeň vzdělání. Osvědčení ze vzdělávacích kurzů nostrifikovat nelze.
Uznání vysokoškolského vzdělání ze zahraničí pro ČR (nostrifikace)
Nostrifikace je zahájena vždy na základě individuální žádosti absolventa příslušné zahraniční vysoké školy a zahrnuje i uznávání doktorského studia ze zahraničí.
O vydání osvědčení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání v České republice je nutné požádat na vysoké škole v ČR, která uskutečňuje obsahově obdobný studijní program. Vydání osvědčení o uznání se řídí § 89 a § 90 zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších platných právních předpisů.
Další informace
Akademické uznávání je charakterizováno detailním porovnáváním studijních plánů, jehož výsledkem je rozhodnutí o tom, zda vzdělání získané v zahraničí je rovnocenné vzdělání poskytovanému v České republice.
V českém právním řádu je uznávání vzdělání upraveno pro základní, střední a vyšší odborné vzdělání v § 108 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a v jeho prováděcí vyhlášce č. 12/2005 Sb., Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky o podmínkách uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných zahraničními školami.
V zásadě rozhodují o nostrifikaci dokladů krajské úřady (MŠMT pak rozhoduje o nostrifikaci zahraničního vysvědčení, které bylo vydáno zahraniční školou se vzdělávacím programem, který je uskutečňován po dohodě s MŠMT; Ministerstvo vnitra rozhoduje o nostrifikaci a vydává osvědčení o uznání rovnocennosti v oblasti činnosti policie a požární ochrany).
Školský zákon rozeznává dva možné postupy nostrifikace. V případě, že existuje mezinárodní smlouva o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání, vydává se osvědčení. V případě, kdy mezinárodní smlouva o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů neexistuje, je vydáváno rozhodnutí. Může nastat situace, kdy krajský úřad v rámci řízení o nostrifikaci zjistí, že obsah a rozsah vzdělání v zahraniční škole se v porovnání s obdobným rámcovým vzdělávacím programem v České republice podstatně odlišuje, pak je žádost zamítnuta. V případě, že se obsah a rozsah vzdělání v zahraniční škole odlišuje zčásti nebo ze zahraničního vysvědčení není patrný obsah a rozsah vyučovacích předmětů, nařídí krajský úřad nostrifikační zkoušku (podmínky její organizace upravuje výše uvedená vyhláška MŠMT). Pokud žadatel nevykoná nostrifikační zkoušku úspěšně, pak krajský úřad žádost o nostrifikaci také zamítne.
O uznávání zahraničního vysokoškolského vzdělání rozhodují v zásadě veřejné vysoké školy podle § 89 a § 90 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách). Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává osvědčení o uznání vzdělání pouze tehdy, bylo-li získáno ve státě, s nímž je uzavřena smlouva o uznávání rovnocennosti dokladů (případně o uznávání dokladů o vzdělání) a ministerstvo je touto smlouvou k uznání zmocněno, nebo případně tehdy, jestliže existují pochybnosti o tom, která veřejná vysoká škola uskutečňuje obsahově obdobný studijní program a je tedy příslušná rozhodnout o uznání. Jedná-li se o oblast vojenství, o uznání rozhoduje dle § 95 odst. 9 zákona o vysokých školách Ministerstvo obrany; v oblasti bezpečnostních služeb pak rozhoduje o uznání Ministerstvo vnitra.
Uznávání (nostrifikaci) nepodléhají odborné kurzy (např. masér, kosmetička apod.) získané v zahraničí, jelikož nedeklarují stupeň dosaženého vzdělání.