english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lotyšsko přijalo zákaz vstupu do EU přes lotyšsko-ruské a lotyšsko-běloruské hraniční přechody osobám ve vozidlech registrovaných v Rusku

V souladu s vysvětlením Evropské komise ze dne 8. září 2023 a stanoviskem Ministerstva zahraničních věcí Lotyšska je počínaje 12. zářím 2023, 18:00, osobám ve vozidlech registrovaných v Rusku zakázán vstup do Evropské unie přes lotyšské hraniční přechody. Osoby v těchto vozidlech budou nuceny vrátit se do Ruska nebo Běloruska a v případě odmítnutí splnit pokyny celních orgánů může být v souladu s celními předpisy rozhodnuto o zabavení vozidla.

V automobilech s ruskými poznávacími značkami bude možné se vrátit z Evropské unie do Ruska, pokud nebudou deklarovány jako zboží a budou používány pouze jako dopravní prostředek. 
Tento zákaz vstupu se nevztahuje na vozidla určená k používání na diplomatických a konzulárních misích Evropské unie a členských států. 
Velvyslanectví ČR v Rize upozorňuje, že dle sdělení odpovědných lotyšských orgánů nebudou prováděny žádné individuální přezkumy a všem osobám, bez ohledu na jejich občanství, nebude vstup do EU přes lotyšsko-ruské či lotyšsko-běloruské hranice ve vozidlech s ruskou státní poznávací značkou umožněn.