česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Zjednodušení čerpání fondů a budoucnost koheze tématy Rady GAC

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová vedla českou delegaci na jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) ve formátu ministrů odpovědných za kohezní politiku, která se uskutečnila 16. listopadu 2016 v Bruselu. Mezi hlavní témata Rady patřily jednodušší pravidla pro příjemce dotací z EU fondů a budoucnost politiky soudržnosti.

Ministři členských států EU zodpovědní za evropskou politiku soudržnosti (koheze) hodnotili dopady a výsledky této důležité politiky, která představuje třetinu víceletého evropského rozpočtu (351,8 miliard eur). Pozitivní výsledky a vliv na členské státy EU potvrzuje i aktuální studie Evropské komise k investicím Evropského fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti v období 2007 – 2013. Díky investicím kohezní politiky byly dopady finanční a ekonomické krize ať už v poklesu zaměstnanosti nebo útlumu hospodářského růstu v letech 2007 – 2009 v ČR mnohem nižší.. Prostředky Evropského fondu pro regionální rozvoj nebo Fondu soudržnosti přispěly až k dvouprocentnímu růstu českého HDP a tvoří 34 % celkových veřejných kapitálových investic v ČR. „Třetina náměstí, které prošly rekonstrukcí, třetina opravovaných silnic a dálnic, třetina zateplených budov je financována z evropských fondů. Politika soudržnosti má velmi praktický dopad a odraz v každodenním životě občanů ČR. To je třeba si uvědomit,“ připomněla ministryně Šlechtová. „ČR má prioritní zájem a bude usilovat o pokračování politiky soudržnosti i po roce 2020,“ zdůraznila ministryně Šlechtová. Politika soudržnosti má také pozitivní dopady, které nejsou tak jednoduše měřitelné. Spočívají například ve zkvalitnění práce veřejné správy nebo zvýšení citlivosti veřejnosti na nekalé praktiky při správě veřejných financí nebo vnímání korupce v české společnosti. . V tom má, díky sdílenému řízení, politika soudržnosti konkrétní a viditelný vliv.

Ministři v průběhu přijali závěry Rady opírající se o již zmiňovanou studii Evropské komise, a hodnotily také některé nové prvky kohezní politiky pro období 2014 – 2020 včetně výhledu  o politiky soudržnosti po roce 2020. „Česká republika prosazovala do závěrů zejména prevenci jako základní přístup k programování a implementaci, zapojení auditorů do přípravy programování, nebo kontinuitu mezi programovými obdobími, která je pro všechny nákladově efektivní,“ přiblížila ministryně Šlechtová. Jednotnost pravidel, jednotný právní výklad legislativy, co nejjednodušší pravidla pro příjemce nebo využití hodnocení politiky soudržnosti i v jiných politikách EU jsou další aspekty, na kterých je nutno stavět i pro budoucnost,“ doplnila česká ministryně pro místní rozvoj.