
Zasedání ministrů zdravotnictví v Bukurešti
15.04.2019 / 19:42 | Aktualizováno: 25.04.2019 / 19:45
Ve dnech 14. – 15. dubna 2019 se v rámci rumunského předsednictví v Radě EU uskutečnilo v Bukurešti neformální zasedání ministrů zdravotnictví zemí EU. Radě předsedala rumunská ministryně zdravotnictví Sorina Pintea. Evropskou komisi zastupovala generální ředitelka DG SANTÉ Anne Bucher. Českou delegaci vedl ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch.
V dopolední sekci přednesla ministryně Pintea projev o problémech v přístupu k některým léčivům, konkrétně k inovativním a drahým léčivým přípravkům a možnostem, jak přístup pacientů k nim urychlit. Ministři uznali přínos včasného přístupu k léčbě a využívání stávajících možností, nicméně hlavní důraz kladli na bezpečnost léčiv a přidanou hodnotu pro pacienty. Jako řešení vysokých cen léčiv, jejich dostupnost a zároveň udržitelnost zdravotních systémů uvedla řada členských zemí (vč. ČR) spolupráci na úrovni EU i na regionální úrovni, a zvýšení transparentnosti cen léčiv. Pomoct by také mohla revize nařízení ke vzácným léčivům. V rámci pracovního oběda ministrů se hovořilo o boji s virovou hepatitidou.
V odpolední sekci věnované implementaci směrnice o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči diskutovali ministři o přínosu a výzvách mobility pacientů. V rozpravě se hovořilo o implementaci směrnice na národní úrovni a o významu Evropských referenčních sítí ke vzácným nemocem (ERN). Všechny členské země podpořily vznik i další rozvoj ERN. Evropská komise rovněž podpořila členské země v jejich volání po začlenění ERN do národních zdravotních systémů a potvrdila další podporu pro tuto iniciativu.
V závěru jednání představila Itálie návrh rezoluce, která by měla být předložena na květnovém zasedání Světového zdravotnického shromáždění (WHA). Návrh se týká zlepšení transparentnosti trhu léčiv, vakcín a dalších zdravotnických technologií.
Na okraj Rady se ministr Adam Vojtěch sešel s delegacemi Rakouska, Belgiie a Rumunska, a v rámci neformálních kontaktů proběhlo na pracovní úrovni také krátké představení kolegů ze Švédska a Francie s ohledem na budoucí spolupráci zmíněných dvou zemí a ČR při přípravě předsednických agend ve formátu „EU trojka“.