česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU, Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Zasedání GAC a GAC 50 - agentury pro bankovnictví a pro léky se budou ze Spojeného království přemisťovat do Paříže a do Amsterdamu

Českou delegaci na jednání vedl státní tajemník Aleš Chmelař (na snímku vlevo). V dopolední části se zástupci členských zemí EU věnovali agendě „běžné“ Rady pro obecné záležitosti. Odpoledne proběhlo setkání ve formátu „GAC50“ k brexitu, který nezahrnuje Spojené království. V závěru jednání proběhlo hlasování o přesídlení agentur EU, které doposud sídlily ve Spojeném království. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) bude nově sídlit v Paříži, zatímco Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) bude pracovat z Amsterdamu.


 
Dopolednímu programu dominovala rozprava o nadcházející Evropské radě, která se uskuteční v Bruselu v polovině prosince, a proběhla rovněž diskuse k pracovnímu programu Evropské komise pro rok 2018.

Tématem pracovního oběda s komisařem Oettingerem byl víceletý finanční rámec.

Jednání „GAC50“ se soustředilo na zhodnocení dosavadního pokroku v rámci procesu vystoupení UK z EU. Unijní vyjednavač Michel Barnier seznámil ministry s aktuálním stavem jednání a konstatoval, že dosažený pokrok není dostatečný pro přechod do další fáze. ČR se s tímto hodnocením plně ztotožňuje.

EU nyní ze strany Spojeného království očekává do konce měsíce předložení návrhů ke všem třem hlavním kapitolám dohody o vystoupení, tj. k finančnímu vyrovnání, k právům občanů a k Irsku. „Návrhy Spojeného království musí přijít v dostatečném předstihu před prosincovou Evropskou radou dle článku 50 tak, aby je členské státy EU mohly řádně posoudit“, zdůraznil státní tajemník Aleš Chmelař. EU27 podmiňuje souhlas se zahájením jednání mezi EU a Spojeným královstvím o budoucím uspořádání vzájemných vztahů pokrokem ve třech shora zmíněných oblastech dohody o vystoupení.

Hlasování o přemístění agentur EU bylo vedeno na základě předem odsouhlasené procedury. Vzhledem k množství uchazečů a k prestiži, která se k umístění agentur váže, byl výběr nových sídel bedlivě sledován. V obou případech bylo hlasování natolik těsné, že po třetím kole, které v případě hlasování o přemístění obou agentur skončilo remízou mezi posledními dvěma kandidáty, muselo o vítězi být rozhodnuto losováním.

Státní tajemník Aleš Chmelař k relokaci agentur a k výběru nových lokalit podotknul: "Z nových členských států to byly právě Česká republika a Slovensko, kteří se dostali nejblíže finálnímu rozhodování. Bohužel ve způsobu hlasování nemohla být plně zohledněna zeměpisná rovnováha. To je pro nás výzva do budoucích vyjednávání a přípravy jejich strategie."

ČR se ucházela o umístění EBA v Praze, ale v náročné konkurenci dostal přednost jiný kandidát. Evropský orgán pro bankovnictví tak bude nakonec sídlit v Paříži. Sídlem Evropské agentury pro léčivé přípravky bude nizozemský Amsterdam.