
Ministr zahraničí Jan Lipavský vystoupil na Evropských dialozích Václava Havla v Bruselu
14.11.2022 / 21:00 | Aktualizováno: 15.11.2022 / 13:01
Za účasti ministra zahraničních věcí Jana Lipavského proběhl 14. listopadu 2022 v Bruselu již desátý ročník Evropských dialogů Václava Havla, tentokrát pod hlavičkou českého předsednictví v Radě EU. Diskutován byl dopad ruské agrese na Ukrajině na evropské myšlení, a to zejména s důrazem na ochranu demokracie, lidských práv a dalších evropských hodnot. Konference vyzdvihla aktivity předsednictví na podporu Ukrajiny čelící ruské agresi a posilování odolnosti demokratických institucí, které patří k jeho hlavním prioritám.
Motto předsednictví České republiky v Radě EU „Evropa jako úkol“, které bylo inspirováno projevem Václava Havla v Cáchách v roce 1996, je stále velmi aktuální. Platné jsou i další myšlenky, které tehdy Václav Havel přednesl: „Mohli bychom říct, že dnešním úkolem Evropy je znovuobjevit své svědomí a svůj smysl pro zodpovědnost v nejhlubším smyslu toho slova, nejen s ohledem na svoji vlastní politickou architekturu, ale i vzhledem ke světu jako takovému.“ Diskuse se proto zaměřila na to, jak ruská agrese proti Ukrajině změnila evropské myšlení, a to zejména pokud jde o demokracii a geopolitickou situaci v Evropě i jejím blízkém okolí.
Konferenci již tradičně věnovanou intelektuálnímu a politickému odkazu Václava Havla zahájili Edita Hrdá a velvyslankyně a stálá představitelka ČR při EU a Pavel Klucký, velvyslanec v Belgickém království. V prostorách Pražského domu uvítala účastníky Lucie Čadilová, jeho ředitelka. Vedle ministra zahraničních věcí ČR Jana Lipavského vystoupili Stefano Sannino, generální tajemník Evropské služby pro vnější činnost, David McAllister, poslanec Evropského parlamentu a předseda Výboru pro zahraniční záležitosti, Olena Halushka, členka představenstva Ukrainian Anticorruption Action Center, a Ian Lesser, viceprezident belgické pobočky German Marshall Fund of the United States. Diskusi jako vždy moderoval Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.
Akci společně organizovaly Stálé zastoupení České republiky při Evropské Unii, Velvyslanectví České republiky v Bruselu, Knihovna Václava Havla, České centrum v Bruselu a Pražský dům, kde celá akce také proběhla. Zájemci o konferenci mohli sledovat též přenos online, záznam je k dispozici zde.
Na okraj konference byla představena probíhající sbírka na podporu Ukrajiny pro lékařské účely v rámci oficiální vládní platformy Ukrajiny UNITED24 iniciované ukrajinským prezidentem V. Zelenským. Sbírku iniciovalo Velvyslanectví Ukrajiny v Belgii a české předsednictví v Radě EU ji poskytuje podporu a prostor v rámci svých kulturních a dalších akcí.
Letošní ročník Evropských dialogů Václava Havla byl součástí série akcí k lidským právům a demokracii, které předsednictví České republiky v Radě EU v Bruselu pořádá pod značkou #EU2022CZforHumanRights. Mezi nimi je například tradiční rozsvícení svíček u lavičky Václava Havla a čtení ze zmiňovaného projevu v parku Leopold. Následně proběhne vernisáž fotografií Václava Havla od Jiřího Jírů dne 17. listopadu 2022, projekce filmu Nabarvené ptáče a výstava fotografií z ghetta Terezín Album G. T. na okraj konference k antisemitismu 24. listopadu 2022, nebo výstava obrazů ukrajinské dívky „Jak mi vláda vzala dvakrát domov“ ve spolupráci s Člověkem v tísni ve stanu na kruhovém objezdu Schuman 7. prosince 2022 v Bruselu, doplněná světelnou projekcí. Série lidskoprávních aktivit bude zakončena promítáním filmu Havel v centru umění Bozar 8. prosince 2022.