
Výstava "Létající doktoři" v Bruselu
20.06.2018 / 23:28 | Aktualizováno: 20.06.2018 / 23:41
Dne 20. června uspořádalo Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii fotografickou výstavu s názvem "Létající lékaři". Publikum zhruba 100 návštěvníků přivítal pan Jaroslav Zajíček, zástupce vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU. Velvyslanec Zajíček ve svém úvodním projevu vysvětlil, že hlavním účelem výstavy je představit veřejnosti dva zahraniční humanitární programy provozované především Ministerstvem vnitra - stálý lékařský humanitární program "MEDEVAC" a program "Pomoc na místě". Součástí výstavy byla také debata s autorem fotografií Jiřím Paszem a s experty v oblasti programů zahraniční pomoci Ministerstva vnitra ČR Magdou Kociánovou a Vítem Šrámkem.
Česká vláda vytvořila tyto dva doplňkové programy s cílem pozitivně přispět k řešení nejnaléhavějších problémů spojených s nuceným pohybem uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, neboť Česká republika čelí rostoucí potřebě lépe reagovat na výzvy migrační krize. Tyto programy v současné době působí v mnoha zemích Balkánu, východní Evropy, Afriky a Středního východu, jako je například Ukrajina, Senegal, Pobřeží slonoviny, Jordánsko a Irák.
Výstava nabízí prvotřídní dokumentaci zahraniční pomoci, která zahrnuje, mimo jiné, poskytování zdravotní péče uprchlíkům, budování místní infrastruktury, školení potřebných odborníků a poskytování spotřebního materiálu a vybavení. Toto úsilí přispívá k vytvoření prostředí, v němž lidé, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů, mohou vést co nejnormálnější život.
Kromě toho, že výstava vyzdvihuje důležitost humanitární pomoci, také ukazuje, jak může vytváření funkční infrastruktury pozitivně přispět k životu lidí, kteří se nacházejí v tak obtížné situaci. Cílem těchto programů je nejen pomoci uprchlíkům, ale také snížit zatížení zemí, které v posledních letech zažily náhlý a masivní příliv uprchlíků. Prostřednictvím programu " Pomoc na místě " Česká republika zasílá hostitelským zemím finanční příspěvky s cílem pomoci uprchlíkům v místě jejich prvního vysídlení. Díky prostředkům poskytovaným tímto programem byly naše projekty schopné pomoci na mnoha místech, například v Jordánsku, kdy náš projekt pomohl zajistit o 31 000 uprchlíků více, než by bylo možné bez české finanční pomoci.
Druhý výše uvedený program má mírně odlišný cíl a účel. Program "MEDEVAC" se vyvíjel z programu založeného na lékařsko-humanitární evakuaci do České republiky. Hlavní činností tohoto programu je nasazení českých lékařů v zahraničí, kde poskytují lékařskou pomoc uprchlíkům a zranitelným skupinám místního obyvatelstva bez alternativního přístupu k lékařské péči. MEDEVAC také poskytuje školení místním zdravotnickým pracovníkům a pomáhá posílit místní zdravotní systémy prostřednictvím finančních darů. Program v uplynulém roce úspěšně nasadil devatenáct lékařských týmů. Za rok 2017 bylo v zahraničí provedeno 940 operací a bylo vyškoleno více než 100 zahraničních lékařů.
Doprovodnou akcí výstavy "Létající lékaři" bylo také několik besed s českými studenty na Stálém zastoupení. Autor výstavy, fotograf Jiří Pasz, zavítal i mezi české žáky Evropské školy v Ixelles, kde jeho povídání a fotografie na děti velmi zapůsobily.