
Vnitřní trh a zlepšení jeho pravidel na jednání Rady COMPET
28.11.2016 / 17:33 | Aktualizováno: 28.11.2016 / 18:58
Ministři zodpovědní za konkurenceschopnost se v Bruselu shodli na podmínkách zákazu zeměpisného blokování při přeshraničních transakcích, diskutovali také o pokroku ve Strategii pro vnitřní trh EU. Vyzvali Komisi, aby se intenzivněji zabývala průmyslovou politikou. Českou delegaci vedl na jednání 28. listopadu 2016 náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.
V posledním listopadovém týdnu se konalo pravidelné zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost (COMPET). Ministři schválili pozici Rady k zeměpisnému blokování a jiným formám diskriminace na vnitřním trhu kvůli státní příslušnosti, místu bydliště či místu usazení zákazníků. Mezi ně patří např. blokování přístupu na webové stránky, jejichž poskytovatelé sídlí v jiném státě EU, či uplatňování odlišných podmínek pro zákazníky z různých zemí EU. „Spotřebitelé jsou tedy o krok blíž k tomu, aby v budoucnu již nebyli diskriminováni při přeshraničních transakcích“, uvedl náměstek Vladimír Bärtl. Teď bude záležet, jak se k záležitosti postaví Evropský parlament, aby mohl být legislativní proces co nejdříve ukončen a spotřebitelé tak mohli těžit z výhod, které jim nová právní úprava přinese.
Ministři také diskutovali o pokroku, kterého bylo dosaženo při zlepšování fungování vnitřního trhu EU. Česká republika spolu s dalšími devíti státy zaslala předsedovi Evropské komise Jean-Claudovi Junckerovi společný dopis, v němž Komisi vyzývají, aby udržela vysokou ambici připravovaných návrhů v oblasti služeb. Česká republika považuje za velmi užitečné iniciativy zlepšující situaci podnikatelů tak, aby čelili co nejnižší regulatorní a administrativní zátěži, pokud se rozhodnou vykonávat činnost mimo území svého domovského státu. „Komisi se zatím daří předkládat návrhy, které mohou vnitřní trh skutečně zlepšit. Ve společném dopise jsme předsedovi Evropské komise zdůraznili, že tuto ambici je třeba udržet“ zdůraznil náměstek Bärtl. Česká republika byla dále jednou ze zemí, které apelovaly na Komisi, aby ve svých aktivitách v roce 2017 kladla větší důraz na průmyslovou politiku, neboť EU potřebuje skutečnou strategickou vizi konkurenceschopného evropského průmyslu s ohledem na výzvy dneška i budoucnosti.
Hlavním tématem pracovního oběda ministrů byla budoucnost automobilového průmyslu v EU, a to zejména ve světle aktuálních témat snižování emisí v dopravě a zavádění nových technologií v oblasti dopravy, jakými jsou např. autonomní vozidla. Česká republika označila za svou prioritu nízkoemisní vozidla a podpořila vývoj autonomních vozů, které jsou výzvou budoucnosti, nicméně jejich vývoj musí provázet přísná pravidla, aby byla zachována bezpečnost uživatelů a dalších účastníků silničního provozu.