česky  english 

rozšířené vyhledávání
new_czech_government_2
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda schválila přistoupení ČR k fiskálnímu paktu

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky na svém jednání v pondělí 24. března vyslovila souhlas s návrhem ministrů zahraničních věcí a financí na přistoupení ČR ke Smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, známé jako fiskální pakt. Kabinet tak naplnil jeden ze závazků, který si stanovil v programovém prohlášení vlády.

Přistoupení k fiskálnímu paktu má v této chvíli pro Českou republiku výrazný přínos v podobě okamžité možnosti účastnit se vybraných jednání summitů eurozóny. Česká vláda zároveň vysílá jasný signál o změně své evropské politiky. Smlouva bude na ČR jako stát mimo eurozónu aplikována až od okamžiku přijetí eura.

V rámci vnitrostátního ratifikačního procesu musí souhlas s přistoupením České republiky k fiskálnímu paktu vyslovit ústavní většinou obě komory Parlamentu ČR, a následně prezident republiky podepíše listinu o přístupu.

Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii byla podepsána 25 členskými státy Evropské unie dne 2. března 2012. Smlouva vstoupila v platnost 1. ledna 2013. Kromě České republiky se ke smlouvě dosud nepřipojilo Spojené království a Chorvatsko.